Kripto Para Nasıl Alınır? Bitcoin (BTC) Nasıl Alınır ve Satılır?

Kripto Para Iyi mi Alınır?

Bitcoin’e yatırım halletmeye benzer şekilde, finans ve dijital varlıklar fertleri, işletmeleri, şirketleri ve hatta hükümetleri çıkarabilecek yada bozabilecek kırılgan mevzular olduğundan, bazı ön koşulları yerine getirmelisiniz. Örnek olarak koşullardan biri; elektronik cihazınızda bir İnternet bağlantınız olmalıdır.

Kullanmak istediğiniz platform türlerine bakılırsa değişen, yerine getirilmesi gereksinim duyulan bazı ön koşullar vardır.

Bir Platforma Seçme ve Kaydolma

Bu adım, yeni başlayanlar için en yaygın ve güvenli yöntemlerden birini seçtiğiniz, ilk Bitcoin’inizi satın almak istediğiniz platformu seçtiğiniz noktadır.

Tecim / yatırım yapmanın başka yolları da olsa da, kripto traderlarının ve yatırımcıların Dijital varlıklarını ‘Satın Almış olduğu’ ve ‘Sattığı’ Kripto Para Borsaları isminde olan birkaç tür ve sayıda platform olduğu belirtilmeliyiz.

Bitcoin satın almak için bir Kripto Para değişim hesabına ihtiyacınız bulunduğunu dikkatsizlik etmeyin.

Bu hesabı oluşturduktan sınsa değişim ağındayani borsada kimliğinizi doğrulamak için KYC platformlarını kullanmanız gerekir. Bu tür doğrulamalar çoğunlukla merkezi değişim platformlarında yaygındır.

Merkezi Borsalar (CEX) Nedir?

CEX’ler bir şirket yada kuruluş tarafınca denetim edilir ve merkezi bir defter tutulur. Bu borsaları kullanarak işlem yaptığınız dijital varlıklar size değil borsaya aittir. Bununla birlikte, bu borsalar likidite sağlar ve kullanıcı dostudur.

Merkezi borsalarda bir hesap oluştururken gerekseme duyabileceğiniz aşağıda listelenen temel ön koşullardan bazıları şunlardır:

  1. Hükümet tarafınca verilmiş ve onaylanmış kişisel kimlik belgesi.
  2. Bir Banka hesabı ve ilgili tanınan ödeme seçenekleri (Kartlar / Paypal vb.)
  3. Kripto para cüzdanı
  4. Ek olarak bir e-posta kimliğine ve etken bir telefon numarasına ihtiyacınız olacak

Bunlar popüler Merkezi borsalardır: Coinbase, Bithumb, Bitfinex, Bittrex, Gemini vb.

Şimdi devam ederek borsalardan birini seçebilir ve bu biçim şeyleri cihazınıza indirebilirsiniz. Platforma kayıt zorunludur ve platformlara bağlı olarak KYC doğrulaması mecburi olabilir.

Merkezileştirilmiş borsalar, iş modellerine bakılırsa gelecekte Merkezi olmayan değişim hizmetleri sunabilir.

Merkezi Olmayan Borsalar (DEX) Nedir?

Bu borsalar en yüksek seviyelere kadar otomatikleştirildiğinden, varlıkların eşler arası aktarımını sunduğundan ve bir çok vakit açık kaynak olduğundan, merkezi bir defter temelinde yönetilmez. Merkezi bir defter tutmadıklarından, DEX’ler bir çok vakit daha azca işlem tutarı alır. CEX’in aksine, tecim yaptığınız dijital varlıklara tamamen haiz olmuş olmuş olursunuz.

Not: Merkezi olmayan borsaların bir fazlaca, ödeme şekli olarak Fiat para birimini kabul etmez. Fiat para biriminizi, bir fazlaca DEX tarafınca kabul edilen USDT (ABD Doları Tether) adlı bir tokena dönüştürmeniz gerekebilir.

Popüler DEX Platformlarından bazıları: Uniswap, Sushiswap, Pancakeswap, 1inch Exchange, Curve Finance vb.

Hibrit Borsalar Nedir?

Bu borsalar, merkezi olmayan ve merkezi defterlerin bir kombinasyonudur. Bunlar, müşterilerin gereksinimlerine bakılırsa çerçevelenebilir. Bu tür borsalar, hem CEX hem de DEX’in en iyi nitelikleri kullanılarak tasarlanabilir.

Kripto para borsaları, kullanıcıları için tecim platformları sunar. Yalnız, aldıkları işlem ücretlerine, güvenliğe ve dahili sigortalı cüzdan, likidite, İki Faktörlü kimlik doğrulama benzer halde özelliklere bağlı olarak, ihtiyaçlarınıza bakılırsa en uygun platformu seçme özgürlüğüne sahipsiniz.

Bitcoin’i Iyi mi Satın Alırım?

  1. DEX platform uygulamalarının bir fazlaca cihazınıza indirilebilir. CEX durumunda olduğu benzer halde katı ayrıntılar gerektirmezler, yalnız bazı DEX’lerde bir gizyazı girerek bir hesap oluşturmanız yada bir tek Bitcoin’inizi güvenli bir halde tutan cüzdanınızı bağlamanız gerekir.
  1. DEX hesabınızı kurarken, hesabınıza erişmek amacıyla bir yedek olduğundan not etmeniz ve güvenli hale getirmeniz gereksinim duyulan rastgele sözcükler görüntülenecektir. Bu cümle, Tohum Kelimeler adlı kelimeleri ihtiva eder. Bunu not ettikten sonrasında, uygulama sizden hesabınızı ve DEX hesabınızı güvenli bir yere yedeklemenizi isteyecektir.

Bu işlemleri tamamladıktan sonrasında bir Ödeme seçeneği seçmeniz gerektirme ettiğini dikkatsizlik etmeyin.

Bitcoin satın almak için diğeri yöntemler

En oldukça takip edilen iki yöntem alttadır:

  1. Bitcoin ATM’leri.

Bu Bitcoin ATM’leri, devlet tarafınca verilmiş kimlik gerektirir ve bitcoin satın alma şekillerinden biridir. Eşdeğer oranda Bitcoin’i makineye yatırmak ve cüzdan adresini yada Genel adresi onaylamak kadar kolay. ATM, para birimi doğrulamasından ve Blockchain mutabakatından sonrasında bitcoin’i sağlanan cüzdan adresine / Genel adrese aktaracaktır.

  1. P2P – Eşler Arası

Bitcoin’in yaratıldığı nokta buydu, eşler arası bir işlem ekosistemi. Yalnız maalesef, dünya genelinde kabul edilen bir ödeme şekli olmadığı için bitcoin satıcılarını yada alıcılarını bulmak o denli kolay değil.

Hesabınızın cüzdan adresini / Genel adresini verseniz de, bitcoin satmak isteyen bir kişi bunu yapabilir. Bu tür bir düzenlemeye DEX’te izin verilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.