Kripto Para Varlıkları Güvende Mi?

Kripto paralara yatırımlar yapıyor, bu yatırımlardan gelecek yıllarda kim bilir haftalarda daha çok kazanç sahibi olacağımızı düşünüyoruz. Ya yatırımlarımızı yatırdığımız kripto para borsa siteleri kapanırsa ne olacak? Bu fikir ise hepimizin düşünmek istemediği sadece düşünmek zorunda olduğu bir durumu ortaya koyuyor. Mevzu ile ilgili olarak bugüne dek birkaç değişik kripto para borsası hack saldırısı karşısında milyonlarca dolarlık Bitcoin ve kripto paraları çaldırmış ve kayyumlar atanmıştı.

İşte bu durum hemen hemen daha Türkiye’de yaşanmadı. Sadece yaşanmayacak olduğu anlamına gelmiyor. Maalesef kripto para varlıklarımız Türkiye’de kurulu olan kripto para borsası siteleri üstünde güvende olarak görünmesine karşın ihtimaller içinde bir hücum durumunda hiçbir varlığın güvende olmadığı fazlaca açık bir halde biliniyor. Zira kripto para borsası siteleri hiçbir süre kullanıcılara ihtimaller içinde hırsızlık durumunda ziyanı tamamen karşılayacak olduğu garantisi vermiyor, verse dahi bu kadar ziyanı karşılayabilecek maddi gücü olmadığı için hiçbir şekilde bunu karşılaması genel anlamda mümkün olmuyor.

Türkiye’de kurulu olan 3-4 tane borsadan isim vermek doğru olmayacağından dolayı en fazla kullanılanlardan bir tanesinin ihtimaller içinde hücum sonucunda hesapların ele geçirilmesi durumunda ne olacak olduğu ise sektörde tanınmış siteler ve adlar tarafınca dahi tam anlamı ile detaylandırılmıyor ve bu mevzuda izahat dahi yapılmıyor. Hem yatırımcının korkmaması, hem de marka algısının düşmesini engellemek adına bu şekilde kararlar alınıyor.

Ihtimaller içinde Bir Durumda Ne Olur?

Dünyada yaşamamızın dahi garantisi yokken, 1 saniye sonrasında ölüp ölmeyeceğimiz dahi bilinmezken iyi mi oluyor da borsa sitelerine tek bir tıkla binlerce dolarlık yatırımlarımızı emanet ediyoruz? Bizlere güvence verilmediği halde tüm varımız ve mevcut paramızı bu borsalara yatırabiliyor ve risk alıyoruz? Bu soruya cevap vermek aslen kişinin kendisi ile ilgili bir durum ve çoğu zaman yatırımcılar kendilerinin bir halde bu borsalara güvenmek zorunda olduklarını, bununla ilgili olarak yatırımlarından gelecek olan paraya kilitlendiklerini belirtiyorlar.

Tamamımız aynı durumu tekrarlıyoruz ve bunu yapmak zorunda kalıyoruz. Bugün dünyada birçok siber hücum yaşanırken banka hesaplarında olan paramız çalındığında yada bizlerden habersiz kullanıldığında ilgili yasal süre süresince itiraz etmemiz durumunda geç bile olsa paramızı kesinlikle bankadan geri alabiliyoruz,fakat borsalarda bu durum söz mevzusu değil ve ihtimaller içinde bir hesap çalınması yada hacker saldırısı sonucunda asla paramızı geri alamıyoruz, alamayız.

Burç Durmaz Örneği

Geçtiğimiz haftalarda yaşamını kaybeden ve Bitcoin dünyası ile kim bilir Türkiye’de en fazla ilgilenen adlardan birisi olan diş hekimi Burç Durmaz’ın ani kalp krizi sonrasında yaşamını kaybetmesi, o dönemde akıllara her ne kadar ailesinin Burç Durmaz‘ın servetine ve varlığına ihtiyacı olmamasına karşın ”acaba Bitcoin yatırımlarına ne olacak?” sorusunu akıllara getirmişti. Bu durumla ilgili olarak o asla borsa sitesi üyeliği kim bilir ise ve gizyazı kayıtlarına ulaşılamaz ise bu yatırımların geri alınamayacak bulunduğunu sizlere bir kez daha o dönemde belirtmiştik.

Her Borsa Sitesine Güvenmeyin

Türk olsun, yabancı olsun asla önünüze gelen her borsa sitesine güvenerek kripto para yatırımı yapmayın. Sitenin genel kullanıcı kitlesi ve yasal olarak tüm sayfalarının doğru ve eksiksiz olduğuna, lüzumlu olan lisanslara ve şirket yapısına haiz olduğuna güvenilir olduktan sonrasında yatırımlarınızı borsa üstünde yapın. Bu hem sizi, hem geleceğinizi koruyacak bir adım olacak olduğu suretiyle, güvenliğiniz adına büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Her borsa sitesine güvenerek yatırım yapmak bugüne dek birikim yaptığınız ve daha çok kazanmak adına kripto paralara yatırdığınız paraların karşılığını alamamanıza sebep olabilecek olduğu suretiyle, yatırımlarınızın bir gecede hatta ve hatta bir saniyede yok olmasına sebep olabilecek bir adım olacaktır. Bundan dolayı dikkatli olmak ve yatırımlarınızı yaparak güvenilir borsa siteleri üstünde yatırımlarınızı depolamak her daim sizin için 1-0 önde olmanızı sağlayacak adım ve etkenlerden sayılacaktır.

  • Borsa siteleri sizin yatırımlarınızı korumakla görevlidir sadece ihtimaller içinde bir durumda Çiftlik Bank ve benzeri dolandırıcılık vakalarında olduğundan ayrımsız olarak yatırımlarınızın geri alınma sürecini uzatabilir ve başınızı ağrıtabilir. Sonunda yasal olarak davalar açarak hakkınızı alabilirsiniz sadece bu uzun ve sıkıntılı bir süreç olabilir.
  • Yabancı borsa sitelerine yatırım yapmadan ilkin kesinlikle dikkatle sitenin kullanıcı kapasitesini ve mevcut ne kadar gücü bulunduğunu araştırmanız (yabancı borsa sitelerinin enerjisini Türkiye’de değil ilgili ülke kaynaklarından yabancı dilde arama yaparak araştırınız) sizin adınıza artı bir güvenlik elde edecektir.
  • Yatırımlarınızı yaptıktan sonrasında asla fakat asla şifrelerinizi paylaşmamalı, başka hiç kimseye güvenmemelisiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.