Litecoin Nedir?

Litecoin, Bitcoin’in ufak kardeşidir mi? Bitcoin şüphesiz daha iyi malum bir kripto para birimidir, sadece Litecoin’in beş yıldan fazla bir süre ilkin tanıtıldığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu yazı aşağıdaki şeklinde mühim soruları açıklamayı vaat ediyor: Litecoin Iyi mi Çalışır? Litecoin Iyi mi Üretilir? Litecoin Riskli mi? Bitcoin İle Litecoin Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nedir? Ve daha fazlası!

Litecoin Nedir?

Dünyada, en güvenilir kıymet depoları kriz durumunda tercih edilen para birimleridir. 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başlangıcında, Zimbabve hiperenflasyon ile bunun örneği yaşanmış oldu. Enflasyon yüzde 89.7 sextillion’a ulaştığında, Zimbabwe doları değersiz hale geldi. Yaşanmış olan enflasyon birçok insanoğlunun servetlerini talihsiz bir halde ortadan kaldırdı. İnsanların günlük tecim için daha istikrarlı bir şey – başta ABD doları ve Cenup Afrika randı – kullanmaktan başka seçeneği yoktu. Litecoin’in naturel kıtlığı, hiperenflasyonu olanaksız kılmayı amaçlayan ve hem de eşler arası bir kripto para birimidir. MIT / X11 lisansı altında gösterilen açık kaynaklı bir yazılım projesidir, bu da tekrardan kullanımına oldukça sınırı olan engellemeler getirmiş olduğu anlamına gelir. Litecoin, dijital para birimi ve dijital ödeme sistemi olarak da kabul edildiğinden, birçok açıdan Bitcoin’e benzer. Ek olarak, Litecoin şifreleme teknikleri iki tehlikeli sonuç özellik için kullanılır:

  1. Litecoin ünitelerinin üretimini düzenlemek için
  2. Para transferini ve güvenli işlemleri doğrulamak

Bir para birimi, para birimi terimini hakkaten temsil ettiğini gösterebilirse ve kıymetini kaybetmeyeceğinden güvenilir olan tehlikeli sonuç bir kullanıcı kitlesine ulaşırsa, kendini bir ödeme yöntemi olarak sürdürebilir. Sadece Litecoin, evrensel olarak kabul edilen bir yere yakın değildir, bundan dolayı kendi kurucuları bile Litecoin’in  100.000’den azca kullanıcıya haiz bulunduğunu kabul ediyor (Bitcoin bile toplamda yarım milyondan oldukça kullanıcıya haizdir). Sadece kripto para birimleri daha kolay kabul edildikçe ve değerleri istikrar kazandıkça, dijital alemin standart para birimleri olarak ortaya çıkacaktır.

Bitcoin ve Litecoin Arasındaki Benzerlikler Nedir?

Genel olarak Bitcoin ve Litecoin’in oldukça ortak noktası var. En temel düzeyde, her ikisi de merkezi olmayan kripto para birimleridir. ABD doları yada Japon yeni şeklinde fiat para birimleri merkez bankalarının kıymet, dolaşım ve benzeri birçok mevzuda desteğine güvenirken, kripto paralar bir tek ağın kriptografik bütünlüğüne dayanır.

Litecoin, popüler bir Bitcoin forumunda gösterilen mesajla “Bitcoin’in lite versiyonu” nun çıkışını açıklayan kurucu Charlie Lee tarafınca 2011 senesinde başlatıldı. Litecoin kurulduğunda Bitcoin’e tepki olarak yaratıldığı görüldü. Hakikaten de, Litecoin’in kendi geliştiricileri uzun süredir niyetlerinin Bitcoin’in “ALTIN” ına “GÜMÜŞ” yaratmak bulunduğunu ifade eden birçok izahat yayımladılar. Bu durum Lee ve öteki geliştiricilerin Litecoin kripto para birimini yaratmak için iyi çalıştıklarını gösteriyor. Litecoin, Bitcoin’in birçok hususi durumunu benimser ve geliştirme ekibinin geliştirilebileceğini düşündüğü öteki bazı yönleri değiştirir.

İş Kanıtı

Bu iki kripto para birimi arasındaki mühim bir benzerlik, her ikisinin de iş ekosistemlerinin kanıtı olması, doğrusu hem Bitcoin’in hem de LTC’nin çıkarıldığı altta yatan sürecin temelde benzer olduğudur. Sadece bu benzerlik tıpatıp aynı olacak şekilde değildir.

Depolama ve İşlemler

Bir yatırımcı için, bitcoin ve LTC ile işlem yapmanın temel unsurlarının bir çok birbirine benzer. Bu kripto para birimlerinin her ikisi de değişiklik yöntemiyle satın alınabilir yada bir madencilik teçhizatı kullanılarak çıkarılabilir. Her ikisi de işlemler içinde güvenli bir halde saklanması için dijital “cüzdanı” gerektirir. Ek olarak, her iki kripto para biriminin de vakit içinde yatırımcıların ilgisine, hükümet düzenlemesine ve öteki faktörlere bağlı olarak dalgalanmaya maruz kalmış olduğu kanıtlanmıştır.

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Litecoin ve Bitcoin birçok açıdan benzer olsa da, iki kripto para birimi içinde birkaç büyük fark var. Bazı traderlar, Bitcoin altının eşdeğeri ise Litecoin’in gümüş ile karşılaştırılabileceğini söylüyor. Aslına bakarsak, Litecoin geliştiricilerinin bunu oluştururken akıllarında olan şey buydu. Her iki madeni para da birçok benzer özelliği paylaşıyor ve Litecoin, birkaç fark haricinde Bitcoin’e benziyor:

Piyasa Kıymeti

Bitcoin ve Litecoin’in mühim seviyede farklılaştığı bir alan piyasa değeridir. Mayıs 2020 itibariyle, dolaşımdaki Bitcoin’in toplam kıymeti 128 milyar doların birazcık altındadır ve piyasa kıymeti 3 milyar doların altında olan Litecoin’den 45 kat daha fazladır. Bitcoin’in piyasa kıymeti büyük seviyede tarihsel bir perspektife bağlıdır. Bitcoin’in piyasa değerinin Temmuz 2010’da neredeyse 42.000$ bulunduğunu düşündüğümüzde, mevcut sayı şaşırtıcı görünüyor, sadece 17 Aralık 2017’deki 326 milyar dolarlık yüksek piyasa kıymeti ile karşılaştırıldığında oldukça fazla değil. En yakın rakip, 19,4 milyar dolarlık piyasa kıymeti olan, ikinci büyük kripto para birimi Ethereum’dur. Bundan dolayı, Bitcoin’in Litecoin’den mühim seviyede daha yüksek bir değere haiz olması kendi başına sürpriz değildir. Bitcoin şu anda mevcud öteki tüm dijital para birimlerinden daha yüksek bir değere haizdir.

İşlem Hızı

Teknik olarak işlemler hem Bitcoin hem de Litecoin ağlarında anında gerçekleşse de, bu işlemlerin öteki ağ katılımcıları tarafınca onaylanması için vakit gerekir. Litecoin, işlem hızına öncelik vermek amacıyla kuruldu ve popülaritesi arttıkça hız pozitif yanları kanıtlamış oldu. Blockchain.info’daki verilere bakılırsa, Bitcoin ağının averaj işlem onay süresi şu anda işlem başına 9 dakikanın birazcık altındadır (bir bloğun doğrulanması ve blok zincirine eklenmesi için geçen süre), sadece trafik yüksek olduğunda bu süre büyük seviyede değişebilir. Litecoin için bu süre ortalama 2,5 dakikadır. Ilke olarak, onay süresindeki bu fark Litecoin’i satıcılar için daha çekici hale getirebilir. Mesela, Bitcoin karşılığında ürün satan bir trader, ödemeyi onaylamak için aynı ürün Litecoin’e bakılırsa ortalama dört kat daha çok beklemelidir. Öte taraftan, satıcılar herhangi bir onay beklemeden işlemleri daima kabul etmeyi seçebilirler. Bu tür sıfır onay işlemlerinin güvenliği bazı tartışmalara mevzu olmuştur.

Bitcoin ve Litecoin arasındaki en temel teknik fark, kullandıkları değişik şifreleme algoritmalarıdır. Bitcoin uzun süredir devam eden SHA-256 algoritmasını kullanırken Litecoin, Scrypt olarak malum nispeten yeni bir algoritmayı kullanıyor.Bu değişik algoritmaların temel önemi, yeni kripto paraların “madenciliği” süreci üstündeki etkisidir. Hem Bitcoin hem de Litecoin’de, işlemleri onaylama işlemi mühim hesaplama gücü gerektirir. Para birimi ağının madenciler olarak malum bazı üyeleri, informasyon işlem kaynaklarını öteki kullananların işlemlerini onaylamaya ayırır. Bu madenciler karşılığında, madencilik yaptıkları para birimlerini kazanarak ödüllendirilirler.SHA-256 çoğu zaman Scrypt’ten daha karmaşık bir algoritma olarak kabul edilir. Bununla beraber daha çok paralel işleme olanak sağlar. Bitcoin madenciliği için en yaygın yöntem, Uygulamaya Hususi Entegre Devrelerin (ASIC’ler) kullanılmasından oluşur. Bunlar, kendilerinden ilkin gelen rahat CPU’ların ve GPU’ların aksine, Bitcoinlerin madenciliği için uyarlanabilen donanım sistemleridir. Scrypt, ASIC tabanlı madencilikte kullanılan hususi donanım çözümlerine daha azca duyarlı olacak şekilde tasarlanmıştır. Bitcoin ve Litecoin bugün kripto para biriminin altın ve gümüşü olabilirken, tarih bu dinamik ve gelişmekte olan sektördeki statükonun birkaç ay içinde değişebileceğini gösterdi. Aşina olduğumuz kripto para birimlerinin gelecek aylarda ve yıllarda hangi özelliklerini koruyup koruyamayacağını göreceğiz.

Dağıtım

Bitcoin ve Litecoin arasındaki ana farklılıklardan bir diğeri, her bir kripto para biriminin üretebileceği toplam token sayısı ile ilgilidir. İşte burada Litecoin kendini ayırıyor. Bitcoin ağı asla 21 milyon tokenı geçemezken, Litecoin 84 milyon tokena kadar barındırabilir. Kuramsal olarak, bu Litecoin lehine mühim bir avantaj şeklinde görünür. Sadece bu avantaj gerçek dünyadaki tesirleri sonunda dikkatsizlik edilebilir. Bunun sebebi, hem Bitcoin hem de Litecoin’in neredeyse sonsuz oranda bölünebilmesidir.

Netice olarak, Litecoin Bitcoin’den, daha çok oranda işlemi işleyebilir. Ek olarak, avantajları içinde Bitcoin ile aynı dönemde çift harcama saldırısına karşı daha çok direnç içermesi söylenebilir.

Litecoin Iyi mi Çalışır?

PayPal yada bir bankanın çevrimiçi ağı şeklinde, kullanıcılar Litecoin para birimini birbirlerine aktarmak için kullanabilir. Sadece litecoin, ABD doları kullanmak yerine litecoin birimlerinde işlem yapar. Litecoin, Bitcoin dışındaki en mühim beş sanal para biriminden biridir. Litecoin, kullananların bir kişiden diğerine ödeme göndermek için kullanabileceği çevrimiçi bir ağdır. Litecoin eşler arası ve merkezsizdir, doğrusu herhangi bir kurum yada hükümet tarafınca denetim edilmez. Ödeme sistemi, Dolar yada Euro şeklinde geleneksel para birimlerini işlemez ve bunun yerine Litecoin (sembol: Ł yada LTC) olarak da adlandırılan kendi hesap birimini kullanır. Bundan dolayı Litecoin’in çoğu zaman sanal para birimi yada dijital para birimi olarak sınıflandırıldığını görmüş olacaksınız. Litecoinler, çevrimiçi olarak sunulan çeşitli borsalarda geleneksel para karşılığında satın alınabilir ve satılabilir.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Litecoin, Bitcoin ile aynı blok zinciri teknolojisine dayanmaktadır. Litecoin blok zinciri Bitcoin’den daha yüksek işlem hacmini kaldırabilir. Litecoin daha yüksek bir blok oluşturma sıklığına haizdir, bu da ağın daha çok işlemi desteklediği ve daha süratli onay sürelerinden faydalanmış olduğu anlamına gelir.

Litecoin Madenciliği Nedir?

Geleneksel para birimlerinin aksine, litecoin arzı sabittir. Yeni Litecoinler tertipli olarak oluşturulur. Yeni coinlerin yaratılması, kayıt tutma hizmeti olan ‘madencilik’ olarak malum hususi bir süreçle tamamlanır. Litecoin, üretilmesi hakkaten zorluk derecesi yüksek bloklar oluşturarak bir tek bir blok zincirinin olmasını sağlar. Madenciler bir tek istedikleri şeklinde bloklar üretmek yerine, belirli kriterleri karşılayan bloğun kriptografik bir karmasını yapmak zorundalardır. Blok madencilik yazılımı tarafınca doğrulanır ve görmek isteyen herhangi bir “madenci” tarafınca görülebilir. Bir madenci bunu doğruladığında, sonraki blok zincire girer, bu da şimdiye kadar meydana getirilen her litecoin işleminin bir kaydıdır.

Litecoin katılımcılarına yeni paraların oluşturulmasını elde eden Litecoin protokolü tarafınca yönlendirilir. Maksimum Litecoin sayısı toplamda 84 milyon ile sınırlıdır. Madencilik için teşvik, bir bloğu başarıyla doğrulayan ilk madencinin 50 litecoin ile ödüllendirilmesidir. Bu şekilde bir vazife için verilen litecoin sayısı zaman içinde azalır. Mesela, ödül amaçlı verilen Litecoin sayısı Ekim 2015’te yarıya indirildi.

Tüm bunlara ek olarak başka bir mühim noktaya değinecek olursak; fena niyetli bir madenci bloğu değiştirebilir ve aynı litecoinlerin iki kez harcanmasını sağlayabilir mi? Bu probleminin cevabı doğal olarak ki hayır. Dolandırıcılıkbaşka bir madenci tarafınca derhal tespit edilir. Sistemi hakkaten dolandırmanın tek yolu, madencilerin çoğunluğunun yanlış işlemi işlemeyi kabul etmesini sağlamaktır, ki bu neredeyse olanaksız bir durumdur.

Litecoin’i Kim İcat Etti?

Litecoin’in 7 Ekim 2011 tarihinde eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafınca GitHub’da açık kaynaklı bir istemci vasıtasıyla piyasaya sürüldüğü düşünülüyor.

Litecoin Ne Vakit Oluştu?

Ekim 2011’de inşa edilmiş olmasına karşın, Litecoin’in finansal geçmişi Kasım 2013’te ortaya çıkıyor. Litecoin geliştirme ekibi öncelikle 0.8.5.1 sürümünü yayınladı ve Litecoin’in toplam kıymeti sonrasında 24 saat içinde %100 bir sıçrama içeren büyük bir gelişme yaşadı. Aralık 2013’ün başlangıcında Litecoin’in yeni bir sürümü oluşturuldu. Bu yeni ve geliştirilmiş sürüm, performans iyileştirmelerinin yanı sıra işlem ücretlerinde 20 kat indirim sağlamış oldu.

Litecoin Madencilik Riskleri Nedir?

Ustalaşmış traderlar, Litecoin ticaretinin veri madenciliğinden daha karlı olabileceğini düşünüyor. Bunlarla sınırı olan olmamak suretiyle aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle birçok risk vardır:

  • Üstel ağ zorluğu: Daha çok ve daha süratli madenciler ağa katıldıkça güçlük artacak ve karlılığınızı azaltacaktır. Bundan dolayı, yakın gelecekte zorluğun ne kadar gelişeceğine dair gerçekçi bir tahmin yapmak önemlidir.
  • Potansiyel düşük satış kıymeti : ASIC donanımı, Litecoins’i son aşama verimli bir halde mayınlayabilir, sadece tek yapmış olduğu budur. Başka amaçlarla tekrardan yerleştirilemez, bu yüzden tekrardan satış kıymeti oldukça düşüktür.
  • Teslimat gecikmeleri: Donanımınızın satın aldıktan aylar sonrasında teslim edilmesini istemezsiniz. Bilhassa, internette madencilik donanımlarının ön siparişi hakkında birçok fena eleştiri yapılmış oldu.
  • Güç tüketimi: Litecoins’de kazandığınızdan daha çok elektrik ödemek istemiyorsunuz, değil mi?

Nerede Harcayabilirsiniz?

Litecoin, kullanılabilir ve harcanabilir. Bunu kolaylaştırmanın ilk adımı, bir Litecoin’i borsadan satın almanızı mümkün kılacak ve sonrasında Litecoins ile mal ve hizmet satın almak için kullanabileceğiniz bir Litecoin cüzdanı indirmektir.

Litecoin’i Kim Destekliyor?

Litecoin, malum öteki para birimlerinin (mesela ABD Doları ve Euro) aksine herhangi bir merkez bankasından bağımsız olarak çalışır. Litecoin ağının merkezi olmayan bir dijital para birimi olan başka bir merkezi noktası yada tek yöneticisi yoktur.

Litecoin Ticaretinin Riskleri Nedir?

İşte bazı riskleri özetleyen birkaç nokta:

  • Bitcoin’de olduğu şeklinde, oldukça azca tarihsel değerleme aralığı yada karşılaştırmalı kripto para birimleri vardır. Temel olarak, gerçeğe uygun değerin ne işe yaradığını iyi mi değerlendirdiğiniz sorusunu cevaplamak zor olsa gerek.
  • Internasyonal Ana para Kontrollerindeki değişimler kripto para birimini azaltabilir. Çin şeklinde ülkelerin ana para çıkışlarını sakınan yasaları vardır; dolayısıyla, para bu tür ana para kontrollerini önlemek için kontrolsüz kripto para birimlerine akıyor. Ana para çıkışlarına ilişkin kanunlarda yapılacak bir değişim talebi azaltabilir.
  • Düzensizdir, bu yüzden bazıları bunu yüksek bir risk olarak kabul edebilir. Sadece, bu özneldir; günün sonunda, bu bir tek bir para birimidir.
  • Doğada bir metaya benzer bir para birimidir ; dolayısıyla talep ve arz şeklinde piyasa dalgalanmalarına maruz kalmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.