Kuzey Kore, ABD’nin yaptırımlarını Bitcoin ile deliyor!

Şimal Kore’nin son dönemde Bitcoin üretimi ve hırsızlığı mevzusunda sık sık adı geçer olmuş durumda. Cenup Kore ile iyi ilişkiler sergilemeye başlamış olan Kim Jong-un yönetiminin yeni dönemde ise en fazla ilgilenilmiş olduğu konuların başlangıcında Bitcoin geldiği iddia edildi. ABC News gazetesinin yapmış olduğu araştırmaya nazaran Kim Jong-un yönetimi ABD’nin kendilerine uyguladığı muhteşem yüksek yaptırımları delmek için kripto paralar ile ödeme hayata geçirmeye başlamış olabilir.

Kim, Bitcoin ile ödeme yaparak öteki ülkelerin hem Bitcoin kasasını doldurmak, hem yaptırımları bu şekilde herhangi bir engele takılmadan delmek için rahatça kullanabilir. Kripto paraların izlenmesinin neredeyse olanaksız olduğu bu zamanda besin, petrol ve öteki alışverişlerini bu şekilde yapmış olduğu iddia ediliyor.

Çin İle Arası Oldukca İyi

Kim Jong-un’un Çin ile arasının fazlaca iyi olmasına karşın ABD tarafınca uygulanan yaptırımlar dolayısı ile her istediğini Çin hükümetinden alamadığı, bunun çözümü için ise kripto paralara başvurduğu iddia ediliyor. Şimal Koreli hackerların öteki ülkelerde bulunan BTC sitelerine hücum yaparak milyonlarca dolarlık BTC çaldıkları iddia edilmekte.

[bitcointicker]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.