İngiltere Merkez Bankası Blockchain İle İlgileniyor

İngiltere Merkez Bankası yönetimi blockchain teknolojisi ile ilgili derinden ilgileniyor. Ülkenin blockchain teknolojisi hakkında düşündükleri ve düşünceleri şu aşamada oldukca fazlası ile pozitif ve arka planda kontrol çalışmalarını sürdürürken, yeni bir mülakat sistemi ile blockchain teknolojisinin tam anlamı ile denenmesi hedefleniyor. Merkez Bankası, kripto paralar ile ilgili net kararlarını bu aşamada açıklamış olmaları ile beraber kripto paraların hemen hemen kendilerine bir rakip olmadığı ve önerilmediğini açıklamış iken, bir taraftan da bu teknolojileri yakından izlediklerinin mesajını vermişti.

Kontrol Edecekler

Yabancı kaynaklarda belirtildiği kadarı ile İngiltere Merkez Bankası, blockchain teknolojisini en üst kademeden gerçek zamanlı olarak kontrol edecek ve sistemin iyi mi işlediğini, iyi mi kolaylıklar ve zorluklar getirdiğine karar verecek. Gizli saklı hükümet detayları dolayısı ile kontrol edilecek sistem üstünde yalnız halka açık verilerin denenecek olduğu, hükümete ilişik gizli saklı verilerin hiçbirine yer verilmeyecek olduğu iddia edildi.

İngiliz hükümetleri çoğu zaman bu tür sistemleri ABD’den ayrımsız olarak tam informasyon sahibi olmak için kontrol edip tecrübe etmek mevzusunda ilk davranan hükümetlerden olmalarının arkasında yatan sebep dünyanın ekonomisini yönetmesi ve dünyaya ekonomik olarak öncü bir ülke olması gösteriliyor. İngiltere’nin iktisat mevzularında attığı adımlar Türkiye dahil birçok ülke tarafınca da dikkat çekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.