Korsanlar Bilgisayarınızı Üretim İçin Kullanıyor Olabilir

Bilgisayar korsanları son dönemde kripto para üretimine dadanmış durumdalar. Milyonlarca bilgisayarları tek bir buton ile denetim altına alabilecek güçte olan birçok hacker grubunun bulunmuş olduğu internet ağında sizin bilgisayarınızın da korsanların emrinde olabileceğini gözardı etmemelisiniz.

ABD’de ve İngiltere’de geçmiş dönemde yaşanmış olan ”gizli saklı kod” ile BTC üretimi için kullanılan sitelerin son dönemde eklentiler, uygulamalar ve sitelerin içine kadar girmiş olduğu gerçeğini göz önüne bulundurmak gerekiyor. Sitenizde yada bilgisayarınızda son dönemde yüklediğiniz eklenti sonrası yada uygulama sonrasında, veyahut durduk yere yavaşlama var ise ve işlemci gücü son aşama yüksek kullanılıyor ise bilin ki korsanlar bilgisayarınızı Bitcoin madenciliği için kullanmaya başlamış olabilirler.

Türk Kullanıcılar Acele İnanıyor

Türk kullananların web üstünde gördükleri ”armağan, parasız ürün ve BTC kazanın” şeklinde gerçeğe dayalı olmayan bilgisayarları ele geçirmeye çalışan korsanların yaydıkları bilgilere Türk kullanıcılar oldukca acele inanıyor. Bunu kullanan korsanlar ise son dönemde tercüme aracılığı ile bilinmedik Türk sitelerinde reklamlar vererek orta yaşlı ve çocuk yaşlarındaki kullananların bilgisayarlarını BTC madenciliği için hedef alıyorlar.

Bunun yanında bilgisayar korsanları genç yaşta olan kullanıcıları bilhassa cinsel içerikli siteler üstünde yayınladıkları zararı dokunan yazılımlar ile beraber ağlarına alırken, kullanıcı ”video” izlediği sırada bilgisayarına eklenen bir ekip zararı dokunan yazılımlar o dakikadan itibaren kullanıcının bilgisayarının korsanların eline geçmesini sağlıyor.

Bilgisayar korsanlarının ağına düşen Türk kullanıcılar dahil olmak suretiyle birçok düzgüsel bilgisayar bilgisine haiz olan kullanıcı korsanların bilgisayarını ele geçirdiğini anlayamıyor, anlaması oldukca uzun süreler alıyor.

İşlemciniz Kripto Para Üretmek İçin Kullanılıyor Olabilir

İşlemcinizin kripto para üretmek için sizden habersiz olarak kullanılıp kullanılmadığını idrak etmek için bilgisayarınızın vazife yöneticisi kısmına girerek son birkaç dakikadır ne kadar işlemci kullandığınızı ve hangi programların yada hangi durumun işlemcinizin enerjisini bu kadar fazla harcadığını bulabilirsiniz. 

Virüs programları indirerek bilgisayarınızı taramanız durumunda zararı dokunan yazılımları bulabilir ve bu sayede her zararı dokunan kod satırından ve her zararı dokunan programdan kurtulamayacak olsanız dahi bu şekilde zararı dokunan yazılımların bir kısmından kurtulabilirsiniz.

İşlemcinizin korsanlar tarafınca madencilik alanında kullanıldığını anlamanız durumunda en kolay çözüm son zamanlarda bilgisayarınıza yüklenen programlar ve oyunları denetlemek olacaktır. Kripto para üretimine dayalı olarak yazılımlar geliştiren bilgisayar korsanları son zamanlarda yüklediğiniz programa yada oyun dosyalarının içine zararı dokunan yazılımlar eklemiş olabilir.

Devamlı Ziyaret Ettiğiniz Site İşlemcinizi Madencilik İçin Kullanabilir

Son dönemde Türkiye’de örneklerine rastladığımız şekilde son giriş yaptığınız siteden sonrasında bilgisayarınız yavaşladı ise o siteden uzaklaşmanız işlemcinizin yorulmaması adına pozitif olacaktır. Siteler üstünden site sahipleri yada siteyi eline geçiren bilgisayar korsanları site üstünden kullananların işlemci enerjisini kullanarak kripto para madenciliği kurnazlığını uyguluyor olabilir.

Bu tür siteleri birkaç kere kontrol etmenizin peşinden hala devam ediyor ise ve sık kullandığınız bir site ise bir süre ziyaret etmemek yada bilginiz var ise kodlama dizinini araştırarak ”coin, bitcoin, BTC” şeklinde kod satırlarının olup olmadığını denetim ederek bir nebze sitenin bilgisayarınızın işlemcisini madencilik için kullanıp kullanmadığını anlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Fazla Elektrik Tüketmesine Niçin Olabilir

Bilgisayarınızın kripto para korsanları tarafınca üretim amacı ile gücünün kullanılması ay sonunda gelecek olan elektrik faturanızın bir miktar daha çok artmasına niçin olabilir. Siz bilgisayarınızı gece yatarken kapattığınızı sandığınız zamanlar dahi korsanlar sisteminize ekledikleri kötücül yazılımlar yardımıyla ”uyku modu” adı altında arka planda sizden habersiz bilgisayarınızın enerjisini kullanabilirler.

Bilgisayarım Korsanların Eline Geçti, Ne Yapacağım?

Eğer bu aşamalardan sonrasında bilgisayarınızın kripto para üretimine dayalı olarak işlemler meydana getiren bilgisayar korsanlarının eline geçtiğini düşünüyorsanız mevcut Windows işletim sisteminizi yine sıfırdan yedeksiz olarak oluşturmak en etkili çözüm olacaktır.

Bunun haricinde bilgisayarınıza son yüklediğiniz programları silebilir, bu tarz şeyleri sildikten sonrasında cihazınızın işlemci kullanımının devam edip etmediğini denetim altına alabilirsiniz.

Yükleyecek olduğunuz virüs programına karşın bilgisayarın işlemci ve ekran kartı enerjisini en fazla kullanan uygulama/programın hangisi bulunduğunu görebiliyor iseniz bilgisayarınızda bu dosyayı bulup kalıcı olarak silmeyi deneyebilirsiniz.

Bu aşamaların haricinde bilgisayarınızdan bilmediğiniz sitelere girmemek, her bağlantıya tıklamamak ve her gördüğünüz programı indirmemek yardımıyla bilgisayarınızı koruyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.