Kripto Para ETF’si Nedir?

Bir kripto para borsası alım satım fonu (ETF-exchange-traded fund) teoride, öteki tüm ETF’ler şeklinde çalışır. Bir çok ETF bir endeksi  takip ederken, bir kripto para birimi ETF’si bir yada daha çok dijital tokenı izler.

Kripto Para ETF’si İle İlgili Temel Bilgiler

  • ETF’ler, ana yatırımcıların kripto para piyasasına girmesini engellemiş olan birçok engel için umar olabilir.
  • Kripto Para ETF’leri, tek bir kripto para birimini yada değişik dijital token ve para birimlerinden oluşan bir sepet izleyebilir.
  • Kripto Para ETF’leri aslına bakarsan birkaç ülkede işlem görüyor. Sadece şimdiye kadar ABD’deki düzenleyiciler, bu tür ürünleri borsalarda sunmak için birden fazla girişimi reddetti.
  • Piyasada, yatırımcıların dijital varlıkları kendilerinin yönetmesini gerektirmeden kripto para birimine maruz kalmaya müsaade eden bir takım alternatif vardır. Sadece bu seçenekler geleneksel ETF’lere bakılırsa pek fazlaca açıdan yetersiz kalmaktadır.
    Blockchain fonları, kripto para birimi piyasasıyla yakından bağlantılı şirketlere yatırım yapılmasını sağlar.

Kripto Para ETF’si Iyi mi Çalışır?

Bir kripto para birimi ETF’sinin muntazam emek vermesi için, fonu yöneten kuruluşun izlediği temel varlıklara haiz olması gerekir. Başka bir deyişle, ETF’nin orantılı bir dijital token hissesine haiz olması gerekir. Bu tokenlerin mülkiyeti ondan sonra hisse olarak temsil edilecek ve bu hisseleri satın alarak ETF’deki yatırımcılar dolaylı olarak bu tokenlere de haiz olacaklardır. ETF yatırımcıları ondan sonra dayanak varlıkların yukarı yönlü potansiyeline maruz kalacaktır.

Hususi Hususlar

Peki kripto para ETF’leri şu anda nerede duruyor? Şimdiye kadar, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), piyasalar bir aşama istikrar ve güvenlik gösterene kadar kripto para birimi ETF’lerini onaylamayacağını belirtti. Bununla beraber, SEC’in duruşu, bazı tarafların dijital para birimi ETF’leri başlatma girişimini durdurmadı.

Bitcoin vadeli işlemlerini başlatan Chicago Board Options Exchange (CBOE), önceki dijital token fon blokajını tekrardan gözden geçirmek için SEC’e lobi yapmış oldu. Popüler dijital para borsası Gemini’nin kurucuları Cameron ve Tyler Winklevoss, SEC’e bir Bitcoin ETF’yi onaylaması için dilekçe vermeye devam ediyor ve başarıya ulaşmış olamıyor.

Son aşama popüler bir dijital para borsası olan Coinbase, en büyük dört dijital para birimine maruz kalma sunan bir endeks fonu başlattı. Sadece bu bir ETF ile tamamen aynı değil. Hatta bazı ETF’ ler GBTC’ ye ufak bir maruz kalma sunar, sadece bunlar yalnızca kripto para birimlerine odaklanmaz.

SEC, gelecekte kripto para birimi fonlarının olasılığına açık bulunduğunu açıkladı. Bu, kripto para birimi ETF’leri dünyanın öteki bölgelerinde gelişirse yatırımcı iyimserliğini artırmaya devam edebilir. Mesela, Avrupa ve Asya’daki çeşitli pazarlar, değişik düzenleme seviyeleri yardımıyla kripto para birimi ETF’lerini tanıttı. Sadece şimdilik ABD’li yatırımcıların birazcık daha beklemesi gerekecek.

Kripto Para ETF’si ve Grayscale Bitcoin Tröst Fonu (GBTC)

ABD’de şu anda halka açık bir kripto para ETF’si yok. Bu kavrama en yakın şey Grayscale Bitcoin Tröst Fonu (GBTC), olarak malum bir fon. GBTC, birçok yönden bir ETF şeklinde davranır. Yatırımcılar adına Bitcoin sahibidir ve onların tröst hisselerinde işlem yapmalarına izin verir.

Bununla beraber, fonun sponsoru Grayscale Investment Trust, fon varlıklarının %2’si oranında senelik yönetim tutarı talep ediyor. Bu, öteki birçok ETF’den mühim seviyede daha yüksek bir fiyat noktası anlamına geliyor. Dahası, türünün ilk tröstü olan GBTC, Bitcoin’in tutarındaki değişikliklere bakılırsa fiyatta bazı garip dalgalanmalar yaşadı. GBTC’nin bitcoin fiyatı ile ilişkili olması beklenirken, şimdiye kadar durum daima bu şekilde olmadı. Genel olarak, yüksek bir harcama oranı ve yüksek asgari yatırım ile GBTC, ana akım yatırımcılar için hemen hemen erişilebilir değil.

Dijital para birimi ETF’lerinde yer almak isteyen ABD’li yatırımcıların sınırı olan seçenekleri var. Internasyonal ETF’lere yatırım yapmak, erişimleri var ise bir yaklaşımdır. GBTC’ye yatırım yapmak için katı gereksinimleri karşılıyorlarsa, bu başka bir olasılıktır. Sadece şu an için, bu yatırımcılar ilgili bir ETF grubuna, blok zinciri ETF’lerine bakmanın en iyisi olabilir.

Blockchain teknolojisi, kripto para birimi alanını destek sunar ve dijital tokenlarla yakından bağlantılıdır. Blockchain ile ilgili şirketlere odaklanan artan sayıda ETF var. Bunlar, kripto para birimi endüstrisiyle yakından bağlantılı bilgisayar işlemcisi geliştiricileri ve üreticileri içerebilir. Amplify Transformational Data Sharing ETF (BLOK) ve Reality Shares Nasdaq NextGen Economy ETF (BLCN) şeklinde ETF’ler, yatırımcıların blockchain alanına odaklanan şirketlere erişmesine izin veriyor. Bu ETF’lerin bir çok şimdiden büyük başarı elde etti.

Kripto Para ETF’lerinin Yararları

En başarıya ulaşmış kripto para birimlerinden bazıları garip kazançlar görmüş oldu. Bununla beraber, sektör hala belirsizlikle çevrilidir ve yüksek dalgalanma ile boğuşmaktadır. Bundan dolayı birçok yatırımcı, kripto para birimi alanına katılmak için ETF şeklinde bir vasıta kullanmayı tercih eder.

Para birimi ETF’leri, yatırımcıların yönetimi ve güvenliği uzmanlara bırakırken tokenların sunmuş olduğu fırsatlardan yararlanmalarına olanak tanır. Kripto para birimleri ve dijital token değişimlerinin hala tertipli olarak hırsızların ve dolandırıcıların hedefi olduğu göz önüne alındığında, yatırımcıların niçin bu fazladan önlemi almak isteyebileceği anlaşılabilir.

Bir kripto para birimi ETF’sinin, direkt kripto para birimi yatırımlarına bakılırsa birçok faydası vardır. Birincisi, yukarıda belirtildiği şeklinde, dijital cüzdanlar ve borsalar, bilgisayar korsanlığı ve hırsızlığa karşı oldukça hassastır. Dijital tokenleri elinde tutan yatırımcılar, varlıklarının fazlaca azca yada asla başvurmadan yok bulunduğunu görme riskiyle karşı karşıyadır. Bununla beraber, dijital para birimi ETF’si olan bir yatırımcı, emanet bankasında ETF’yi destekleyen ek bir güvenlik katmanına haizdir.

Bir kripto para birimi ETF’sinin bir başka yararı da, aynı anda birden fazla dijital token seyretmek için kullanılabilmesidir. Kripto para birimi dünyası oldukça bölümlere ayrılmıştır. Mesela 20 değişik token içeren bir sepet tutmak isteyen yatırımcılar, çeşitli dijital para borsalarında birden fazla cüzdan ve hesaba haiz olmak ve bu tarz şeyleri işletmek zorunda kalabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.