İşte madenciliğin en ucuz olduğu ülkeler!

Derhal her hafta yeni bir kripto paranın daha gün yüzüne çıkmış olduğu günümüzde 2 binden fazla kripto paranın borsalarda işlem görmüş olduğu tahmin ediliyor. Sadece fiyat ve yaygınlık bakımından en büyük kripto para, kuşkusuz Bitcoin.

Kripto para kazanmak için çeşitli ASIC miner yada rig satın alan yatırımcılar, kendi imkânlarıyla madencilik yaparak blockchain ağındaki işlemleri doğrulama yolunu tercih edebiliyorlar.

Başlangıçta küçük bir yatırım yaptıktan sonrasında bilgisayarı internete bağlayıp para kazanma fikri hepimiz için cezbedici gözükebilir. Sadece madenciliğin maliyeti ülkeden ülkeye değişim gösterebiliyor. En büyük gider kalemlerinden biri, ekran kartı yada madencilik için hususi geliştirilen ASIC cihazları. Bunun yanı sıra aylık elektrik harcamasını da göğüslemek gerekiyor.

Birinci sırada Venezuela geliyor

Elite Fixtures isminde şirkette çalışan bir grup araştırmacı, madencilik maliyetlerinin en ucuz olduğu ülkeleri araştırdı. Ülkelere nazaran elektrik fiyatlarının çözümleme edilmesinin arkasından en düşük madencilik giderlerine haiz ülkenin Venezuela olduğu ortaya çıktı. O şekilde ki yalnızca bir tane Bitcoin kazabilmek için Venezuela’da 530 dolar harcamak kafi oluyor.

İkinci sırada ise 1,190 dolarlık gider kalemiyle Trinidad ve Tobago ülkesi içeriyor. Özbekistan’da bir Bitcoin kazmanın maliyeti ise 1,1790 dolar olarak kayıtlara geçmiş.

En pahalı ülke Cenup Kore

Dünyanın en büyük kripto para pazarlarından önde gelen Cenup Kore ise Bitcoin madenciliği yapmak için kesinlikle ideal bir seçim değil. O şekilde ki Cenup Kore sınırları içinde tek bir Bitcoin kazabilmek için 26 bin 170 dolar harcamak gerekiyor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.