Kripto Para Vergi Uygulaması Geliştirildi

Küresel danışmanlık şirketi Ernst & Young, kripto para işlemlerinden oluşan vergileri hesaplayan uygulama geliştirdi. Böylelikle ABD’nin vergi Kurumu IRS, müşterilerine vergi raporlama mevzusunda destek olacak.

Fazlaca uluslu ustalaşmış danışmanlık şirketi Ernst & Young, ”EY CryptoPrep” adlı bir kripto vergi uygulaması yayınladı. Müşterilere ABD vergi başvuruları mevzusunda destek olmak için geliştirilen uygulama tam otomatik, web tabanlı Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) ürünüdür.

EY CryptoPrep, fazlaca sayıda borsadan büyük kripto para birimleri hakkında veri alıyor, otomatikman ilgili vergi kurallarını uyguluyor. Müşteriler isterlerse programı kendileri kullanabiliyor yada yönetilen hizmetin bir parçası olarak seçebiliyor.

EY ABD Vergi Hizmetleri Başkan Yardımcısı Marna Ricker, uygulamanın kripto para birimlerine artan ilgiye direkt bir cevap olarak hayata geçtiğini deklare etti:  “Müşterilerimiz kripto varlıklarını giderek daha çok elinde tutuyor ve ticaretini yapıyor, bu da kripto vergileri dosyalama mevzusunda gelişen karmaşıklığı gidermek için yenilikçi bir çözüme gerekseme duyuyor.”

Kripto para birimleri, bazı durumlarda vergi düzenlemelerine ek olarak, traderların sıkı kayıt gereksinimleri sebebiyle birçok kullanıcı için karışıklığa ve zorluğa niçin oldu.

IRS Çöküyor

ABD’nin vergi kurumu IRS, , kripto para birimlerinden vergi toplanması için pek fazlaca değişik yöntem deniyor. Bu senenin mayıs ayında, sanal varlıklarla ilgili vergi iadelerinin denetlenmesi için bir ekip oluşturdu ve  Emek verme Bildirimi (SOW) gönderdi.

IRS, ABD vatandaşlarının kripto para birimlerinden herhangi bir kazanç elde etmeleri durumunda, ellerindeki kripto para miktarını açıklamalarını koşul koşmuştu ve 2019 kripto vergi yönergelerini hakkında daha çok izahat yapmadı.

Küresel Vergi Belirsizliği

ABD, vergi kanunlarını kripto para birimleri çevresinde geliştirmeye devam eden tek ülke değil. Bu haftanın başlarında, Cenup Kore maliye bakanı yakın gelecekte bir kripto para vergisi uygulayacaklarını doğruladı. Bakan, hükümetin yeni bir dijital vergi yapısı hakkında internasyonal tartışmalar yürüttüğünü de söylemiş oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.