Longhash Raporu: Bitcoin’in Yükselişinde İran’ın Etkisi Var Mı?

2020 kripto paralar için iyi mi başladı? Dünyanın en büyük ekonomik ve askeri süper gücü ABD ile İran arasındaki gerilimin iyice artmasıyla Bitcoin mühim bir yükseliş kaydederek güvenli liman rolünü bir kez daha pekiştirdi.

3 Ocak’ta, İran’ın askeri komutanı Kasım Süleymani, ABD liderliğindeki bir drone saldırısı sonucu öldürüldü. İki ülke arasındaki uzun süredir devam eden gerginliklerin artması, yalnızca siyasal dünyada değil, küresel pazarlarda şok dalgaları gönderdi.

Jeopolitik Riskler ve Bitcoin

Altın ve Petrol ayrı nedenlerle mühim eğilimler görmüş oldu. Ekonomik ve politik kargaşa dönemlerinde güvenli bir sığınak olarak görülen sarı metal, yatırımcıların acil ettiğini, sığındığını, petrol yükseldiğini görmüş oldu, şu sebeple mevzu Orta Doğu! Bitcoin, bu yükselişten kayda kıymet seviyede yarar sağlamış oldu.

O şekilde ki Bitcoin, bir saat içinde yüzde 3,59 kıymet kazanarak 250 dolar arttı. Bu haftanın başlangıcında İran’ın misilleme saldırısı gerçekleştirdiği haberinin medyaya yansımasıyla, Bitcoin Kasım 2019’dan bu yana ilk kez 8.000 doları aşarak yüzde 5’in üstünde terfi etti. Bitcoin’in “güvenli liman” olarak altına benzediğini her insana kanıtladı.

Bu korelasyonel yada rastlantısal yukarı hareketle Bitcoin, meşru bir varlık sınıfı olarak görmüş olduğu talebi arttırdığını kanıtladı.

Bitcoin Fiyatını İran Yükseltmiyor

Özetlemek gerekirse söylemek gerekirse, Longhash’in son yayımladığı raporda da belirttiği suretiyle, “Bitcoin’in Fiyatı İran’da Yükselmiyor”. LocalBitcoins’den gelen verilere atıfta bulunan rapor, Fars ülkesinin paralel döviz kurlarını hesaba katarak, Bitcoin’in İran’daki fiyatının 8,000 dolarlık küresel averaja yakın bulunduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, kısa sürede İran riyali (IRR) ‘den Bitcoin’e ana para uçuşu göstergesi yok.

Önceki siyasal yada ekonomik kargaşa vakalarında, Bitcoin mahalli bazda mühim yükselişler kaydetmişti. Mesela Hong Kong’u ele alalım. Haziran 2019’da, Çin’in ana para çöküşü korkusundan dolayı, Bitcoin borsaları Hong Kong doları (HKD) karşısında 1.000 dolar kadar bir prim görmüş oldu. Arjantin ve Venezüella’da devam eden ekonomik çöküşlerde de benzer vakalar kaydedilmişti.

Longhash raporu, İran’daki LocalBitcoins hacminin geçtiğimiz hafta Bitcoin ticaretinde büyük bir artış olmadığını da destekliyor. Şu sebeple ülkede internete erişimin kapatılması insanların Bitcoin’e erişimini negatif etkiledi.

2020’li Yıllarda Bitcoin

Geride bıraktığımız 10 yılda yaşananlar gösteriyor ki küresel bir piyasa oynaklığı, izole bir ekonomik krize değil Bitcoin’in patlamasına yol açacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.