Libra’ya darbe üstüne darbe: Mark Zuckerberg’ün ifade vermesi istendi

ABD’li senatörler, Feysbuk’un CEO’su Mark Zuckerberg’in Ocak ayında toplumsal medya devi Feysbuk’un Libra projesinde ifade vermesini istiyor. ABD Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komisyonu Feysbuk COO’su Sheryl Sandberg’i de 29 Ekim’de ifade vermeye çağırdı. Böylece Sandberg, komisyon önünde ifade vermeye çağırılan Feysbuk’un ikinci yöneticisi oldu.

Zuckerberg’ten taahüt planlanıyor

İsmi açıklanmayan bir Kurultay üyesinin Reuters’e yapmış olduğu açıklamada Kurultay Üyesi Maxine Waters’ın başkanlık etmiş olduğu Finansal Hizmetler Komitesinin Zuckerberg’ten  duruşmaya katılacağını taahüt etmesini istediğini belirtti. Bu yüzden Feysbuk’un baş işletme sorumlusu Sheryl Sandberg 29 Ekim’deki komite önünde Libra projesi hakkında ifade vermeyi geçici olarak kabul etti, sadece Finansal Hizmetler Komitesi Zuckerberg’ün ifade vereceğini taahüt edene kadar Sandberg’ün duruşmasını planlamayacak.

Senatörlerden Libra’ya sert tepkiler

Temmuz ayında, Feysbuk yöneticisi ve Libra projesinin bir numaralı adı David Marcus, ABD Temsilciler Meclisi ve ABD Senatosu önünde ifade verdi. Marcus proje için yoğun eleştirilere maruz kaldı. Mesela, Ohio Senatörü Sherrod Brown, Feysbuk’u “tehlikeli” olarak adlandırdı ve Amerikalıların güvenine layık bulmadığını belirtti. Öteki senatörler ise teklif edilen stabil kripto para projesinin geliştirilmesini durma çağrısında bulunmuş oldu.

Zuckerberg’ün ses kayıtları basına sızdı

Bu haftanın başlarında, bir Feysbuk toplantısından sızan bir ses kaydında Zuckerberg’ün Libra’yı piyasaya sürme planları ortaya çıkmıştı. Zuckerberg, kamuya açık duruşmaların “birazcık daha acıklı olma eğiliminde bulunduğunu” söylerken, dünyadaki çeşitli düzenleyicilerle hususi toplantılarda ise çoğu zaman “daha mantıklı ve daha azca acıklı”  bulunduğunu kaydetmişti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.