JPMorgan Kendi Kripto Parasını Çıkarttı!

ABD Birleşik Devletleri’nin en büyük bankası olan JPMorgan, kendi kripto parası olan JPM Coin’i çıkarttı. ABD’nin en büyük dünyanın ise en büyük altıncı bankası olan JPMorgan Chase, “JPM Coin” ile beraber Blockchain tabanlı kripto parasını oluşturmuş oldu. 

Dünya genelinde her gün 6 trilyon doların üstünde işlem hacmine haiz olan JPMorgan, birkaç ay içinde bir ekip müşterileri içinde anında ödeme hizmeti için kendi kripto parasını JPM Coin’in denemelerini meydana getirecek. Mevzuyla ilgili izahat icra eden JPMorgan’ın Blockchain projeleri başkanı Umar Farooq “JPMorgan müşterilerimizin pek bir çok paralarını değişik şekillerde taşıyor ve kıymeti nakletmenin daha kısa devam eden bit yolunu istiyorlar.” açıklamasını yapmış oldu. 

Kripto para uzmanlarına bakılırsa JPMorgan’ın kripto parası geleneksel kripto para birimlerinden daha değişik bir yapıya haiz olacak. Bilinmiş olduğu benzer biçimde kripto para birimleri halka açık ve açık erişimli Blockchain teknolojisini kullanıyor değerleri ise coin’lerin kendisine bağlı. Sadece JPMorgan’ın JPM Coin’i ABD Doları’na endeksli ve JPMorgan’ın hususi blok zincirini kullanıyor. 

JPMorgan’ın bu hamlesi bazı kişiler tarafınca mühim bir adım olarak nitelendirilse de bazı adlar tarafınca da ufak çaplı bir yenilikten ziyade işleri birazcık hızlandırma adımı olarak yorumlandı. Son olarak JPMorgan’ın CEO’su olan Jamie Dimon, Bitcoin karşıtı açıklamalarıyla biliniyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.