Japonya Bankası Başkanından Libra Açıklaması “Toplum Üzerinde Büyük Bir Olacak”

Hemen hemen piyasaya sürülmemiş olmasına karşın duyurulur duyurulmaz en oldukça konuşulan kripto paralardan önde gelen Feysbuk’un Libra’sı için bir açıklamada Japonya’dan geldi.

Japonya Bankası’nın Başkanı Haruhiko Kuroda, Reuters’ın haberine bakılırsa 23 Eylül’de şirket liderleriyle bir araya geldi. Görüşmede Libra benzer biçimde dijital paraların düzenlenmesinded internasyonal işbirliğinin oldukça mühim bulunduğunu vurgulayan Haruhiko Kuroda, regülatörlerin bu biçim varlıklar için üst düzey düzenlemeler yaptıklarından güvenilir olmaları icap ettiğini belirtti.

Haruhiko Kuroda ek olarak Libra’nın piyasaya sürülmesi durumunda cemiyet üstünde büyük bir tesiri olacağını da sözlerine ekledi.

Libra Para Politikasını Tehdit Mi Ediyor?

Duyurulmasının peşinden Avrupa’dan Çin’den ve ABD’dan ciddi tepkiler alan Libra için Japonya da Temmuz ayında bir konuşma düzenlemiş, bu konferansta Libra’nın mali istikrar üstündeki tesirleri tartışılmıştı.

Hükümetlerin Libra Karşıtlığı

Bilhassa Avrupalı hükümetler Libra karşıtlığıyla ön plana çıkıyor. Alman Şansölye Yardımcısı ve Maliye Bakanı Olaf Scholz, hükümete Libra ve benzeri kripto para projelerini reddetme çağrısında bulunmuştu. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ise birkaç ay ilkin Libra’nın Avrupa’da piyasaya sürülmesine izin verilmeyeceğini böylesine bir durumun parasal egemenliği tehlikeye atabileceğini kaydetmişti.

Avrupa ve Asya’da tamamı olurken Libra’nın geliştiricisi Feysbuk’un geenç CEO’su Mark Zuckerberg geçtiğimiz hafta senatörler ile yiyecek yedi. Görüşmenin ana gündem maddelerinden biri de Libra’ydı.

Haftalık Teknik Çözümleme Serimize Göz Attınız Mı?

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.