”Kripto Paralar Para Olma Özelliğine Sahip Değil”

New York Federal Biriki Bankası başkan talibi John Williams, son dönemde kripto paralara yoğun ilginin bulunduğunu, sadece kripto paralara olan bu yoğun ilginin aksine kripto paraların gerçek bir para biriminde olduğu özelliklere ve kapasiteye haiz olmadığını beyan etti.

New York Federal Biriki Bankası başkan talibi John Williams, açıklamalarında ”Bitcoin ve öteki kripto paralara baktığımızda bir kere terör finansmanı, kara para aklama, vergi kaçırma, dolandırıcılık vs benzer biçimde vakalar görüyoruz. Daha da fazlası var. Bana kalırsa para birimi dediğimiz şey hükümetlerin ve merkez bankalarının kontrolünde olmalı. Bana kalırsa bu sistem ekonomiden ziyade teknolojiye kayıyor.” ifadelerini kullandı.

Niçin?

New York Federal Biriki Bankası başkan talibi John Williams, ifadelerinin aksine kripto paralar gerçekte bir halde kullanılamayacak olsa dahi sanal dünyanın gerçek para birimi olabilecek kapasite ve güce haiz durumdalar. Kripto paralar bazı ülkelere nazaran gerçek para olarak kullanılabilecek olduğu benzer biçimde bazı ülkelere nazaran ise gerçek para birimleri olarak asla New York Federal Biriki Bankası başkan talibi John Williams tarafınca da denildiği suretiyle kullanılamazlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.