Komodo (KMD) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Komodo Nedir?

Komodo, halihazırda dünyanın en iyi 50 kripto para birimine girmiş olan nispeten genç bir kripto para birimidir. Komodo platformunun, Etomic’in uygulanmasından sonrasında Ethereum ile Bitcoin içinde köprü olması da planlanıyor.

Komodo: Temel Bilgiler

 • Komodo, saydam, anonim, hususi ve değiştirilebilir işlemlere olanak elde eden açık kaynak tabanlı bir platformdur.
 • Kripto para birimi KMD sembolü ile gösterilir. Toplam arzı 200 milyon KMD’dir. 15 Ekim 2016’dan 20 Kasım’a kadar bir ICO vasıtasıyla başlatıldı. Buna ek olarak ICO esnasında 100 milyon coin basıldı.
 • Komodo, işlemleri güvence altına alan ve kullanıcılarına Bitcoin düzeyinde güvenlik sunan Delayed Proof of Work teknolojisini kullanır. Ek olarak kendi kayıtlarının yedeklerini seçmelerine ve bu tarz şeyleri Komodo ana zincirine eklemelerine olanak tanır.
 • Komodo’nun geliştirme ekibi tertipli olarak yeni ve daha iyi teknoloji modülleri geliştirir, sadece gizlilik sebebiyle takma adlar kullanır. En oldukca kullanılan teknolojilerinden biri, Zero-Knowledge Proof’u kullanan Zcash’tan geliyor. Bu, Komodo blockchain kullanıcılarına işlem ayrıntılarını gizleme ve borsalarının “Sıfır Bilgisini” bırakma yada onları hususi ve anonim tutma seçeneği sunar.
 • Ekip, dünya genelinde blok zinciri beraber çalışabilirliği yaratmak için kendi borsasını genişletmeye odaklandı. Blok zincirleri arasındaki boşlukları kapatmaya çalışıyor. Kullananların güvenli, eşler arası işlemler kanalıyla BarterDEX’e (Komodo’nun merkezi olmayan borsası) bağlı herhangi bir kripto para birimini takas etmesine olanak tanır.
 • Girişimciler, bilgisayarlarının komut istemine iki rahat komut girerek, Iguana Core vasıtasıyla yeni bağımsız blok zincirleri oluşturabilirler. Yeni blok zincirlerinde yeni kurallar bile kodlayabilirler. Mesela. blok zincirinizde PoW mekanizması yerine PoS kullanmayı seçebilirsiniz.
 • Delayed Proof of Work (dPOW), Komodo’nun blockchain bloklarını noter onaylayan düşünce birliği mekanizmasıdır. Bu, toplam değişmezliği elde eden tertipli Proof of work protokolünü değiştirerek yapılır. İşlemler, evvelde oylanmış 64 noter düğümünün noter tasdikiyle güvence altına alınır. Bu, Komodo işleminin değiştirilmesini içeren bir saldırıyı önleyerek güvenlik katmanına eklenmiş olur, şundan dolayı Bitcoin blok zincirinin değiştirilmesi imkansızdır.

Komodo ‘nun Özellikleri

 1. Anonimlik ve Gizlilik: ZK-Snarks, kullananların kimliğini ifşa etmeden sorunsuz para transferlerine izin verir. Kitle fonlaması seyircileri de kimliklerini gizlemeyi seçebilir.
 2. Güvenli Değişiklik: Komodo Blok Zinciri içindeki işlemler, her durumda gizlilik gereksinimine bağlı olarak tamamen anonim yada tamamen saydam olabilir. Bunun sebebi Sıfır Informasyon Kanıtı teknolojisi.
 3. Merkeziyetsizlik: Kitle fonlaması için açık kaynaklı DIY modeli, merkezi olmayan uygulamaların (DAPP’ler) kolay geliştirilmesine olanak tanır. Hepimiz, üçüncü taraf riski olmadan dICO (merkezi olmayan İlk Para Teklifi) vasıtasıyla merkezi olmayan bir P2P kitle fonlaması başlatabilir.
 4. Esnek: Geliştiriciler, istedikleri herhangi bir özelliği etkinleştirmek için yerleşik bir kapasiteye haiz olduğundan, zincirlerini Komodo platformunda değiştirebilirler. Çeşitli seviyelerdeki ve endüstrilerdeki geliştiricilere uçtan uca eksiksiz blok zincir çözümleri sunulur.

Komodo (KMD) Iyi mi Satın Alınır?

Komodo, itibari para borsalarında ve Bitcoin, Ethereum, Litecoin vb. öteki kripto para birimleri için birden fazla borsada satın alınabilir. İlgilenen kullanıcılar, Komodo tokenlarını almak için ilkin bir Komodo adresi almalı ve arkasından Komodo ile bitcoin / altcoin takas etmelidir.

Desteklenen borsalar içinde KMD / BTC’yi destekleyen Bittrex; KMD / BTC, KMD / ETH sunan Binance; Cryptopia, KMD / BTC, vb. çiftler sunar. KMD kripto para biriminin birçok borsada mevcut olmasıyla, işlemleriniz için en iyi fiyatı almak zor olabilir.

Komodo (KMD) Iyi mi Saklanır?

Komodo tokenleri aşağıdaki cüzdanlar tarafınca desteklenir:

– Agama Wallet: Windows, Linux ve Mac’te mevcuttur. % 5’lik senelik bonusu stake etmek için ve saklamak için kullanılabilir.

– Komodo Kağıt Cüzdan

– Ledger Nano S: % 5 senelik bonusu saklamak için kullanılamaz.

-Iguana Multi Wallet: Kullananların Komodo ve öteki kripto para birimlerine erişimini elde eden bir GUI projesidir. Komodo’nun tüm özelliklerini miras almıştır.

Komodo’nun Öteki Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?

Komodo, onu öteki bir çok kripto para biriminden benzersiz kılan oldukca sayıda öne çıkan özelliğe haizdir. Komodo blok zincirinin güvenlik seviyesi, dPoW teknolojisi sebebiyle Bitcoin ile aynı seviyededir.

Öteki kripto para birimleriyle olanlar da dahil olmak suretiyle tüm işlemler, sıfır informasyon geçirmez mekanizma ile kullananların anonimliğini korur. Oyun oynama benzer biçimde belirli kullanım durumları için blok süresi, harici işlem modülü sebebiyle benzerlerinden daha hızlıdır.

Hususi işlem miktarı gönderen yada alıcı tarafınca görülemez sadece madenciler tarafınca doğrulanır. Saydam işlemler tam olarak Bitcoin işlemi benzer biçimde çalışır.

Komodo’ya Yatırım Yapmalısınız?

Şeffaflık ve parasız açık kaynak tabanlı yaklaşımla Komodo, para birimini yeni boyutlara taşıyabilecek daha çok yatırımcı kazanabilir. SuperNet, Komodo Platformu ile uyumlu daha çok atomik takas yapmak benzer biçimde, birden fazla bağımsız proje boru hattında. Bu, bilhassa son Avrupa Borsası lansmanı da dahil olmak suretiyle birden fazla borsada listelenmesi sebebiyle Komodo topluluğunun büyümesine destek olabilir. Komodo kısa süre ilkin Çin hükümeti tarafınca sıralanan ve derecelendirilen Çin’in En İyi 5 Blockchain’i içinde listelendi. Bu yatırımcı itimatını oluşturarak ve Komodo’yu boğa koşusu için alabilir.

Merkeziyetsizlik ve anonim işlemler ile Komodo, kuvvetli ve uzun vadeli bir emek harcama için hazırlanmıştır. Piyasaya sürüldüğünde ortalama 0,11 ABD doları fiyatıyla 12,89 ABD dolarının üstüne çıkarak süratli bir halde terfi etti. Yatırımcılarına lansmanından sonraki bir yıl içinde %11000 benzer biçimde büyük bir getiri sağlamış oldu. Analistler, artan ticari olarak benimsenmesi sebebiyle 2023 yılına kadar sonunda 16.375$ ‘a yükseleceğini öne sürüyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.