IOSToken (IOST) Nedir? Nereden Satın Alınır? Geleceği Var Mıdır?

Online servis sağlayıcılarına altyapı oluşturmak amacıyla ortaya çıkmış bir platform olan IOST, yatay ölçeklenebilirlik yapılmasını elde eden blockchain teknolojisini kullanmaktadır.

IOST kullanıcılara fazlaca oranda işlem verisi sunar. IOST platformu yardımıyla online veri hizmetlerini, dijital ürünleri merkezi olmayan bir yöntem ile değiştirmeniz mümkün. Ek olarak, developerların (geliştiricilerin) fazlaca fazla kullanıcıyı destekleyebilen “Apps” uygulamaları oluşturmasına destek olmaktadır.

IOSToken, yenilikçi ve yaratıcı hususi durumunun bünyesinde bulunmasının yanı sıra düşünce birliği yaklaşımı mevzusunda da esneklik sağlıyor. Günümüzde yaşanmaya devam eden Bitcoin borsalarının ve veritabanlarının güvenlik sorunlarıyla ilgili olarak kripto geliştiricileri, güvenliği güvence altına almayı hedeflemektedir. Son aşama etkisinde bırakan yenilikler ile ön plana çıkan IOSToken kripto parasının gelecek vaat eden kripto paralar içinde sayılmaktadır. IOST hakkında daha çok informasyon almak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

IOSToken (IOST) Nedir?

IOStoken, Web of Services (Hizmetlerin İnterneti) çevresinde döner ve yeni çevrimiçi hizmet sağlayıcıları için sağlam bir altyapı sağlamayı amaçlamaktadır. Projenin arkasındaki ekip, yüksek bir TPS oranı sağlamaya ve son aşama ölçeklenebilir, hususi ve güvenli bir blok zinciri yapmaya odaklandı. Ek olarak IOS (Web of Services) blok zincirinin hakkaten çalışan güvenli, ölçeklenebilir bir blok zinciri bulunduğunu iddia ediyor

Ekip ek olarak, IOS platformunun saniyede 100.000’e kadar işlemi yönetim edebileceğini vaat ediyor, bu da onu Bitcoin ve Ethereum şeklinde daha yerleşik blok zincirlerinin birçoğunun önüne geçiriyor. IOStoken, Ethereum ağının üstüne inşa edilmiştir.

IOStoken Iyi mi Çalışır?

EDS özelliği yardımıyla IOST ağı dinamik ve büyük parçalara (shard) bölünebiliyor. Böylece ağ üstündeki işlemler yansız bir halde dağılmış oluyor. Enerji tüketimi yüksek PoW protokolü yerine PoB protokolünü kullanılıyor. Bu sistem iki katmandan oluşuyor; düzgüsel ve inanırlılık katmanı. Her kullanıcının önceki işlemlerine gore inanılırlık (blievability) değerleri oluyor. Bu değerlere gore PoB binlerce işlemi birbirinden ayırıyor ve inanılırlığı yüksek kullanıcı işlemlerini daha süratli onaylıyor. Bir anlamda kullanıcı sistemi kullandıkça sistem onun için daha süratli hale gelebiliyor.

IOStoken, beraber çalışmak suretiyle rastgele değişik düğümler atayarak ağı dinamik olarak alt alanlara bölen yenilikçi bir Efficient Distributed Sharding Teknolojisini kullanır. Bu, rakiplerinin çoğundan daha süratli ve verimli çalışan bir sistemle sonuçlanır.

Proje bununla birlikte Proof of Believability (PoB) olarak malum yepyeni bir düşünce birliği mekanizmasını kullanır ve bu mekanizma düğümleri geçmiş katkılara ve davranış kalıplarına gore doğrulanır. Bu sistem bununla birlikte, oldukça merkezi olmayan bir blok zinciri protokolünü garantilemeye destek olmak için verileri çeşitli düğümlere rastgele dağıtan bir “fairness” algoritması ihtiva eder.

Bu projenin arkasındaki ekip de son aşama etkileyicidir ve üst düzey nitelikleri hatırı sayılır oranda sektöre özgü deneyimle birleştiren yüksek derecede donanımlı kişilerden oluşmaktadır. IOStoken, Terence Wang, Jimmy Zhong, Kelvin Tan ve Ray Xiao’nun dörtlüsü tarafınca kuruldu.

Harvard, Princeton ve University of California şeklinde kurumlardan doktora ve mezunlarla dolu bir ekibe başkanlık ediyorlar, bazı ekip üyeleri ise Google, Deloitte ve Morgan Stanley şeklinde kuruluşlarda emek verme deneyimine haiz.

IOST Atomix

IOST’un “Atomix” adını verdiği özelliği shard’lar içinde tutarlılığı mecburi hale getiriyor. Böylece çift harcama ataklarına ve shard’lar içinde oluşabilecek tutarsızlıkları ortadan kaldırmayı hedefliyor.  IOST Blockchain’i mikro durum bloklarıyla her node’u kendi ağı içinde paylaştırıyor. Yalnız önceki bloklar depolanıyor ve bilgiler birden fazla shard’a bölünüyor, bu sayede güvenlik artmış oluyor.

IOST, IOS Blockchain’i içinde kullanılan token‘a verilen isim. En mühim işlevi kullananların inanılırlık değerlendirilmesinde kullanılması. Mesela gönderim meydana getiren hesabın fazlaca oranda IOST’u var ise onaylanması ona gore süratli gerçekleşiyor. Öteki taraftan IOST’lar IOS ekosistemi içinde her türlü ödemede kullanılabilir olacak. Bu token’lar karşılığında mal ve hizmet alınacak. Ek olarak akıllı sözleşme işlem komisyonları IOST üstünden alınacak.

Proje Ne Kadar Uygulanabilir?

IOS, onu kurumsal bir blok zinciri olarak uygun bir seçenek haline getiren bir takım özellik ihtiva eder; protokol, geniş alan kişi tabanını elinde tutan hizmet odaklı ürün ve hizmetleri desteklemek için geliştirilmiştir.

IOS ekibi, blok zincirini iyileştirmenin somut yolları olarak ölçeklenebilirliği ve yüksek işlem hacmini hedeflemiş ve teknik incelemelerinde şunları belirtmiştir:

“IOS, hizmet odaklı bir ekosistemi desteklemek için ağ altyapısı elde eden yeni nesil bir blockchain teknolojisidir.”

IOS ek olarak, merkezi olmayan uygulamaların (dApps) ve platform mevcut işletmeler tarafınca benimsendiğinde fazlaca mühim olacak olan akıllı sözleşmelerin uygulanması için yer sunar.

Tüm bunlara ek olarak, IOS kurumsal yatırımcılar tarafınca iyi desteklendi ve Ocak 2018’de on altı firmanın IOStoken projesine yatırım yaptıklarını açıklayarak hususi bir token satışı gerçekleştirmiş oldu. Bu yatırımcılar çoğunlukla blok zinciri odaklı firmalar ve Matrix ve Sequoia şeklinde VC fon gruplarıdır.

IOStoken, yakın zamandaki performansı sebebiyle fazlaca dikkat çekti, sadece token’ın iyi performans göstermeye devam edip etmeyeceği, birçok geliştirme yol haritasına bağlı.

IOST Nereden Alınır?

IOST projesi ilk piyasaya sürüldüğünde aniden yüksek ilgi görmüş oldu, peşinden gelen aylarda düşüşe geçti. Sadece hala birçok takip edeni IOST’un yenilikçi yapısıyla iyi bölgelere geleceğine inanıyor. IOST Binance’de işlem görüyor, bu borsadan alınabilir.

Gene ek olarak IOST’ i Binance, Huobi ve Kucoin borsalarından alabilir ve yatırım yapabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.