Kripto Para Birimi Bitcoin Gold (BTG) Nedir? Nasıl Çalışır?

Çeşitli türlerdeki kripto para birimi çatalları artık tertipli olarak gerçekleşiyor. Bitcoin bile bu şekilde birkaç değişik yineleme ve çatallanma yaşadı. En büyük ve en oldukca tartışılan Bitcoin çatallarından biri 2017’nin sonlarında gerçekleşti.

Bitcoin Cash hard forkundan bir tek birkaç ay sonrasında Bitcoin , Bitcoin Gold (BTG) olarak malum başka bir topluluk odaklı hard fork yaşadı.Bitcoin gold, 24 Ekim 2017’de gerçekleşen orijinal açık kaynaklı kripto para biriminin hard fork’uydu. Sert çatallar, bir kripto para birimi alan kişi tabanı büyüdükçe ölçeklendirme amaçları, hedeflerin farklılıkları yada geliştirici çatışması dahil olmak suretiyle çeşitli nedenlerle gerçekleşir. Bitcoin Gold’un belirtilen amacı ise, “bitcoini tekrardan merkezi olmayan hale getirmek” olmuştur.

Yüzeysel olarak, “bitcoini tekrardan merkezi olmayan hale getirme” fikri mantıksız görünebilir. Bitcoin, öteki tüm kripto para birimleri benzer biçimde, halihazırda  merkezi olmayan hale getirilmek suretiyle tasarlanmıştır. Bitcoin aslına bakarsan herhangi bir merkez bankasıyla, bilhassa de ülke yada devlet kurumuyla bağlantılı değildir.

Bununla beraber, Bitcoin Gold’un gelişimini tetikleyen Bitcoin ile ilgili en büyük sorunlardan biri, merkezi ihraç sorunuyla asla deilgili değildi. Daha ziyade bu çatalın gerçekleşmesini elde eden mesele madencilik süreciyle ilgili idi. Bitcoin Gold geliştiricileri, madencilik süreci için yeni bir algoritma benimsedi.

Bitcoin Gold Ne Vakit Gösterildi?

Bitcoin Gold hard fork’u 24 Ekim 2017’de Bitcoin blok zincirinde 491.407 blok ile gerçekleşti. Bu gerçekleştiğinde, Bitcoin Gold o noktaya kadar Bitcoin üstündeki tüm bakiyelerin ve işlemlerin anlık görüntüsünü aldı. Yeni blok zinciri oradan başladı.

Amaç: Madencilik Sürecini Demokratikleştirmek

Bitcoin madenciliği kazançlı sadece kaynak yoğun bir süreçtir. En karlı madencilik girişimleri, çoğu zaman her biri pahalı, hususi ekipman gerektiren oldukca sayıda madencilik teçhizatını bir araya getiren girişimlerdir. (Madencilik İle İlgili Daha Fazla Informasyon Almak İçin: Bitcoin Üretimi Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Madenciliği )

Bitcoin için kendi başlarına madencilik halletmeye çalışan bireyler, kendi makinelerini oluşturmak için büyük oranda para ve süre harcamak zorundadır. Ya da bu kimselerin bilgisayarları ustalaşmış teçhizat sistemleriyle rekabet edemediğinden bu süreçte sınıfta bırakılırlar.

Sanal para birimleri dünyasında, bilgisayar korsanlarından ve öteki fena niyetli varlıklardan gelen tehditler devamlı bir kaygı deposudur. Bu yüzden Bitcoin gold, müşterilerinin hesaplarını ve sanal paralarını güvence altına almaya destek olmak amacıyla piyasaya sürüldüğü andan itibaren ek güvenlik ve koruyucu önlemler alırlar. Bunlar, yine koruma ve benzersiz cüzdan adreslerini ihtiva eder.

Bitcoin Gold’un “gönüllü geliştiriciler tarafınca oluşturulan ve dünyanın dört bir yanına yayılan, hızla büyüyen bir bitcoin meraklıları topluluğu tarafınca desteklenen parasız bir açık kaynaklı yazılım projesi” olması da potansiyel müşteriler için bir çekicidir.

Borsalarda Bitcoin Gold

Tüm kripto para birimleri için, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli başarıyı belirlemeye destek olan en mühim faktörlerden biri, kripto para birimi borsalarındaki kullanılabilirliğidir. Kullanıcılar işlem yapabilmek için borsalardaki kripto para birimine erişebilmelidir.

Bitcoin Gold internet sayfasına nazaran, Mart 2018 itibarıyla kripto para birimi Bithumb, Bitfinex, Binance, Bittrex, HitBTC, Uphold, YoBit, Gate.io, Changelly, Shapeshift, BitBay, Abucoins, Change Now, Evercoin, Bitsane, Bitstarex, QuadrigaCX, Cex.io, Okex, Anybits, BestRate, Bitmarket, Indacoin, CoinSwitch. Unocoin ve Tdax’ta canlı olarak işlem görüyordu.

Yakın gelecekte Bitcoin Gold’u sunması planlanan ek borsalar da var. Kripto para birimi, Trezor Wallet, Ledger Wallet, Exodus, Coinomi, Bitpie, Guarda, Freewallet, BTGWallet ve Kasse dahil olmak suretiyle bir takım cüzdan hizmetinde de mevcuttur. Internet sayfasına nazaran, kripto para birimi Ocak 2018 itibarıyla 46 pazarda ve 26 borsada listelendi.

Bitcoin Gold’un Lansmanı ve Arkasından Devam Eden Tartışmalar

Bitcoin Gold geliştiricileri lansmandan sonrasında “post-mine” denen şeyi kullandılar. Bu, çatal çoktan gerçekleştikten sonrasında 100.000 kripto paranın geriye dönük madenciliğiydi. Bunun gerçekleşmesinin yolu, daha geniş bitcoin gold ağını büyütmek ve sürdürmek için kullanılmak suretiyle neticeleri bir tür “bağış” olarak bir kenara bırakılan ortalama 8.000 bloğun süratli madenciliği kanalıyla gerçekleşti. Bu 100.000 kripto paranın ortalama %5’i, altı ana ekip üyesinin her biri için bonus olarak ayrıldı.

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından kabul edilen Coinbase, lansman esnasında bilhassa Bitcoin Gold mevzusunda şüpheciydi. Coinbase temsilcileri, borsanın “Geliştiricileri kodu gözden geçirme amacıyla kamuya sunmadığı için Bitcoin Gold’u destekleyemiyor. Bu büyük bir güvenlik riski oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

4 Mart 2018 itibariyle, Bitcoin Gold 253 erişilebilir düğüme haizdir. En yüksek düğüm konsantrasyonu Almanya’da (46 düğüm), sonraki en yüksek düzeyler ABD Birleşik Devletleri (38), Fransa (37) ve Rusya’dır (18).

Şubat 2018’de, Bitcoin Gold, “tamamen işlevsel bir bitcoin gold içgörü örneği ve Insight UI ve Insight API sunan web uygulaması hizmeti” olarak adlandırılan Bitcoin Gold İnsight Explorer‘ı başlattı.

Bir çok kripto para birimi benzer biçimde, Bitcoin Gold da tartışmalardan payını aldı. Lansmandan bir tek günler sonrasında madenciler, Bitcoin Gold geliştiricilerinden birini madencilik topluluğundan gizlenen %0,5’lik bir madencilik tutarı eklemekle suçladı.

Bitcoin Gold’u Kimler Aldı?

Bitcoin Gold, orijinal Bitcoin blok zincirinin bir çatalı olduğundan, çataldan ilkin BTC’ye haiz olan hepimiz 1: 1 oranında aynı oranda BTG aldı. BTG’yi almak için hususi bir şey yapmanıza gerek yoktu.

Ortalama 20 borsada BTG ticareti yapabilirsiniz . En popüler seçenekler HitBTC, OKEx, Bitfinex ve Binance’dir .

Bitcoin Gold Madenciliği Iyi mi Yapılır?

Bitcoin Gold madenciliğinin iyi mi yapılacağıyla ilgileniyorsanız, iyi haberlerimiz var. Kurulum süreci nispeten basittir ve yalnızca bir GPU ile madencilik yaparsınız kısaca ASIC gerekmez.

Ilk olarak bir maden havuzuna katılmanız gerekir . Pool.gold ile  en popüler seçeneklerden biri sadece gene de ondan fazla seçeneğiniz var. Arkasından, katıldığınız havuzdan madencilik yazılımını indirin. Pool.gold, NVIDIA ve Radeon için madencilik yazılımına haizdir .

BTG cüzdanınız yoksa bir tane kurmanız gerekecektir. Seçenekleriniz içinde BTGWallet.online , Bitcoin Gold Core Cüzdan yada BTG’yi destekleyen herhangi bir cüzdan bulunmaktadır.

Bitcoin Gold, Bitcoin’e Rakip mi?

Bitcoin Gold, orijinal Bitcoin blockchain’inin hard fork’u olmasına karşın, Bitcoin’e hakkaten rakip değildir. Bitcoin Cash benzer biçimde öteki sert çatallar, Bitcoin ağındaki bazı madencileri yeni blok zinciri üstünde çalışmak için kullanırken, Bitcoin Gold’un anti-ASIC algoritması, Bitcoin’in mevcut madencilerinin neredeyse hiçbirinin madencilik BTG’sine geçmek istemeyeceği anlamına geliyor.

Bunun yerine Bitcoin Gold , madencilik gücü için Ethereum benzer biçimde öteki ASIC karşıtı kripto para birimleriyle rekabet ediyor . Bu tür ağlarda madencilik, daha ufak ölçekli GPU madenciliği şeklinde gelir. Bitcoin Gold için mesele, öteki ASIC karşıtı kripto para birimlerinin daha uzun bir geçmişe haiz olması ve madenciler için daha öngörülebilir olmasıdır. BTG başına fiyat yükselmedikçe, bir madencinin niçin BTG’ye geçmek isteyeceği belli değil.

Bitcoin Gold’un haiz olduğu tek avantaj, geniş çapta yayılmasıdır. Alınan Bitcoin ağındaki hepimiz BTG alacak, bu yüzden yaygın olarak benimsenme potansiyeli vardır.

Bitcoin Gold vs Bitcoin, Bitcoin Cash 

Bitcoin blok zincirinde bu kadar süratli bir halde art arda gelen bu kadar oldukca çatal ile, farklılıkları izlemek kafa karıştırıcı olabilir.

Bitcoin Gold, ASIC’e dayanıklı yeni bir Proof of work  algoritması tatbik eden bugüne kadarki tek Bitcoin çatalıdır. Bu yeni hash algoritması ile beraber, Bitcoin Gold her blokta yeni bir güçlük ayarı uygular ve geçmiş blok sürelerine nazaran güçlük derecesini kademeli olarak arttırır. Son olarak, Bitcoin Gold, hem Segregated Witness (SegWit) teknolojisini hem de yine müdafaasını (replay protection) destekleyen tek Bitcoin forklarından biridir. SegWit, blok başına ihtimaller içinde işlem sayısını artırır ve yine koruması, iki çatal üstünde dolandırıcılık amaçlı paralel işlemleri önler.

Çataldan Sonrasında Yeniden Koruma (Replay Protection)

Yeniden koruması, mevcut bir blok zincirinin çatalını uygularken oldukca önemlidir. BTC ve BTG arasındaki paylaşılan kod ve cüzdan adresleri, bir yine saldırısı gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Temel olarak, hem BTC hem de BTG’de aynı anda bir işlem yapmak istiyorsanız, mesele yok. Sadece, BTC’de birine ödeme yapmak ve BTG’nizi korumak istiyorsanız, bir saldırıya açıksınız. Bir saldırgan, çatallar içinde yanlış bir sinyal göndererek, yalnızca birini göndermek istediğinizde her iki para birimini de kaybetmenize niçin olabilir.

Bitcoin Gold, bu tür saldırıları önlemek için BTG’de tam yine koruması sunar. Çözüm, işlemleri tekrardan düzenleyen bir SIGHASH_FORK_ID mekanizmasını ihtiva eder, kısaca BTC’den BTG’ye aktarılamaz.

Bitcoin Gold’un Geleceği

Bitcoin Gold internet sayfasına nazaran, kripto para birimi geleceğe genişleme ve gelişme için iddialı planlar sürdürüyor. Mesela 2018’in ilk çeyreğinde internet sayfası, BitcoinJS, BitcoinJ ve CoPay ile “açık kaynak kitaplık entegrasyonu” ve yenilenmiş bir internet sayfası de dahil olmak suretiyle “bilimsel nitelikli ve üniversite ortaklaşa iş” ve “tasarım ve tekrardan markalaşma” benzer biçimde hedeflerini deklare etti. .

2018’in ikinci çeyreğinde dijital para birimi, P2Pool vesilesiyle bir yıldırım ağı ve merkezi olmayan madenciliği entegre etmeyi hedefliyor. Bir banka kartı programı ile öteki ödeme sistemleri entegrasyonlarını entegre etme planı da vardır.

2018’in sonunda, kripto para birimi, “yan zincirler ve zincirler arası atomik takaslar” geliştirmenin yanı sıra bir takım buluşma ve geliştirici konferansları, üniversite toplumsal yardımları ve daha fazlasını geliştirmeyi hedefliyor. 2019’a baktığımızda, kripto para biriminin gözleri hususi işlemlere ve burs yada araştırma desteğine haiz.

Uzun solukta, Bitcoin Gold akıllı sözleşmeler ve blok zinciri demokrasisi üstüne araştırmalar yürütecek ve merkezi olmayan bir fiat-kripto komisyonculuk ağı geliştirecek.

Bitcoin Gold geliştiricileri, bu kripto para biriminin, ana bitcoinin ve daha geniş dijital para dünyası arasındaki bağlantıların bilincindedir. Bu yüzden, “üstünde çalıştığımız temel iyileştirmelerin, yalnızca Bitcoin Gold için değil, daha geniş Bitcoin ve kripto dünyalarında büyük ilgi gördüğünü” belirtiyorlar. Bu tek taraflı olarak uygulanabilir iyileştirmelerin bazılarının, dijital para biriminin geliştirilmesi için sert çatalları, “akıllı oylama mekanizmalarını” ve “merkezi olmayan karar verme mekanizmalarını” ele almak için ölçeklenebilir yolları içerebileceğini söylediler.

İnsanlar Bitcoin Gold Hakkında Ne Diyor?

Bir çok yeni kripto para birimi, ASIC dirençli karma algoritmaları ihtiva eder ve merkeziyetsizliği teşvik etmek için bir sanayi standardı haline gelir. Bu bakımdan Bitcoin Gold heyecanlanacak oldukca şey barındırıyor. Ek olarak Bitcoin Gold özünde, Bitcoin ağını daha merkezi olmayan madenciliğe geçirmekle ilgileniyor.

Sadece yukarıda da gördüğümüz benzer biçimde, mevcut Bitcoin madencilik sisteminin bozuk olduğuna dair elimizde oldukca fazla kanıt yok. Bazı ufak şikayetler oldu ve ağın bu kadar merkezi olması ideal değil. Bununla beraber, Bitcoin madencilerinin güçlerini oldukca agresif kullanırlarsa kaybedecekleri oldukca şey var. Bitcoin madenciliği topluluğuna, birkaç mühim ASIC çiftliğinden kontrolü merkezden uzaklaştıran yeni girişler de mevcut.

Bitcoin uzmanlarının genel düşünce birliği, Bitcoin Gold’da bağımsız bir yatırımı güvence edecek kadar güvenilir olmadığıdır. Çatallaşmanın bir sonucu olarak aldığınız parasız BTG’nizi elinizde tutmak kesinlikle zarar görmese de (24 Ekim’den ilkin Bitcoin’e sahipseniz), daha çok alıp almayacağınıza karar vermeden ilkin değerlendirme yapmanız gerekebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.