Kanada’da Polis Alarma Geçti: CRA, Vatandaşları Bitcoin Doladırıcılarına Karşı Uyardı

Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP), kripto paralara ilişkin dolandırıcılık vakalarında yaşanmış olan artışla ilgili bir izahat yapmış oldu. Meydana getirilen açıklamada dolandırıcıların kendilerini Kanada Gelir Ajansı (CRA) çalışanı olarak göstererek insanlardan Bitcoin’le ödemeye almaya çalışmış oldukları açıklandı.

Telefon dolandırıcılığı eski bir yöntem olarak görünse de, devletimizde de bazen yaşanabiliyor. Vergi borçlarını zamanında vergi beyannamesi vermeyen hepimiz sahtekârların avına düşebilir. Vergilerini özenle ödeyenler bile, dolandırıcılar tarafınca borçlu olduklarına ikna edilebiliyorlar.

Dolandırıcılar çoğu zaman telefonun öteki ucundaki kişiyi para cezasıyla tehdit ederek para almaya zorlar. Sonunda talihsiz kurbanlar, gereksiz sorunlardan kurtulmak için lüzumlu oranda parayı göndermek için telaşlı bir karar verir.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi, Kanada’da ikamet edenlerin, bu şekilde bir durumla karşı karşıya kaldıklarında arayan kişiden kimliğini doğrulamasını istemeleri icap ettiğini belirtti. Böylece vatandaşların gerçek bir kamu görevlisiyle muhattap olduklarından güvenilir olmaları gerekiyor. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.