Kredi Kartı ile Nasıl Bitcoin (BTC) Alınır?

Günümüzde Bitcoin (BTC) satın almanın birçok yolu bulunmaktadır. Yatırımcıların en fazlaca merak etmiş olduğu konulardan birisi ise kredi kartı ile Bitcoin alma hususudur. Bu yönteme her borsa izin vermediği için, bu başlık çoğunlukla sorgulanmaktadır. Fakat kripto para birimleri benimsenmeye başladıkça daha çok borsa kredi kartı ile BTC satın almaya izin vermektedir. Şimdi gelin bu mevzuyu detaylı bir şekilde inceleyelim.

Bitcoin Nedir? Niçin Bitcoin Satın Almalıyız?

Bitcoin, bir hükümete, merkez bankasına yada kuruluşa bağlı üçüncü bir tarafı ortadan kaldıran bir kripto para birimidir. Daha doğrusu bankaların talep etmiş olduğu işlem ücretleri, hesap kapatma şeklinde şeylerin BTC’de yeri yoktur. Son aşama karmaşık bir şifreleme yöntemi kullandığı için fazlaca güvenilirdir. Bu kripto para biriminin kısaltması BTC’dir.

BTC hayatına girerseniz piyasa hareketlerini sık sık takip etmelisiniz. Bitcoin’in yükselişinin sebebi piyasa faktörlerinden meydana gelmektedir. Bu bir arz ve talep meselesidir. BTC’nin fiyatı taleple doğru orantılı olarak artıyor. BTC talebi arttığında fiyat artar. Aynı şekilde BTC’ye olan talep azaldığında fiyat da düşer.

Bitcoin’e niçin yatırım yapmalıyız sorusundan ilkin insanoğlu bu para birimlerinin yasal olup olmadığını da sorgulamaktadır. Kripto para meraklılarının yanıt aramış olduğu bir öteki sual da yasallık meselesidir. Yasallık, ülkeden ülkeye değişen bir faktördür. Bazı ülkelerde direkt yasal olmadığı bilinmekle beraber bu tür yasalar bazı ülkelerin yasalarında yer almamaktadır. Bazı ülkelerde kullanımına, üretilmesine ve hatta ticaretine izin verilmektedir.

Bitcoin Satın Alma Yolları Nedir?

Bitcoin satın almanın iki yolu vardır: Birinci yol, fizyolojik para birimleri karşılığında satın almaktır. Öteki bir yöntem, ilk yöntemden daha zor olsa gerek. Blockchain sisteminde, merkezi olmayan bir sisteme bağlı olan Bitcoin madenciliği, blok üretimine dayalı süreçleri onaylayan kullanıcıları ödüllendiriyor. Yeni bir Bitcoin üretildiğinde oluşan blokların güçlük seviyeleri her üretim ile daha da zorlaşıyor. Bu yüzden, madencilik süreci, performans açısından fazlaca kuvvetli işlemcilere haiz bilgisayarlar gerektirir. Ek olarak Bitcoin ticareti için sanal bir cüzdanınız, bir Bitcoin adresiniz olması gerekir.

Bazı borsalardan genel olarak Bitcoin satın almak için şu seçeneklere ulaşabilirsiniz:

Borsayı Ziyaret Ederek BTC Satın Alabilirsiniz

Bazı borsaların fizyolojik olarak emek harcama yürüttükleri bölgeleri vardır. Buralara giderek nakit, kredi kartı yada banka hesabı ile süratli ve güvenli bir halde Bitcoin ticareti yada takas işlemleri yapmanız mümkündür.

Online Olarak BTC Satın Alabilirsiniz

Borsaların online internet sayfaları üstünden kredi kartı ya da banka kartı ile satın alımları süratli bir halde yapabilirsiniz.

Banka Havalesi Kanalıyla BTC Alabilirsiniz

Bazı borsalarda havale ve nakit kanalıyla Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin ve öteki  kripto para birimlerinin ticareti yapılabilmektedir.

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Almak

Günümüzde kredi kartı ile Bitcoin satın alabileceğiniz birçok platform bulunmaktadır. Günden güne platformlar ödeme şekilleri arasına kredi kartlarını da eklemektedir. Ek olarak bir tek BTC değil öteki kripto para birimleri için de kredi kartı ile ödeme yapmanız mümkün olmaktadır

Yurtdışından ve yurt içinden kredi kartı ile BTC satın almak mümkündür. Mesela Binance üstünden kredi kartınızı kullanarak Bitcoin satın alabilirsiniz. Bazı borsalar bunun için değişik uygulamalar getirmektedir. Mesela minimum 10 dolarlık satın alım yapma zorunluluğu şeklinde. Bu notaya bilhassa dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Kredi Kartı ile BTC Satın Alınabilen Borsalar

Yavaş yavaş birçok borsa kredi kartı ile BTC satın alma hususi durumunu aktifleştirmektedir. Aşağıdaki kripto para borsalarını kullanarak kredi kartıyla Bitcoin satın alabilirsiniz:

 • Binance
 • Coinbase
 • eToro
 • Switchere
 • Bitstamp
 • LocalBitcoins
 • Kucoin
 • OKEx
 • Bitpanda

Kredi Kartı ile Iyi mi Bitcoin Satın Alabilirim?

Kredi kartı kullanarak BTC almak aslen fazlaca kolaydır. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz kafi olacaktır.

Borsa Hesabı Açın

Ilk olarak bulunduğunuz ülkede kredi kartı ile Bitcoin almaya müsaade eden bir borsada hesap açmalısınız. Doğal olarak BTC almak için en uygun borsanın hangisi olduğu hem ülkeden ülkeye hem de kişinin yatırımcılık seviyesine gore değişiklik göstermektedir. Bu yüzden detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Hesabı Doğrulayın

Kredi kartı ile Bitcoin satın almadan ilkin borsadaki hesabınızı doğrulamanız gerekir. Bunun için çoğu zaman nüfus ve yeterlik detayları istenmektedir. Bu işlemi yaptıktan sonrasında kredi kartı ile BTC satın alabilirsiniz.

Bitcoin Satın Alma Emri Verin

Borsa hesabınıza girdikten sonrasında kredi kartıyla Bitcoin satın alma tercihini seçin. Sonrasında istenilen detayları doldurun ve onaylayın. İşlem onaylandıktan sonrasında BTC’leriniz hesabınıza gelecektir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı ile Bitcoin satın almadan ilkin belli başlı noktalara dikkat etmenizde yarar var. Bazı ülkeler ve bankalar bu sisteme izin vermemektedir. Bazıları ise komisyon oranlarını yüksek tutabilir. Her borsanın kendine uygun kuralları vardır. Bu tarz şeyleri iyice araştırmak gerekir.

Bitcoin ATM’si Kullanarak Satın Almak

Günümüzde artık dünyanın birçok yerinde Bitcoin ATM’leri yer almıştır. Bu ATM’ler üstünden kredi kartı ile BTC satın almak da mümkündür. Bunun için ATM’yi iyi mi kullanacağınızı iyi bilmeniz gerekmektedir. Bazı BTC ATM’leri kimlik doğrulama şeklinde işlemler istemektedir. Bunu ihmal etmeyin.

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Almanın Dezavantajları

 • Maalesef günümüzde kredi kartı dolandırıcılıkları artmıştır. Bu yüzden kredi kartını kullanırken kesinlikle güvenilir bir siteden BTC alışverişi yaptığınızı doğrulamalısınız.
 • Bazı borsalar, kredi kartlarından daha yüksek komisyonlar almaktadır.
 • Borç parayla yatırım hayata geçirmeye niçin olur.

Kredi Kartı ile Bitcoin Satın Almanın Avantajları

 • İstediğiniz vakit süratli bir şekilde BTC satın alabilirsiniz.
 • Nakit sıkıntısı çekenlerin süratli bir şekilde imdadına yetişir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.