Kripto Para Dalgalı Alım Satım (Swing Trading) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Swing Ticareti (Dalgalı Alım-Satım) Nedir?

Swing ticareti, bir hisse senedinde (yada herhangi bir finansal alanda) kısa ila orta vadeli kazançları birkaç gün ila birkaç hafta içinde tutmaya çalışan bir tecim stratejisidir. Swing ticareti icra eden kimseler, tecim fırsatlarını aramak için ilk olarak teknik çözümleme kullanır. Bu traderler, fiyat eğilimlerini ve kalıplarını çözümleme etmenin yanı sıra temel analizlerden de yararlanabilir.

TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Swing ticareti, beklenen bir fiyat hareketinden kâr elde etmek için birkaç günden birkaç aya kadar devam eden alım satımları ihtiva eder.
  • Swing ticareti, bir traderi bir gecede ve hafta sonu riskine maruz bırakır. Burada fiyat boşluk olabilir ve bir sonraki seansı mühim seviyede değişik bir fiyatla açabilir.
  • Swing ticareti icra eden kimselerı, zarar durdurma ve kâr hedefine dayalı belirlenmiş bir risk / ödül oranını kullanarak kâr elde edebilir yada teknik bir gösterge yada fiyat hareketi hareketlerine dayalı olarak kar yada zarar alabilir.

Swing Ticaretini Idrak etmek

Bu tecim stratejisi tipik olarak, bir pozisyonu birden fazla işlem seansı için uzun yada kısa tutmayı ihtiva eder. Sadece bu süre çoğu zaman birkaç hafta yada birkaç aydan uzun değildir. Bu genel bir süre dilimidir, şundan dolayı bazı işlemler birkaç aydan daha uzun sürebilir, sadece trader hala onları dalgalı işlem olarak değerlendirebilir. Swing işlemleri, bir işlem seansı esnasında da gerçekleşebilir, sadece bu, son aşama değişken koşulların niçin olduğu ender bir sonuçtur.

Swing ticaretinin amacı, potansiyel bir fiyat hareketinin bir kısmını yakalamaktır. Bazı traderlar oldukca sayıda hareket içeren dalgalı hisse senetleri ararken, öteki kimseler daha sakin hisse senetlerini tercih edebilir. Her iki durumda da, dalgalı alım satım ticareti, bir varlığın fiyatının bir sonraki hareketinin olası bulunduğunu belirleme, bir pozisyona girme ve peşinden bu hareket gerçekleşirse kârın bir kısmını ele geçirme sürecidir. Çoğu zaman başarı göstermiş swing traderları, yalnızca beklenen fiyat hareketinin bir kısmını yakalamak ve peşinden bir sonraki fırsata geçmek isterler.

Swing ticareti, yatırımcıların çeşitli teknik çözümleme biçimlerini kullanarak orta vadeli fırsatlar aradıkları en popüler etken tecim biçimlerinden biridir. Swing ticaretiyle ilgileniyorsanız, teknik analize yakından aşina olmanız gerekmektedir.

Birçok dalgalı alım satım icra eden trader, alım satımları risk/ödül temelinde değerlendirir. Bir varlığın grafiğini çözümleme ederek nereye gireceklerini, ziyanı nereye koyacaklarını belirlerler ve peşinden nereden kâr elde edebileceklerini tahmin ederler. Makul bir halde 3 dolarlık bir kazanç sağlayabilecek bir kurulumda hisse başına 1 dolar riske ediliyorlarsa, bu uygun bir risk / ödül oranıdır. Öte taraftan, 1$ kazanmak yada yalnızca 0.75 $ kazanmak için 1$ ‘ı riske atmak pek de mantıklı değildir.

Swing traderları, işlemlerin kısa vadeli yapısı sebebiyle ilk olarak teknik çözümleme kullanır. Bununla beraber, analizi geliştirmek için temel çözümleme kullanılabilir. Mesela, swing ticareti icra eden bir kimse, bir hisse senedinde yükseliş eğilimi görürse, varlığın temellerinin pozitif yönde göründüğünü yada gelişmekte bulunduğunu doğrulamak isteyebilir.

Swing traderları çoğu zaman günlük grafiklerde fırsatlar arar ve kati bir girişi bulmak, ziyanı durdurmak ve kâr alma seviyelerini bulmak için 1 saatlik yada 15 dakikalık grafikleri izleyebilir .

Dalgalı Alım Satım Yapmanın Artıları

  • İşlem yapmak, günlük ticaretten daha azca süre gerektirir.
  • Pazar dalgalanmalarının çoğunu yakalayarak kısa vadeli kar potansiyelini en üst düzeye çıkarır.
  • Traderlar, tecim sürecini basitleştiren yalnızca teknik analize güvenebilirler.

Dalgalı Alım Satım Yapmanın  Eksileri

  • Ticari pozisyonlar, gece ve hafta sonu piyasa riskine tabidir.
  • Bu tecim stratejisi ani piyasa ters dönüşleri mühim kayıplara niçin olabilir.
  • Swing traderları çoğu zaman kısa vadeli piyasa hareketleri lehine uzun vadeli eğilimleri kaçırır.

Günlük Tecim ve Swing Tecim Arasındaki Farklar Nedir?

Dalgalı alım satım ticareti ve günlük tecim arasındaki fark, genel anlamda, pozisyonlar için tutma zamanındaki farklılıktır. Swing ticareti çoğu zaman minimum bir gecelik bekletmeyi içerirken, günlük tecim icra eden kimseler piyasa kapanmadan ilkin pozisyonları kapatır. Genellemek gerekirse, günlük alım satım pozisyonları tek bir günle sınırlıdır, dalgalı alım satım birkaç günden haftalara kadar beklemeyi ihtiva eder.

Swing ticareti icra eden kimse bir gecede bekletmekle, pozisyona karşı yukarı yada aşağı boşluklar benzer biçimde gecelik risklerin öngörülemezliğine maruz kalır. Gecelik riski üstlenerek, dalgalı işlemler çoğu zaman günlük işlemlere kıyasla daha ufak bir pozisyon boyutu ile yapılır (iki traderin benzer büyüklükte hesaplara haiz olduğu varsayılarak). Günlük traderlar çoğu zaman daha büyük pozisyon boyutları kullanır ve %25’lik bir günlük işlem marjı kullanabilir .

Swing ticareti yapanlar ek olarak marj yada %50 kaldıraç oranına haizdir. Bu, yatırımcının marj ticareti için onaylanması durumunda, mesela mevcut kıymeti 50.000 $ olan bir tecim için yalnızca 25.000 $ ana para koymaları gerektiği anlamına gelir.

Swing Tecim Taktikleri

Dalgalı alım satım, alım satıma adım atmak için ideal bir yol olabilir. Bunun sebebi, daha geniş süre aralıklarında (fakat gene de oldukca uzun olmayan aralıklarda) kararların sakince alınabilmesi ve alım satımların kolaylıkla takip edilebilmesidir.

Her Swing ticareti icra eden şahıs, birçok işlemde onlara avantaj elde eden bir plan ve strateji tasarlar. Bu, varlığın fiyatında öngörülebilir hareketlere yol açma eğiliminde olan tecim kurulumlarını aramayı ihtiva eder. Bu kolay değildir ve her seferinde hiçbir strateji yada kurulum işe yaramaz. Pozitif yönde bir risk/ödülle, her seferinde kazanmak lüzumlu değildir. Bir tecim stratejisinin riski / ödülü ne kadar elverişli olursa, birçok işlemden genel kar elde etmek için o denli azca kazanması gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.