Kripto Para Birimi Stellar (XLM) Nedir? Nasıl Çalışır?

Bitcoin geçen yıl manşetlerden düşmemiş olsa da, geliştiriciler içinde daha etkisi altına alan kazanımlar icra eden öteki kripto para birimleri ve kripto para birimleri platformları vardı. Stellar da onlardan biri olma başarısını yakalayan bir kripto para birimidir.

2017’de fiyatı ortalama %41.9 oranında yükselen Stellar’ın kripto para birimi olan ‘Lumen’ geçen yılki favoriler içinde yer aldı. Stellar, varlıklarını Bitcoin’den uzaklaştırmak isteyen traderlar için garip bir fırsat sunabilir. İşte bu rehber yazımızda Stellar’ın ve iş beklentilerinin kısa bir tanımını yapacağız. İlerleyen bölümlerde Kripto Para Birimi Stellar (XLM) Nedir? Stellar (XlM) Iyi mi Çalışır? Kripto Para Birimi Stellar’ın Ekibi Kimlerden Oluşur? XLM Para Birimi Satış Noktaları Nedir? Kripto Para Birimi XLM Nerede ve Iyi mi Saklanır? Stellar Lumen (XLM)’in Avantajları Nedir? şeklinde birçok probleminin yanıtını bulabilirsiniz.

Kripto Para Birimi Stellar (XLM) Nedir?

Stellar, internasyonal toplumun “her insana açık olan dünya genelinde bir finansal ağa” gerekseme duyduğu varsayımına dayanan açık kaynaklı, dağıtılmış bir ödeme altyapısı olarak reklamını yapmaktadır. Proje, platform vasıtasıyla fertleri, kurumları ve ödeme sistemlerini birbirine bağlayarak bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Bunu yaparken Stellar ekibi, parasal işlemleri mevcut sistemlere bakılırsa daha ucuz, daha süratli ve daha güvenilir hale getirmek istiyor. Ek olarak, protokolleri daha verimli sınır ötesi ödemelere izin vererek dünyanın her yerinden insanları birbirine bağlar.

Stellar, Ripple ile birçok benzerliği paylaşan açık kaynaklı bir ödeme teknolojisidir. Kurucusu Jed McCaleb (resimde) Ripple’ın da kurucu ortağı oldu.

Ripple şeklinde Stellar da finansal kurumları birbirine bağlamayı ve sınır ötesi transferler için ihtiyaç duyulan maliyeti ve zamanı mühim seviyede azaltmayı amaçlayan bir ödeme teknolojisidir. Aslen, her iki ödeme ağı da başlangıçta aynı protokolü kullandı.Sadece, benzerlikler burada sonlanmış oluyor.

2014 başlarında Stellar’ın protokolünde bir çatal, Stellar Consensus Protocol’ün (SCP) oluşturulmasıyla sonuçlandı. Her iki sistemin de temel farklılıkları vardır. Ripple kapalı bir sistemken, Stellar açık kaynaklıdır.

Ek olarak değişik müşterileri var. Ripple, sınır ötesi geçirme teknolojilerini kolaylaştırmak için yerleşik bankacılık kurumları ve konsorsiyumlarıyla beraber çalışıyor. Buna karşılık, Stellar gelişmekte olan pazarlara odaklanmıştır ve para havaleleri ve bankacılığa banka kredisi dağıtımı da dahil olmak suretiyle teknolojisi için çoklu kullanım durumlarına haizdir.

Stellar (XlM) Iyi mi Çalışır?

Stellar’ın Lumens kripto para birimi, likidite sağlamak ve süreci kolaylaştırmak için de kullanılabilir. Bazı raporlara bakılırsa, bankalar gelecekte bu tür transferleri kolaylaştırmak için kendi kripto para birimlerini kullanacaklar.Stellar’ın temeli merkeziyetsiz ödeme teknolojisine benzer. Tüm düğümler içinde her 2 ila 5 saniyede bir güncellenen dağıtılmış bir defter ile merkezi olmayan sunuculardan oluşan bir ağ çalıştırır. Stellar ve Bitcoin arasındaki en belirgin ve ayırt edici unsur, konsensüs protokolüdür.

Stellar’ın konsensüs protokolü, işlemleri onaylamak için madenci ağının tamamına güvenmez. Bunun yerine, işlemlerin daha süratli işlenmesini elde eden Federated Byzantine Agreement (FBA) algoritmasını kullanır. Bunun sebebi algoritmanın, bir işlemi onaylamak ve doğrulamak için çekirdek dilimleri (yada ağın bir kısmı) kullanmasıdır.

Stellar ağındaki her düğüm başka bir “güvenilir” düğüm kümesi seçer. Bir işlem bu kümedeki tüm düğümler tarafınca onaylandıktan sonrasında, onaylanmış kabul edilir. Kısaltılmış süreç Stellar’ın ağını son aşama süratli hale getirdi ve saniyede 1.000 ağ operasyonu gerçekleştirdiği söyleniyor.

-Dağıtılmış Değişiklik

Stellar ek olarak başka para birimleri satmak yada satın almak için kamu defteri üstüne döviz siparişleri verme seçeneği sunar. Tüm oranlar sipariş veren şahıs tarafınca evvelinde belirlenir, bu yüzden Stellar’ın kişisel transferler için geçerli olan otomatik döviz kuruna doğal olarak değildir.

Takas yapmak istiyorsanız, Stellar’ın sipariş defterine bir sipariş verirsiniz. Bu sipariş ondan sonra küresel pazara girer ve siparişinizin bunun şeklinde diğerlerine karşı iyi mi biriktiğini görmek için de danışabilirsiniz. Bu borsa bir tek fiat para birimi ile sınırı olan değildir. Ek olarak kripto para birimi ve fiat tecim çiftlerini de ihtiva eder.

-Değişik Para Birimli İşlemler

Daha ilkin belirttiğimiz şeklinde, Stellar resmi bankacılık prosedürleri yada döviz bozdurma zorluğu olmadan sınırlar ötesinde özgürce para göndermenize izin verir.

Bunu yapmak için, para transferi talep ettiğinizde ağ üç şeyden birini yapar:

Stellar, sipariş defterinde önceki bir teklifle fonları dönüştürür ve değişimi otomatikman kolaylaştırır.
Stellar, dijital para için Lumen’i (XLM) kullanır. Fonları A para biriminden küresel pazardaki Lumen’e dönüştürür ve ondan sonra bu Lumenleri alır ve bu fonları alan kullanıcı için B para birimine dönüştürür.
İki para biriminde alım satım çifti yoksa, Stellar ağda istenen para birimine zincir dönüşmesine yol açacak teklifleri arar (mesela, USD – EUR, EUR – GBP, BGP – AUD, AUD – JPY ).
Bu değişik para birimleri içinde değişiklik süreci oldukça dahice ve kullanıcılara para birimlerini internasyonal ölçekte kolayca değiştirebilmek için esnek bir yaklaşım sunuyor.

Kripto Para Birimi Stellar’ın Ekibi Kimlerden Oluşur?

Jed McCaleb Stellar’ın yüzüdür. Stellar ek olarak, kripto para birimi alanındaki öteki herhangi bir projeye bakılırsa en etkisi altına alan danışma kurullarından birine haizdir. Listede Patrick Collison (Stripe CEO’su), Matt Mullenweg (WordPress Kurucusu), Naval Ravikant (AngelList Kurucusu) ve Sam Altman (Y Kombinatör Başkanı) yer ediniyor.

Stellar Geliştirme Vakfı (SDF), 2014 senesinde açık kaynaklı Stellar ağının gelişimini ve büyümesini desteklemek için kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Stellar Geliştirme Vakfı, toplam tedarikin yüzde 85’inden fazlası olan ortalama 90 Milyon XLM’ye haizdir. Stellar Geliştirme Vakfı ve Stellar, parayı daha akıcı hale getirmeyi amaçlıyor. Buna ek olarak, piyasaları daha açık hale getirerek ve insanları daha kuvvetli hale getirerek dünyanın ekonomik potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Vakıf, Stellar’ın kod tabanının korunmasına destek sağlar. Ek olarak Vakıf, Stellar çevresindeki teknik ve ticari toplulukları destek sunar.

Stellar’ın Blockchain’ini Hangi Kurumlar Kullanıyor?

Stellar, IBM ile bir ortaklık duyuru ettikten sonrasında Ekim 2017’de gündeme geldi. Ortaklık, Cenup Pasifik’teki ülkeler içinde birden fazla para birimi koridorunun kurulmasını öngörüyor.

Proje, Avustralya, Fiji ve Tonga şeklinde ülkeleri içeren bölgedeki tüm sınır ötesi ödemelerin yüzde 60’ına kadarını işleme koymayı hedefliyor. Bu, minik işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve mahalli bankacılık kurumları arasındaki bağlantıların ticari işlemleri hızlandırmasını elde edecektir. Mesela, Samoa’daki bir ziraatçi Endonezya’daki bir alıcıyla bağlantı kurabilir ve işlem yapabilir.

2016 senesinde, önde gelen teknoloji danışmanlık şirketi Deloitte ek olarak bir ödeme uygulaması geliştirmek için Stellar ile bir ortaklık duyurdu. McCaleb, 2017’deki bir konferansta 30 bankanın sınır ötesi transferler için Stellar’ın blok zincirini kullanmak suretiyle kaydolduğunu doğruladı. Ödeme hizmeti Stripe bitcoin’i kaldırdı ve Stellar için kapısını açık bıraktı.

XLM Para Birimi Satış Noktaları Nedir?

Stellar Lumens hem XLM hem de STR senedi altında işlem görüyor. Stellar ekibi kısa bir süre ilkin STR’den XLM’ye geçti sadece Poloniex şeklinde bazı borsalar bunu değiştirmekle uğraşmadı.

Bittrex, Poloniex ve Binance, XLM’nin işlem hacminin büyük bir kısmını oluşturuyor. Binance ve Bittrex hem ETH hem de BTC işlem çiftlerini desteklerken Poloniex yalnızca BTC, USDT ve USDC’yi destek sunar.

XLM’yi USD yada EUR ile satın almak istiyorsanız Kraken’e bir göz atmaya kıymet.

Kripto Para Birimi XLM Nerede ve Iyi mi Saklanır?

Stellar Lumens, mobil, çevrimiçi yada kağıt vb. cüzdanlarda saklanabilir. Stellar’ın kendi web sitesindeki listelenen cüzdanlardan 3. parti cüzdanları tercih edebilirsiniz. Yanınızda taşımak amacıyla kullanmak istiyorsanız mobil ve çevrimiçi cüzdanları kullanabilirsiniz. Küçük bir uyarı vermek gerekirse, seçtiğiniz cüzdanın hususi anahtarı yada 12–24 kelimelik anahtar kelime grubunu sizinle paylaştığından güvenli olun. XLM’yi depolamak için kullanılan cüzdanların bir çok ya XLM’ye özgüdür ya da Stellar ağında küresel pazarda kullanılmak suretiyle mevcuttur. Mesela Kale, Stellar sistemine yerleşik dağıtılmış borsadır ve StellarTerm, tecim yapmak yada para göndermek için dağıtılmış borsaya erişmenizi elde eden bir istemcidir. Stellar ekibi ek olarak XLM para birimine özgü bir Masaüstü İstemcisi oluşturdu.

Stellar’a özgü olmayan bir cüzdan arıyorsanız, Ledger Nano S muhtemelen en güvenli olanıdır, sadece bu donanım cüzdanına haiz değilseniz, stargazer, Papaya ve Saza‘yı denetim edebilirsiniz.

 

Stellar Lumen (XLM)’in Avantajları Nedir?

  • Temel işlevi Stellar ağının güvenliğini sağlamak olan Lumen, her gönderim işleminde 0.00001 lumen ücret alarak ağı DoS atakları olarak da malum düzmece trafik akışına karşı koruma altına almaktadır. Bu ücret Lumen transferini ciddi anlamda ucuz kılmakta ve blok zinciri üstündeki en ucuz gönderim bedellerinden birini vadetmektedir.
  • Ek olarak ağ üstünde kullanılabilen her cüzdanın da içinde minimum 20 Lumen barındırması gerekmektedir. Bu sayede her hesabın emsalsiz ve ağın daima belli bir trafiğinin olması sağlanmaktadır.
  • Lumen değişik kripto paralar içinde değişiklik yapılırken de kullanılma amacına haizdir. Birbirleri içinde direkt değişiklik kuru olmayan kripto paralar içinde oldukça ucuz bir köprü görevi görmek Lumen’in temel misyonlarından biridir.
  • Stellar, bazı aralıklarla Bitcoin sahiplerine ellerindeki Bitcoin miktarına bakılırsa parasız Lumen vererek bu kripto para biriminin kullanımını da teşvik etmektedir.
  • Lumen ile para transferi yapmak, dünyanın neresinden neresine olursa olsun 2 ila 5 saniye içinde sürmektedir.
  • Yapısal olarak Stellar ağı ve para birimi Lumen, Ripple ağı ve Ripple kripto para birimi XRP’ye oldukça benzemektedir. Bu sebeple öteki kripto paralara bakılırsa daha merkezcil bir yapısı olduğu ve bireylerden ziyada bankalara ve ödeme sistemlerine blok zinciri üstünden ağ desteği sağlamış olduğu söylenebilir.

Stellar’ın Yol Haritası

Stellar’ın web sitelerinde somut bir yol haritası yok, sadece tertipli bir halde blog tutarak gelişimleri kayıt altına alıyorlar. Bu blogda, o ayın en büyük gelişmelerinin aylık toplantılarını yayınlıyorlar. Mesela Ekim 2017 ayının toplantısında sınır ötesi ödemeler için, IBM ve KlickEx ile ortaklıklarını tekrardan ele almışlardı. Ek olarak Remitr, MSewa Software Solutions, PesaChoice ve Chaneum ICO Danışmanlık Hizmetleri ile ortaklıklar da kurmuşlardı.

Stellar Kripto Para Birimi Hakkında Son Değerlendirmeler

Finansal kurumlar ve bankacılık devleri için kripto para birimi Ripple (XRP) yapılmıştır sadece Stellar, eşler arası işlemleri küresel ölçekte iyi mi işlediğimizi yenileme potansiyeline haiz olmasıyla dikkatleri üstüne çekmiştir.

Fazlaca yönlülüğü ve kullanım durumları, finansal bir İsviçre Çakısı şeklinde işlev görmesini sağlar. Stellar ile nominal ödemelerle mikro ödemeleri yapabilir, döviz değişimi yada banka havaleleri mevzusunda kaygı duymadan havale gönderebilir ve ödemeleri gerçek zamanlı olarak (2-5 saniye) yapabilirsiniz.
IBM ve KlickEx ortaklıkları sizi etkilemek için kafi eğer olmazsa, Deloitte, Parkway Projects ve Gidişat Stellar ağında hizmet meydana getirmeye başladı.

Stellar’ı gerçek dünyaya uyarlamak için kullanan bu firmalar, resmi ortaklıkları ve Stellar’ın döviz kurunun geleceği için haiz olduğu vizyon içinde, önümüzdeki birkaç yıl belirleyici olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.