Kripto Para Sektöründe Sık Kullanılan Terimler ve Anlamları

Kripto para dünyası oldukca geniş bir alan. Elbet bu alanda kullanılan kendine özgü birçok terim bulunuyor. Kripto yaşamına yeni adım atmışsanız ve hisse senedi piyasasında işlem yapıyorsanız yada Forex’te günlük alım satım uyguluyorsanız karşınıza size tanıdık gelmeyen pek oldukca alım satım terimi çıkacaktır. FOMO, ROI, ATH, HODL.. Ve daha birçoğu. Peki tamamı ne anlama geliyor? Kendine özgü bir dile haiz olan bu alanda, ilk kez duyduğunuz bu yeni terimleri öğrenmek birazcık zorlayıcı olabilir. Fakat finans piyasalarında neler olup bittiği idrak etmek isterseniz bu terimler işinize oldukça yarayacaktır. İşte alım satım esnasında işinize yarayacak bu terimler, üstünde durmanız ihtiyaç duyulan bir durum olabilir.

Sadece kolayı var. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehber yazımızda merak ettiğiniz ve sık sık karşılaştığınız en mühim alım satım terimlerinin bazılarını toparladık.

1. Yatırım Getirisi (ROI)

ROI, hem geleneksel hem de kripto para piyasalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Yatırım Getirisi yada özetlemek gerekirse ROI, belirli bir ticaretin yada yatırımın karlılığını yada verimliliğini yansıtan bir oran yada yüzde değeridir. Mutlak bir oran (ör. 0.35) yada yüzde olarak bir kıymet (ör.,% 35) oluşturabilen, kullanımı kolay bir araçtır. Bu yüzden, ROI, değişik yatırım türlerini yada çoklu tecim işlemlerini karşılaştırırken de kullanılabilir.

ROI, bilhassa bir yatırımın geri dönüşünü satın alma maliyetiyle ilişkili olarak değerlendirir. Bu, ROI hesaplamasının basitçe geri dönüşün (net kar) toplam edinim maliyetlerine (net maliyet) bölünmesi anlamına gelir. Yüzde kıymetini elde etmek için netice 100 ile çarpılabilir.

Organik olarak, yüksek bir ROI kıymeti, yatırımın karlı bulunduğunu gösterirken, negatif bir ROI, getirinin maliyetlerden daha düşük olduğu anlamına gelir. ROI’nin hesaplanması aşağıdaki denkleme dayanmaktadır:

ROI = (Mevcut Kıymet – Toplam Maliyet) / Toplam Maliyet

Alternatif olarak şu şekilde de yazılabilir:

YG = Net Kar / Net Maliyet

2. Korku, Belirsizlik ve Kuşku (FUD)

“Korku, belirsizlik ve kuşku” (FUD) ifadesi, bir işletme, başlangıç ​​yada kripto para birimi projesi hakkında şüpheli yada yanlış data yayma eylemini tanımlar . Bu terim ek olarak, fena haberler çıktığında yada piyasa kuvvetli bir düşüş eğilimi gösterdiğinde tüccarlar ve yatırımcılar içinde yayılan bir takım negatif duyguyu tanımlamak için de kullanılır.

FUD’nin geleneksel anlamı, belirli bir firmanın rakipleri hakkında negatif bilgilerin yayılmasını içeren fena niyetli bir pazarlama stratejisiyle ilgilidir ve nihai amacı onların güvenilirliğini zayıflatmaktır. Buradaki düşünce, rakip işletmelerin ürün yada hizmetleri hakkında negatif görüş ve spekülasyonlar çağrı etmektir, böylece müşteriler bunlara olan itimatını kaybettirir.

FUD, etik olmayan bir uygulama olarak görülse de, iş dünyasında oldukça sık görülmektedir. Birçok yerleşik şirket, müşterilerini elde tutmanın yada daha çok pazar oranı elde etmenin bir yolu olarak rakipleri hakkında FUD yaymaya çalışır. Mesela, büyük bir şirket, pazardaki alternatiflerle ilgili şüpheli verileri yayarak müşterileri kendi ürünleri dışındaki ürünleri seçmekten caydırabilir.

3. Gelişimleri Kaçırma Korkusu (FOMO)

Finansal piyasalar ve tecim bağlamında, FOMO, bir tüccar yada yatırımcının potansiyel olarak kârlı bir yatırımı yada alım satım fırsatını kaçırarak hissettiği korkuyu ifade eder. FOMO hissi, bir varlığın nispeten kısa bir süre içinde mühim seviyede kıymet kazanması durumunda bilhassa yaygındır. Bu, bir kişinin (ve bir tüm olarak piyasa topluluğunun) mantık ve akıl yürütme yerine duyguya (kaçırma korkusu) dayalı piyasa kararları verme potansiyeline haizdir. Disiplinsiz perakende yatırımcısı için bilhassa tehlikelidir, bu sebeple bir çok vakit aşırı fiyatlı bir varlığın alım satımının oldukca daha büyük mali yitik risklerine yol açmış olduğu bir duruma yol açabilir.

4. Kullanıcılar İçin Güvenli Varlık Fonu (SAFU)

SAFU (Kullanıcılar için Güvenli Varlık Fonu) , bir acil durum sigorta fonudur.

Planlanmamış bir bakım esnasında Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), kullanıcılara tweet attı:

Para Güvende

Bundan sonrasında, kullananların fonlarının aslen güvenli bulunduğunun bilincinde olmalarını sağlamak için “Fonlar güvende” ifadesi CZ tarafınca tertipli olarak kullanıldı.

Hemen sonra 19 Mayıs 2018’de ” Bizonacci ” adlı bir içerik oluşturucu , youtube’a ” Funds Are Safu ” başlıklı bir video yükledi . Video hızla yayıldı ve viral bir hâl aldı. “Fonlar güvende” ifadesi artık kullanılmıyordu ve bunun yerine topluluk “Fonlar Safu” ifadesini kullanmaya başladı. Buna cevap olarak Binance de, işlem komisyonlarının %10’u ile fonlanan bir acil durum sigorta fonu olan Kullanıcılar İçin Güvenli Varlık Fonu’nu (Secure Asset Fund for Users – SAFU) kurmuştur. Bu fonlar ayrı bir soğuk cüzdanda tutulur.

5. Tüm Zamanların En Yüksek Kıymeti (ATH)

“Tüm Zamanların En Yüksek Kıymeti – ATH” terimi, referans verilen mevcut işlem çifti için bir varlığın borsada elde etmiş olduğu en yüksek fiyatı ifade eder.

2017’nin sonundaki boğa koşusunda, birçok kripto para birimi yeni Tüm Zamanların En Yüksek rekorunu kırdı ve Bitcoin Aralık ortasında yeni bir ATH belirledi. Her kripto para borsasının Bitcoin için değişik bir ATH kıymeti vardır. 

ATH kıymeti, belirli bir varlığın satılabileceği kuramsal maksimum fiyatı temsil eder ve bununla beraber o dönemde başka bir traderin o varlık için ödemek istediği maksimum fiyatı temsil eder. 

ATH’nin tersi, bir varlığın işlem görmüş olduğu en düşük fiyat noktasına atıfta bulunmak için kullanılan, tipik olarak yalnızca bir varlık listelendikten ve borsada işlem görmeye başladıktan sonrasında kaydedilen “Tüm Zamanların En Düşük” (ATL) değeridir.

6. Tüm Zamanların En Düşük Kıymeti (ATL)

Bir kripto varlıkta Tüm Zamanların En Düşük Değerinin aşılması, Tüm Zamanların En Yüksek Değerinin aşılmasına benzer etkisinde bırakır yaratabilir. Sadece gerçekleşen bu etkisinde bırakır elbet ters yönde olacaktır. Önceki ATL aşıldığında birçok stop emri tetiklenebilir ve bu da keskin bir düşüşe niçin olabilir.

Tüm Zamanların En Düşük Değerinin altında bir fiyat geçmişi var olmadığından piyasa kıymeti düşmeye devam ederek alt sınırı gitgide daha da aşağıya çekebilir. Fiyat düşüşünün duracağı mantıklı noktalar bulunmadığından bu şekilde zamanlarda alım yapmak fazlaca risk teşkil etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.