Kripto Para Hırsızlarından Korunma Yolları

Kripto para hırsızları son dönende web üstünde her alanda etkilerini göstermeye devam ediyorlar. Türkiye, ABD, İngiltere, Cenup Kore, Japonya ve Fransa kripto para hırsızlarından en fazla etkilenen ülkelerden yalnız birkaç tanesi. Devamlı olarak kripto para hırsızlığı vakalarının yaşandığı son dönemde kripto para hırsızlarından iyi mi korunulabileceği mevzusunda milyonlarca dolarlık yatırımı bulunan dev yatırımcılar tarafınca dahi bilinmiyor.

Bununla ilgili olarak borsa sitelerinde güvenli bulunduğunu düşünen kullanıcılar gene yanılıyor. SMS kodu olmadan sisteme girişe izin vermeyen birçok borsa sitesinde bu adım düzmece SIM kartlar ile beraber aşılabiliyor ve sizden habersiz olarak tüm paralarınız kim bilir her an hacker’ların eline geçebilecek şekilde hazır bekliyor olabiliyor.

Japonya ve Cenup Kore geçtiğimiz dönemde buna benzer vakalar yaşamış ve hacklenen borsa sitelerinden 550 milyon dolarlık NEM çalınmıştı. Bu tür hack vakaları son dönemde sık sık yaşanmaya başlarken, bunun daha çok artmasını anlatmaya gerek dahi yok. Zira kripto paralar günden güne daha çok gelişmesi ve daha çok kıymet görmeye başlaması sonrasında artan yatırımcı sayısının hırsızları kolay paraya ve hiçbir şekilde yakalanmalarının mümkün olmadığı kripto para hırsızlığına çekiyor.

IP numaralarını gizleyerek kendi kripto para cüzdanlarınıza yatırımcıların çaldıkları hesaplarından paraları aktaran hacker’lar bu mevzuda tüm dünyada ün salmış durumdalar. Dev hacker’ların bu mevzuda daha çok ön planda olduğu düşünülürken Anonymous, Masters of Deception ve daha birçok bilinmeyen hacker gruplarının siber saldırılar düzenleyerek ve bireysel yatırımcıları takibe alarak hesaplarını hacklemeye yönelik girişimler gerçekleştirdiğini söylemek zor olmasa gerek.

Kripto Para Hırsızlarından Iyi mi Korunabilirim?

Günümüzde her insanın bilmiş olduğu suretiyle daha hemen hemen evlerimizi dahi tam olarak hırsızlara karşı koruyamıyoruz. Devamlı olarak güvenlik firmalarına evimizi koruması adına binlerce lira para ödüyor ve senelik olarak hatrı sayılır miktarlarda ödediğimiz bu tutarlara karşın ara sıra hırsızlık vakaları ile karşılaşabiliyoruz.

İnternet üstünde ise bizi koruyabilecek olan firmalar dahi siber saldırılara birazcık daha güvenli ve kapalı olmalarına karşın tıpkı evlerimizde olduğu şeklinde hiçbir şekilde aşılamayacak sistemlere haiz değiller. Bundan dolayı bazı önlemler alarak siber saldırılardan kendimizi korumalıyız ve kripto para hırsızlarından korunma şekilleri hakkında yatırımımız olsun yada olmasın ne olursa olsun data sahibi olmalıyız.

Borsa Sitelerini İyi Çözümleme Edin

Borsa siteleri siz değerli üyelerimizin yatırımlarınızı bağladığınız ve gerçek nakit paranızı gönderip karşılığında Bitcoin yatırımı yaptığınız yada öteki kripto paralara yatırım yaptığını siteler olarak tanımlanır. Bu sitelere girişte, çıkışta ve her daim ne olursa olsun dikkat etmeli ve borsa sitesini ne olursa olsun çoğunluk tarafınca kullanılan adının duyulduğu ve günümüzde popüler hale gelmiş rezervleri yüksek borsaları tercih etmeniz güvenlik adına hem sizin paranızı, hem hesaplarınızın korunmasında büyük ehemmiyet ve tedbir taşır.

Borsa sitelerinin dandik siteler olması düzmece bir borsa sitesi olabileceğinden kuşku etmemeniz için her türlü kurumsal detaya yer verilmiş şekilde hazırlanmış olabilir, bununla ilgili ilk olarak borsa sitesinde adres bilgisi olup olmadığını, telefon numaralarını aradığınızda canlı kanlı bir insan tarafınca size destek sunulup sunulmadığını idrak etmek en önemlisidir.

Yatırım Hesaplarınızın Mail ve Şifresini Değişik Belirleyin

Her siteye girişte üye olduğunuz 10 yıldan beridir kullandığınız mail adreslerini kripto para yatırımlarınızın olduğu borsa hesaplarınız yada kripto para ile ilgili sitelerde asla kullanmayın. Yeni mail açarak daha güvenli bir hesaba haiz olabilecek olduğunuz şeklinde, ihtimaller içinde hack vakalarının bu sayede önüne geçmiş olabilirsiniz.

Bu mevzuda önerebilecek olduğumuz mail servisi eğer ki Apple aygıt kullanıyorsanız iCloud olmaktadır. İki aşamalı doğrulama sistemi yardımıyla dünyanın en güvenilir mail hizmetini sunan iCloud mail hizmetini kullanabilirsiniz. Eğer Apple cihazınız bulunmuyor ise bu durumda gene dünyanın en güvenilir mail hizmetlerinden birisi olarak malum ve arama motoru Google’a ilişik olan Gmail hizmetini kullanabilirsiniz.

Sadece Microsoft Outlook hizmeti güvenlik açısından ve spam mailler açısından bu 2 maile oranla daha geride olması, eskide kalmış yapısı dolayısı ile pek önerdiğimiz yada önereceğimiz bir mail hizmeti olmamaktadır. Normal olarak gene de Microsoft Outlook mail hizmeti dünyanın en güvenilir mail hizmetlerinden birisi olurken, en fazla hacklenen mail hesapları Outlook hesaplarından oluşmaktadır. (hacklenen mail adresleri web üstünde yayınlandığı için bu verilerde hep @hotmail yada @outlook mailleri çoğunlukta olmaktadır.)

Şifrenizi Değişik Seçin

Mail hesabınızı yeni hesap olarak açtıktan sonrasında ne olursa olsun öteki hesaplarınızda daha ilkin kullanmadığınız ve içinde 19xx rakamlarının geçmediği şifrelerden oluşturun. Şifrelerinizde ne olursa olsun karakter simgelerine ”*-+/’+%” örneğinde olduğu şeklinde yer verin ve bu sayede hacker’ların hesaplarınıza hücum düzenlese bile girişlerini engelleyebilirsiniz.

Toplumsal Medyada Paylaşmayın

Kripto para yatırımı yaptığınızı yada yatırım yapmak istediğinize dair kendi bireysel toplumsal medya hesaplarınızdan asla fakat asla paylaşım yapmayın. Bu tür paylaşımlar hem sizin gelecekte hacker‘ların hedefi olmanıza niçin olabilir, hem toplumsal medya hesaplarınızın sizi paralı ve yatırımları olan bir şahıs olarak görecek olan siber saldırganların hesaplarınıza saldırmasına niçin olabilir. Bu tür durumlar daha ilkin yaşanmış olmasından dolayı birçok kullanıcı toplumsal medya hesaplarının güvende bulunduğunu ve hiçbir şekilde hesaplarının hacklenemeyecek bulunduğunu düşünerek bolca keseden paylaşım yapmaktadır.

Eş, Dost, Aileniz İle Paylaşmayın

Evet bu birazcık garip olabilir. Sadece bilinmiş olduğu suretiyle ”ne geliyorsa yakından, akrabadan geliyor” sözleri doğru olmaktadır. Güvendiğiniz için eş ve dostunuza kripto para yatırımlarınız bulunduğunu asla fakat asla söylememeye itina gösterin.

Bilgisayar ve Cep Telefonunuzu Başkalarına Vermeyin

Bilgisayarlarınız yada cep telefonlarınızı asla fakat asla en yakınınız dahi olsa vermemeye itina gösterin. Bilgisayarınız üstünde eğer borsa sitesindeki hesaplarınıza ilişik bilgiler kayıtlı ise yalnız 1 dakika içinde tüm kripto para yatırımınızı kaybedebilir ve bunu hiçbir şekilde ispatlayamazsınız.

Bundan dolayı eğer anne, baba ve kardeşiniz haricinde uzaktan akrabalarınız ile asla paylaşmamaya itina gösterin. Gerekirse ne olursa olsun vermek zorunda iseniz değişik bir oturum modu açarak kendi oturumunuzu şifreledikten sonrasında akrabanız yada bilgisayarınızı isteyen yakınınıza teslim edin.

Açık Alanlardaki Wifi Ağlarını Kullanmayın

Açık alanlar son dönemde kafeeler, AVM’ler ve toplanma alanları olmak suretiyle birçok alanda Wifi hizmetleri ücretsiz bir şekilde halka açık bir halde sunuluyor. Sadece bu hizmetler maalesef gelecekte siz değerli üyelerimizin bilgisayarınızın yada cep telefonunuzun hacker’lar tarafınca ele geçirilmesine sebep olabilecek olduğundan bu tür açık alanlarda asla Wifi kullanmayın.

Aslına bakarsanız günümüzde artık Türkiye’de 3 büyükşehir başta olmak suretiyle her şehirde mobil web oldukca iyi olmasa da kafi seviyede çekiyor. Bundan dolayı mecburi bir işiniz var ise mobil internetinizi kullanmaya itina gösterin. Halka açık alanlarda sunulan Wifi hizmetleri ile DDoS saldırılarına dahi uğrayabilir ve tüm bilgisayarınız korsanlar tarafınca Wifi ağına bağlanmanız sonrasında izlenebilir ve uzaktan indirilecek bir dosya ile tamamen şifrelenerek tüm verileriniz korsanların eline geçebilir.

Her Uygulama ve Programı İndirmeyin

Borsa hesaplarınızı yönettiğiniz bilgisayar, tablet ve cep telefonlarınıza asla her önüne gelen kripto para uygulamasını yada değişik uygulamaları indirmeyin. Kripto paralara dair bildirim ve anlık veriler uygulamalarına yerleştirilmiş binlerce zararı olan kod bulunurken, bu kodlar sizin borsa, toplumsal medya ve tüm bilgilerinizin korsanların eline geçmesine sebep olabilecek kadar etkili olabilir. İnternet üstünden başta kredi kartı bilgileriniz olmak her türlü bilginizin korsanların eline geçmesinin arkasından asla fakat asla tekrar bu verilerin korsanların elinden alınamayacak olduğu bilinmeli ve bu tür adımlara ne olursa olsun dikkat edilmelidir.

Kripto para uygulamalarının birçoğu ve bilhassa Android akıllı telefon ile tablet kullanan kullananların siber saldırılara ve korsanların daha çok hedefinde olduğu unutulmamalı. Zira korsanlar Apple cihazların kapalı olmasından dolayı sisteme erişemezken, Android ve Windows cihazların açık yazılımlar olmasından dolayı siber saldırılar ile bu işletim sistemlerini kullanan kullanıcıları daha acele ve daha kolay hedef alabiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.