Kuzey Koreli Hacker Grubu Lazarus İş Başında!

Şimal Kore destekli bilgisayar korsanlarının COVID-19 krizinden yararlanmak için büyük bir kimlik avı kampanyası hazırladıkları bildiriliyor. Siber güvenlik şirketi Cyfirma, Şimal Kore hacker grubu Lazarus tarafınca 21 Haziran’da başlatılacak olan büyük bir kimlik avı kampanyası mevzusunda uyardı.

18 Haziran’da gösterilen rapora nazaran Lazarus; Singapur, Japonya, Hindistan, İngiltere, Cenup Kore ve ABD’yi büyük bir kimlik avı kampanyasına doğal olarak tutacak. Hackerların, COVID-19 krizini hafifletmek amacıyla çeşitli ülkeler tarafınca meydana getirilen destek ödemelerini alan kişilerden yararlanmaya çalışacağı bildiriliyor.

Kripto Para Toplamak İçin Bir Kampanya Mı?

Lazarus, düzmece e-postalar kullanarak hükümet hesaplarını yansılamak ediyor şeklinde görünüyor. Hacker grubu, alıcılardan para isteyen ve kişisel verilerini kaydeden hileli internet sayfalarını ziyaret etmelerini istiyor. Geçmişte, Şimal Koreli hackerlar kripto para biriminde para toplamayı tercih etmişlerdi. Sadece Lazarus grubunun kurbanlarından para toplamak için kullanacağı yöntemler hakkında şu anlık ek data bulunmuyor.

Cyfirma’nın sözcüsü şunları söylemiş oldu:

Bu küresel kimlik avı kampanyası, tüm cephelerde iyi planlanmış olup, fertleri ve işletmeleri kişisel ve finansal detayları ifşa etmeye teşvik etmek için toplumsal mühendisliği kullanmaktadır. Vatandaşlar ve işletme sahipleri hükümetin mali destek paketlerine umutsuzca gereksinim duyuyorlar ve bu kimlik avı saldırısında avlanma şansları oldukça yüksek.

Tehdidin Aslına bakarsanız Bilincinde Olan Hükümetler

Siber güvenlik şirketi, araştırmaları esnasında toplanan e-posta şablonlarındaki kimlik avı sitelerinin URL’lerini hemen hemen tespit etmediklerini deklare etti. Bu tür bilgilerin yakında açıklanması planlanıyor. Ek olarak Cyfirma, hedeflenen ülkelerin hükümetlerinin yaklaşmakta olan Lazarus kampanyası hakkında uyarıldığını belirtiyor.

Son zamanlarda, Şimal Kore lideri Kim Jong-un, Lazarus’u kimlik avı dolandırıcılığını kullanarak Bitcoin (BTC) şeklinde kripto paraları çalmaya teşvik etmiş olduğu bildirildi. Kaynaklar, ülkenin COVID-19 krizi esnasında finansal erimeyi önlemek için bu çabaları artırdığını gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.