Konya Kendi Kripto Para Birimini Çıkarmaya Hazırlanıyor: Şehir Coin

Türkiye Belediyeler Birliği’nce meydana gelen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kurultay ve Sergisi‘nde Konya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Altay, gelecek hedeflerini ve projelerini söyledi.

Altay yapmış olduğu sunum esnasında “Kent Coin” adlı toplumsal yardımların yapılabileceği, belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını gerçekleştirebilecekleri ve vergi tahsilatının yapılabileceği bir kripto para projesi üstünde çalıştıklarını beyan etti.

Belediye Başkanı olarak en mühim görevlerinin finansman yaratmak bulunduğunu dile getiren İbrahim Altay şu şekilde devam etti:

“Blockchain üstünde bir emek harcama yürütüyoruz. Biz acaba bir ‘Kent Coin’ üretebilir miyiz diye çalışıyoruz. Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum. Bu mevzuda iş birliğine hazırız. Bilhassa toplumsal yardımlarımızı acaba bununla vererek bir ekosistem oluşturabilir miyiz? Ya da belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını bununla deneyebilir miyiz diye çalışıyoruz. Bir ihtimal ileride yasal düzenlemeyle belediyenin almış olduğu vergileri de eğer bu coinlerle alabilirsek kendi ekosistemimizi oluşturabiliriz.”

Hemen hemen daha geliştirilmiş somut bir proje olmasa da ülkemizin en büyük şehirlerinden Konya’nın bu şekilde bir projeye öncülük ettiğini görmek luk verici.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.