Madencilik Yapan Mac Yazılımı App Store’dan Kaldırıldı

İnternette hiçbir şey bedavaya satılmıyor. Bir internet sayfasını ziyaret edip bilgileniyorsanız, bunun ücretini çeşitli reklamları görüntüleyerek ödersiniz. Peki ücretli bir servis sizden aylık yada senelik para almak yerine sisteminizi kullanarak kripto para madenciliği yapmak istese, buna razı gelir miydiniz?

Günümüzde birçok internet sayfası ve servis reklamcılık gelirleriyle ayakta durmaya çalışıyor, sadece popüler hale gelen yeni bir gelir yolu ise ziyaretçilerin bilgisayar sistemlerini kullanarak kripto para kazmak. Bu sayede geleneksel reklamlardan oldukça daha yüksek gelir elde edebilmek mümkün.

Madencilik meydana getiren takvim uygulaması: Calendar 2

Mac bilgisayarlar için geliştirilen yeni bir takvim uygulaması Calendar 2 de bu yöntemi takip eden bir yazılım olarak App Store‘daki yerini aldı. Ücretsiz bir şekilde indirilen uygulamanın tüm özelliklerinden faydalanabilmek için kullanıcılara iki seçenek sunuldu: Ya aylık yada senelik ücret ödemek, ya da uygulamanın bilgisayarı kullanarak madencilik yapmasına izin vermek.

App Store’dan kaldırıldı!

Qbix tarafınca geliştirilen Calendar 2 uygulamasının tutarı aylık 0.99 $, tek seferlik ise 17.99 $ olarak belirlenmişti. Sadece uygulamanın arkaplanda emek harcayarak Monero (XMR) kazmasına müsaade eden kullanıcılar bu ücretten muaf tutuldular.

İlk bakışta iyi bir düşünce şeklinde gözüküyor olsa da Calendar 2’nin hatalı emek harcaması, uygulamanın App Store’dan kaldırılmasına sebep oldu. Bu sebeple bir kere madencilik yapma seçeneğini aktifleştirdikten sonrasında bunu durdurabilmek mümkün değildi. Ek olarak uygulama CPU’yu o denli oldukça yoruyordu ki, işlemcinin yüzde 200 oranla çalışmasına yol açarak bilgisayarı kullanılamaz hale getiriyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.