Kripto ile Pasif Gelir Elde Etmenin Yolları: Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Kripto para biriminin doğuşu, çeşitli fırsatlara ve kullanım durumlarına yol açtı. Kriptonun yarattığı en mühim fırsatlardan biri, ekosistemle ilgili faaliyetler yöntemiyle insanların geçimini sağlamasına yada en azından öteki bir taraftan makul bir gelir elde etmesine olanak tanıyan bir çevrimiçi ekonominin oluşturulmasıdır.

Eylemsiz gelir, oldukca azca çabayla elde edilmiş gelirdir ve devamlı oldukca fazla vakit yada enerji gerektirmez. Kripto para birimiyle eylemsiz bir gelir elde etmenin birkaç yolu vardır. Bu kılavuz, kripto ile eylemsiz gelir elde etmenin birkaç yolunu açıklamaktadır.

Eylemsiz Gelir Nedir?

Tecim yapmak yada projelere yatırım yapmak, blockchain endüstrisinde para kazanmanın bir yoludur. Bununla beraber, bu çoğu zaman detaylı araştırma ve mühim bir vakit yatırımı gerektirir ve  gene de güvenilir bir gelir deposu güvence etmez.

En iyi yatırımcılar bile uzun soluklu kayıplar yaşayabilir ve bunlardan kurtulmanın yollarından biri de alternatif gelir kaynaklarına haiz olmaktır.

Kripto para varlıklarınızı artırmanıza destek olabilecek tecim yada yatırım haricinde başka yöntemler de vardır. Bunlar, faiz kazanmaya benzer şekilde devamlı gelir getirebilir. Ve sürdürmek için oldukca azca çaba gerektirir yada asla çaba gerektirmez.

Kriptoyla Eylemsiz Gelir Elde Etmenin Yolları Nedir?

İşte kripto paralarla oldukca fazla çaba sarf etmenize gerek kalmadan eylemsiz gelir etmek için birkaç kolay yöntem:

Madencilik

Madencilik, Bitcoin’in yaratılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan orijinal kripto kazanma yöntemidir. Şimdi, ilk blok zincirinin piyasaya sürülmesinden on bir yıl sonrasında, madencilik kârlı bir girişim ve kripto ile eylemsiz bir gelir elde etmenin meşru bir yolu olmaya devam ediyor.

Kripto para madenciliği, karmaşık matematiksel denklemleri çözerek bir blok zincirindeki işlemleri doğrulama sürecidir. İlk günlerde madencilik, masaüstü benzer biçimde kolay makinelerde yapılabiliyordu. Son zamanlarda, madencilik mühim seviyede gelişti ve artık Uygulamaya Hususi Entegre Devreler (ASIC’ler) yada Grafik İşleme Birimlerinden (GPU’lar) oluşturulan madencilik teçhizatları benzer biçimde kuvvetli donanım gerektiren bir girişim haline geldi.

Dahası, sorunsuz bir madencilik deneyimi yaşamak için devamlı bir elektrik akışına ve internete bağlanmaya ihtiyacınız olacak. Madenciler, blok zincirinin bütünlüğünü ve güvenliğini sağlamak için sağladıkları hizmetle ilgili maliyetleri karşılamak için yeni basılan kripto ile ödüllendirilir.

Madencilik yapabileceğiniz birkaç kripto para birimi var. Eylemsiz bir gelir elde etmek için en iyi seçenek, belirli bir kripto para biriminin kârlılık oranına bağlıdır. Bu oran çoğu zaman para biriminin fiyatı, madencilik zorluğu, cihazınızın hash oranı ve bölgenizdeki elektrik maliyeti birleştirilerek hesaplanır.

Borç Verme

Kripto para ödünç verme, kısa vadede satmayı yada takas etmeyi düşünmediğiniz kripto para birimlerinden para kazanmanıza olanak tanır. Bu paraları cüzdanınızda bırakmak yerine, ödünç vererek eylemsiz bir gelir elde edebilirsiniz.

Birkaç kredi platformu, kripto paranızı ödünç vermek için değişik teşvikler sağlar. Bazı platformlar, diğerlerinin durağan(durgun) faiz oranlarına sahipken, kendi şartlarınızı belirlemenize izin verir.

Kripto para birimini ödünç vermek, kripto paralarla tecim yapmak, madencilik yapmak ve hatta bağlı kurum pazarlaması yada ödül programlarına katılmak için kafi zamanı olmayan kullanıcılar için eylemsiz bir gelir elde etmenin daha azca emek yoğun bir yöntemidir.

Stake Etme

Madencilerin, donanım tarafınca meydana getirilen matematiksel denklemler yöntemiyle işlemleri onaylaması ihtiyaç duyulan Bitcoin ağından değişik olarak, bazı protokoller, işlemlerin doğrulanması için paralarınızı bir yöntem olarak saklamanızı gerektirir.

Stake etmek, para tutarak blok zincirinin operasyonlarına katkıda bulunduğunuz için sizi ödüllendirir. Stake etme yöntemiyle alacağınız ödülün boyutu, stake etmek için ayırdığınız fonların boyutuna bağlıdır.

Birkaç kripto para cüzdanı, telefonunuzdan yada masaüstü cihazınızdan kripto para yatırmanıza izin verir. Ek olarak, direkt yatırmak için kafi paraya haiz olmayan kullanıcılar, kazançlarını çoğaltmak için birkaç kullanıcıdan gelen fonları birleştiren stake havuzlarına katılabilir.

Ana Düğümler

Ana düğümler stake etmeye benzer sadece daha çok teknik data gerektirir ve daha yüksek bir giriş engeline haizdir. Bir masternod, işlemleri onaylamak ve öteki işlevleri (anlık yada hususi işlemler benzer biçimde) sağlamak için öteki düğümlerle yazışma kuran bir blok zinciri ağındaki tam bir düğümdür.

Düzgüsel tam düğümlerin aksine, Ana Düğümler, spam ve fena niyetli kişilerin işlem doğrulamasına katılmasını önlemek için bir giriş engeline haizdir. Bu giriş engeli, bir miktar tokenı güvence olarak ayırmanızı gerektirir.

Tam bir düğümü çalıştırma ve belirli bir para biriminin daha büyük bir miktarını tutma maliyetiyle beraber gelen bir Masternode çalıştırma karşılığında (çoğunlukla aylık) ödüller alırsınız.

Ödüller ve Airdrop’lar

Ödül programı, bir firmanın pazarlama çabalarının bir parçası olarak ödüller almak için minik görevleri tamamlamanızı gerektiren bir kripto para birimi projesi, ürünü yada hizmeti tarafınca yürütülen bir kampanyadır.

Airdrop’lar, bir kripto para birimi projesi, para birimine dikkat çekmek ve bir piyasayı başlatmak için insanlara ücretsiz bir şekilde token vermeye karar verdiğinde gerçekleşir.

Her iki yaklaşım da size derhal bir servet kazandırmayabilir, sadece iyi mi yaptığınıza bağlı olarak iyi bir gelir sağlayabilir. Mümkün olduğunca oldukca sayıda meşru ödül yada hava yolculuğu kampanyasına girmek için, son olarak airdropları ve ödülleri izlemenin bir yolunu bulmanız gerekecektir.

Bu kampanyaların bir çok, “parasız” tokenlarınızı talep etmek için formları doldurmanızı ve toplumsal medyada bazı görevleri gerçekleştirmenizi gerektirecektir. Fazlaca fazla zamanınız var ise yada satacak bir beceriniz var ise, platformları kullanmak yada etkinliklere katılmak, Bitcoin kazanmanın muhteşem bir yolu olabilir.

Bağlı Programlar

Ortaklık programları, kripto ile eylemsiz bir gelir elde etmek için başka bir yöntem sunar. Bağlı kurum programları, yeni kullanıcılara bir ürün önerdiğiniz ve bu ürünü satın almalarını yada kullanmalarını sağladığınız için sizi ödüllendirir.

Bazı platformlar, yönlendirdiğiniz yeni bir şahıs kaydolduktan derhal sonrasında sizi ödüllendirirken, ötekiler size yönlendirdiğiniz yeni bir kullanıcı tarafınca meydana getirilen her ticaretin bir yüzdesini verir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.