Japonya Merkez Bankası’ndan (BoJ) Bitcoin Açıklaması “Destekliyoruz!”

10 senelik kısa evveliyatına karşın Bitcoin‘in yankıları tüm dünyada devam ediyor. Dün siz kıymetli okuyucularımızla buluşturduğumuz haberimizde G7 ülkelerinin kripto paraları araştırmak için toplanacağını duyurmuştuk.

Bitcoin’i Seviyoruz

Bugün ise G7 üyesi Japonya‘nın merkez bankası Bank of Japan‘dan kimliği paylaşmak istemeyen bir yetkili “Bitcoin’in arkasındaki teknolojiyi seviyoruz. Bitcoin topluluğuyla yakın temastayız” açıklamasında bulunmuş oldu.

Japonya merkezli Nikkei Asian Review‘a röportaj veren adı açıklanmayan üst düzey bir yetkili piyasa kıymeti bakımından dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’i kontrollerle desteklediklerini belirtti ve Pekin ile Tokyo hükümetlerinin kripto paralara yönelik tavrını da karşılaştırdı.

Çin Ana para Çıkışından Korkuyor

Çin’in 2017 senesinde sermayenin ülke dışına çıkmasını engellemek amacıyla kripto para borsalarını yasakladığını hatırlatan Nikkei Asian Review Japonya’nın ise  kripto paralar mevzusunda Çin’den değişik bir tutum içinde bulunduğunu belirtiyor. BoJ yetkilisi hükümetin ana para çıkışından tedirgin olmaları sebebiyle tüm finansal varlıkları düşman olarak gördüklerini dedi. BoJ yetkilisinin açıklamalarından bir kesit şu şekilde:

“Biz ana para çıkışları mevzusunda endişelenmiyoruz. Bitcoin’in arkasındaki teknolojiyi seviyoruz ve toplulukla temas içerisindeyiz. Bitcoin’i destekliyoruz fakat kontroller vesilesiyle.”

Kripto Paralar İçin SWIFT Benzeri Sistem

Bilinmiş olduğu suretiyle bu yıl G20 toplantılarına Japonya ev sahipliği yapıyor ve G20’nin gündemindeki konulardan biri de kripto paraların global anlamda düzenlenmesi. Haziran ayındaki G20 toplantılarında gündeme kripto paraların da dahil edimesini talep eden Tokyo yönetimi bununla birlikte kripto paralarla meydana gelen işlemler için SWIFT benzeri bir alternatif sistem kurma çabalarının da bizzat içinde içeriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.