Kamboçya: Lisanssız Kripto Para Ticareti Yasalara Uygun Değil!

Kamboçya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ülke içinde kripto paraların izin almadan üretiminin ve satışının yapılmasının yasal olmadığını deklare etti. Meydana getirilen açıklamada ülke içinde bu tür hareketler sergileyen vatandaşların lüzumlu cezalara çarptırılacak olduğu açıklandı. Kamboçya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yönetimince açıklanan kararlarda ülkenin kripto para üretimi, izinsiz satış ve alıma olanak tanıma, madencilik alanında etkinlik göstermek benzeri girişimlere izin vermeyecek olduğu, lisans alınmadan meydana getirilen bu işlemlerin yasal yaptırımlarının mevcut olduğu açıklandı.

Hali ile ülkede bugün meydana getirilen bu izahat sonrası birçok şahıs korku ürkü yaşarken, Kamboçya yönetimi kripto paraların potansiyel bir tehdit oluşturduğunu düşündüklerini deklare etti. Potansiyel olarak yerli para birimine tehdit olarak görülen kripto paraların engellenmeye yönelik emek harcamaları ise ne aşama başarıya ulaşmış olacak bilinmeyen.

Ülkede Fazlaca Fazla Bilinmiyor

Kamboçya’da esasen hali hazırda kripto para kullanım oranları %1-2 oranlarında olduğundan ülkede pek fazla kripto paralar ile ilgili tam kati data sahibi olmayan milyonlarca insan yaşamakta. Gelecekte bir tehdit olması öngörülen kripto paralara karşı en fazla ağır yaptırımları alan ülkelerden birisi olması beklenen Kamboçya’nın alacak olduğu tedbir, yaptırım ve kısıtlamaların boyutunun fazlaca yüksek olması olası.

  • Türkiye ve öteki birçok AB üyesi kripto paraların gelecekte tehdit oluşturmasına izin vermeyecek olduklarını, gerekirse yeni yasaları devreye alabilecek olduklarının mesajını vererek vatandaşlarının kaygı etmemesi uyarısında bulunmuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.