Lale Çılgınlığı (Tulip Mania) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Lale çılgınlığı, lalelerin kısa sürede birçok şahıs tarafınca büyük miktarlarda satın alındığı ve piyasaya sürüldüğü bir dönemdi. Bu durum lale fiyatlarının yükselmesine niçin oldu. Laleler nitelikli işçilerin gelirinden bile daha yüksek fiyatlarla satıldılar. Zirveye ulaştıktan sonrasında lale tutarları düştü ve lale sahipleri batkı etti. Bu yaşanmış olan öykü ilk büyük ekonomik balondu.

Öteki bir deyişle Lale çılgınlığı, ekonomik bir balonu tanımlamak için bir metafor olarak kullanılır. İnsanlar, onunla ilgili pozitif yönde düşünceler sebebiyle belirli bir varlığa büyük miktarlarda yatırım halletmeye adım atar. Bu, o varlığın fiyatlarını oldukça yüksek seviyelere iter. Zirveye ulaştıktan sonrasında, kapsamlı bir satış sebebiyle fiyatlar keskin bir düşüş yaşar ve varlık sahiplerini batkı ettirir. Bu varlıklara mecazi olarak lale denir. Lale çılgınlığı ile ilgili daha çok data edinmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Lale Çılgınlığı (Tulip Mania) Nedir?

Tulipmania, 17. yüzyılda meydana gelen ilk büyük mali balonun hikayesidir. O dönemde yatırımcılar çılgınca lale satın almaya başladı ve lale fiyatlarını daha ilkin görülmemiş yükseklere çıkardı. Averaj tek bir lalenin fiyatı,  yetenekli bir işçinin senelik gelirini aşacak derecede arttı. O zamanlar laleler Hollanda’nın para birimi olan 4000 florin üstünde satılıyordu. Tüm bu fiyat artışının arkasından fiyatlar yedi gün içinde büyük seviyede düşmüş olduğu için, birçok lale sahibi anında batkı etti.

Lale Çılgınlığı İle İlgili Temel Çıkarımlar

  • Hollanda’da lale fiyatlarının astronomik zirvelere ulaşmış olduğu 17. yüzyılda bir dönem olan lale çılgınlığı ilk finansal balon olarak kabul edilir.
  • Laleler, tek bir lalenin averaj bir evin maliyetini aşacak kadar pahalı hale ulaştıktan sonra fiyatı düştü ve birçok yatırımcı batkı etti.
  • Lale çılgınlığı, bir varlığın fiyatlarını sürdürülemez bir düzeye iten irrasyonel önyargılardan ve grup zihniyetlerinden, şişirilmiş fiyatların nihai çöküşüne kadar bir balonun genel döngüsünü yansıtır.

Lale Çılgınlığı’nın Temelleri

Tulip Mania (lale çılgınlığı olarak da bilinir) bir finansal balonun genel döngüsü için bir modeldir. Yatırımcılar rasyonel beklentilerin izini kaybeder, ruhsal önyargılar bir varlığın yada sektörün fiyatında büyük bir yükselişe neden olur. Bu süreçte fiyatlar şiştikçe pozitif yönde geri bildirim döngüsü devam eder. Peşinden yatırımcılar yalnız bir lale için evlerini sattıklarının farkına varırlar, büyük bir satış sebebiyle fiyatlar düşer ve birçoğu batkı eder.

Benzer bir döngü, 2000’lerin başındaki dotcom balonu ve 2008 küresel mali krizinden önceki konut balonunda da görüldü. Bazı eleştirmenler ise, kripto para biriminin mevcut çağının ve yüksek fiyatlarının benzer bir balon olabileceğini iddia ediyor.

Lale Çılgınlığı ve Bitcoin

Lale Çılgınlığı, birçokları tarafınca patlayan bir baloncuğun başlıca örneği olarak kabul edilir. Popüler öykü, lale fiyatını makul seviyelerin oldukça ötesine taşıyan bir açgözlülük ve aldatmaca sürecini konu alıyor. Bilgili insanoğlu erken çıkmaya başlarken, geç kalanlar özgür düşüş başladıktan sonrasında ürkü satışlarıydı. Yaşanmış olan bu balon birçok yatırımcı ve hizmet sağlayıcının oldukça para kaybetmesine niçin oldu.

Bitcoin’in başka bir finansal balon örneği bulunduğunu duymak oldukça yaygındır . Sadece, Tulip Mania’yı Bitcoin ile birleştirmek, değişik varlık sınıflarını ve piyasa koşullarını hesaba katmakta başarısız oluyor. Her ikisinin de mevcut mali çevreleri tamamen farklıdır ve kripto para sektörü 17. yüzyılın lale pazarlarından oldukça daha çok oyuncuya haizdir. Dahası, kripto para piyasaları geleneksel piyasalardan oldukça farklıdır.

Laleler ve Bitcoin Arasındaki Farklılıklar

Laleler ve Bitcoin arasındaki en büyük farklardan biri, bir kıymet deposu olarak hareket etme potansiyelidir. Lalelerin sınırı olan bir ömrü vardı ve çiçeğin yalnız soğana bakarak ne tür bir görünüme haiz olacağını söylemek neredeyse imkansızdı. Yatırımcılar onu dikmek zorunda duracak ve bilhassa ender renklerden birini ödediklerinde, yatırım yaptıkları türü tam olarak elde etmeyi umacaklardı. Bunun haricinde, laleleri aktarma etmek istiyorlarsa, onları ilgili tüm harcamalarla beraber güvenli bir halde varış yerlerine göndermenin bir yolunu bulmaya gereksinimleri vardı. Ek olarak laleler ödeme yapmak için de uygun değildi bu sebeple onları daha ufak parçalara ayırmak mümkün değildi. Onları parçalara ayırmak büyük olasılıkla bitkileri öldürecekti. Ek olarak, çiçekler tarlalardan yada bir pazar tezgahından kolayca çalınabilir ve bu da çiçeklerin korunmasını zorlaştırır.

Bunun aksine, Bitcoin dijitaldir ve küresel bir eşler arası ağ içinde aktarılabilir. Bitcoin ek olarak kriptografik tekniklerle güvence altına alınan dijital bir para birimidir ve sahtekarlığa karşı oldukça dirençlidir. Bitcoin kopyalanamaz yada yok edilemez ve kolayca birden fazla ufak birime bölünebilir. Ek olarak, azami 21 milyon birimle sabitlenmiş sınırı olan bir arzla nispeten azdır. Kripto para birimlerinin dijital dünyasının bazı riskler taşımış olduğu doğrudur. Sadece genel güvenlik ilkelerine uymak paranızı muhtemelen güvende tutacaktır.

Son Düşünceler

Lale Çılgınlığı’nın finansal bir balon olup olmadığına bakılmaksızın, laleleri Bitcoin’lerle (yada başka herhangi bir kripto para birimiyle) karşılaştırmak kesinlikle mantıksızdır. Vaka neredeyse 400 yıl ilkin, tamamen değişik bir tarihsel bağlamda gerçekleşti ve çiçekler, kriptografik tekniklerle güvence altına alınmış bir dijital para birimiyle hakikaten karşılaştırılamaz .

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.