Kripto para dolandırıcıları Twitter’ı mesken tuttu

Kolay para kazanmak isteyen, kripto para sektörü hakkında pek de bilgisi olmayan minik yatırımcılar bu ara dolandırıcıların ilgi odağı haline gelmiş durumda. Twitter’ı yoğun bir halde kullanan kripto para dolandırıcıları, çoğunlukla topluluk yöneticilerini düzmece hesaplarla yansılamak ederek yatırımcıları tuzağına düşürmeyi sürdürüyor.

Kullanılan yöntem ise oldukça rahat: Ethereum‘u kuran Vitalik Buterin yada Tron‘u geliştiren Justin Sun‘u yansılamak ederek kullanıcılara “Parasız ETH dağıtıyorum! Siz de kazanmak için aşağıdaki hesaba bir miktar ETH gönderin, böylece cüzdan adresinizi öğreneyim ve size para gönderebileyim” çağrısında bulunmak. Bunun sonucunda 20 bin dolara varan oranda Ethereum dolandırıcılığı gerçekleştirildi!

Doğrulanmış hesapları çalmaya başladılar

Fakat iş o denli zıvanadan çıktı ki, kripto para dolandırıcıları artık onaylanmış Twitter hesaplarını dahi çalmaya başladılar. Üstelik atılan dolandırıcılık tweetlerinin altına düzmece kullanıcılarla “Teşekkür ederim, parasız ETH’mi aldım :)” benzer biçimde yorumlar göndermeyi de dikkatsizlik etmiyorlar.

Oluşturulan yansılamak hesaplarda da çoğunlukla gerçek Twitter hesap adreslerinin sonuna ya bir harf eklenmiş oluyor, ya da “L” harfi “I” ile değiştiriliyor. Böylece düzmece hesaplar birebir gerçek benzer biçimde gözüküyor, ki bu da durumu fark etmeyenlerin tuzağa düşmesini kolaylaştırıyor.

Tron, takipçilerini uyardı

Son olarak ise TRON (TRX) para birimine ilişkin Tron Vakfı adlı resmî Twitter hesabından takipçilere düzmece hesaplara kanmamaları yönünde bir uyarı yapılmış oldu.

Bu uyarıda Justin Sun ve Tron Vakfı‘na aitmiş benzer biçimde davranan düzmece hesaplara karşı iyi mi tedbir alınabileceğine dair yönlendirmeler yer aldı.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.