Kanada’da Artan BTC Dolandırıcılığı!

Britanya Kolombiyası’nın Vancouver bölgesindeki Burnaby’deki Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP), kent genelinde Bitcoin (BTC) ile ilgili dolandırıcılıklarda artış bulunduğunu bildirdi. Bu haber, Kanada’da gerçekleşen benzer etkinliklere ilişkin yakın tarihindeki raporlar sonucu geldi.

Yetkililer, dolandırıcıların kurbanlarını aradıklarını ve kendilerin RCMP’nin bir üyesi olarak tanıttıklarını söylüyor. Dolandırıcı, ondan sonra düzmece polis kimliğiyle kurban için hileli faaliyetlerle ilgili olarak tutuklama emri bulunduğunu belirtiyor.

Dolandırıcılar Arama Yapmak İçin Değişik Telefon Numaraları Kullanıyor

Bu saldırılarda birden fazla telefon numarası kullanılıyor. Mağdurlar çoğu zaman değişik numaralardan birden fazla davet alıyorlar. Ailelerinden herhangi birini çağrılar mevzusunda uyarırlarsa kendilerinin de tutuklanacağı söyleniyor. Dolandırıcı ondan sonra ödemelerin bir Bitcoin ATM’si vesilesiyle yatırılması icap ettiğini söyleyerek bir ödeme talep ediyor.

Burnaby RCMP, Kanada Vergi Dairesi’nden (CRA) geldiklerini iddia eden benzer dolandırıcıların da olduğu mevzusunda uyardı. Kanada’daki polis güçlerinin Bitcoin’i ödeme aracı olarak kabul etmediklerini ve asla Bitcoin ATM depozitoları talep etmeyeceklerini belirttiler.

Tek Bir Kurbandan Ortalama 11.000 Dolar Çalındı

Yetkililer “Bu aldatmaca son zamanlarda  bir kurbana ortalama 15.000 CAD (11.000 $) mâl oldu.” RCMP şu anda Kanada’nın Alberta eyaletindeki Strathcona ilçesinde Bitcoin ile ilgili iki dolandırıcılığı araştırıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.