İslam Dünyası Kripto Paraları Tartışıyor

İslam dünyası bir süredir kripto paralar ile ilgili tartışmalar yaşıyor. Açıklamalar, iddilar ve örnekler ardı ardına yayılıyor. Suudi Arabistan, Umman, Afrika ülkeleri, Endonezya ve öteki bazı Müslüman çoğunlukta olan ülkelerde kripto paraların faiz benzeri bir durumu olup olmadığı, günah olup olmadığı tartışmaları devam ettiriliyor. Türkiye bir İslam ülkesi olmamasına karşın nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olarak görünen ve kayıtlara geçen bir ülke.

Şimdilerde yeni nüfus cüzdanları ile beraber dini tercihler artık kimliklerde AB tipi olmasından dolayı yer verilmezken, vatandaşların büyük çoğunluğunun bireysel olarak Müslüman oldukları bilinmekte.

Büyük Günah İşliyor Olabilirsiniz

İslam dünyasında bazı alimlere ve yöneticilere nazaran kripto paralar haram ve günah. Şu demek oluyor ki Türkiye’de yaşayan nüfusun neredeyse tamamının kripto paralara yatırım yapmasına bir nevi günah olarak gösterildiği düşünülebilir. Bu durumun bir benzeri de İslam alimleri tarafınca ”helal kripto paralar” ile durumun çözüme kavuşabilecek olduğu, fakat bunun belirli bir süreç sonucunda olabilecek olduğu anlatılan bir mevzu.

Gerçekler: Haram yada Günah Değil

Aslolan düşünceler ise kripto paraların günah olmadığı yönünde. En azından katı İslam devletlerinde yaşamayan biz için günah olarak görülebilecek bir durum değil. İslam ülkelerinin bu mevzuda aslolan amacının iddialar eğer ki doğruysa vatandaşları izleyememe endişesi dolayısı ile bu tür ifadeler kullandıkları iddia edilirken, Türkiye benzeri Müslüman fakat katı İslam ülkesi olmayan ülkelerde Bitcoin standart bir finans piyasası, para olarak görülüyor.

  • Endonezya, İran, Suudi Arabistan katı İslam rejimi ile yönetim altında tutulan gelişmemiş, insan haklarının söz mevzusu dahi edilemeyecek olduğu ülkelerdir.
  • Türkiye ise nüfusunun çoğunluğu Müslüman olmasına karşın İslam ülkesi değildir, devlet demokratik olarak ve Cumhuriyet değerlerine bağlı, bilime, teknolojiye dayalı olarak yönetilmektedir.
  • Tepki çekebilecek mevzular mevcut olduğundan dolayı içerik kırpılmış, tam detaylı aktarım YAPILMAMIŞTIR.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.