Maker (MKR) Nedir? Yeni Başlayanlar için Temel Rehber

Kripto para birimlerinin büyük bir dezavantajı vardır: yüksek dalgalanma ve düşük kararlılık. Bundan dolayı, son yıllarda USD-Tether şeklinde birkaç stabilcoin oluşturuldu. Bunlar gerçek bir temel varlığa bağlanarak istikrarı sağlamayı amaçlamaktadırlar. Sadece USD-Tether, fazlaca azca şeffaflık sunan ve hakkında pek fazlaca irdelemenin olduğu merkezi bir şirket tarafınca yönetilmektedir.

Ethereum blok zinciri üstüne inşa edilen Maker Project tam olarak bu problemi ortadan kaldırmak için DAI adında olan merkeziyetsiz ve istikrarlı bir para oluşturan merkezi olmayan özerk bir organizasyondur.

Maker platformunun toplamda iki tokenı vardır. Bu tokenlar Maker Coin (MKR) ve Dai‘dir. Dai piyasada stabilcoin olarak işlem görürken, MKR değişken bir değere haiz bir tokendır. Bu yazımızda MKR ve Dai Nedir, Iyi mi Satın Alınır ve Iyi mi Çalışır şeklinde sorular hakkında konuşacağız. İyi okumalar…

DAI ve MKR Coin Nedir?

Maker, Ethereum blok zincirinde, ABD doları karşısında kendi stabilcoin Dai’sinin fiyat oynaklığını en aza indirmek amacıyla merkezi olmayan, özerk bir kuruluştur . DAI’nin aksine, Maker’ın fiyatı değişkendir. Maker bir destek program tokenıdır ve Dai kullanımıyla fiyat artar.

Maker sahipleri, Maker sisteminin risk yönetimi ve iş mantığı için oy kullanabilirler. MKR dijital paraları çıkarılamaz, sadece birçok borsadan satın alınabilir. Maker, marj ticareti ilkesine nazaran çalışır. Dai tokenleri, akıllı bir sözleşmeye gönderilen ve marj ticareti için bir platform olan borç yükümlülükleri için CDP teminatı ile güvence altına alınır . Bu çerçeve, geliştiricilerin uygun fiyatlar sağlamasının yanı sıra yüksek düzeyde güvenlik sağlamasına olanak tanır .

Maker platformunda Dai üretiminden meydana gelen işlem ücretleri MKR ile ödenir. MKR, bir hizmet tokenı olarak tanımlanabilir. Ödemeler yapıldığında token yakılır. Bu, toplam token sayısını azaltır. Dai, talep artarsa ​​MKR tokenı sayısını artırır.

Dai adiğer bir deyişle, bir takım finansal teşvikler için rekabet ederek kıymeti ABD Dolarına nazaran tahmin edilebilir tutulan, tamamen güvence destekli bir para tokenıdır.

Merkezileştirilmiş stabilcoinlerin aksine, para birimi tamamen blok zincirinde yaşar, istikrarı herhangi bir yerellik tarafınca aracılık edilmez ve ödeme gücü herhangi bir güvenilir karşı tarafa dayanmaz. Tüm Dai içine emanette olan bir güvence tarafınca desteklenmektedir. Ethereum blockchain üstünde akıllı sözleşmeler hepimiz tarafınca görüntülenebilir.

Maker blockchain’i, blockchain üstündeki işlemleri gerçekleştirmek ve finanse etmek için mahalli MKR tokenını kullanır. Bununla beraber, teminatlandırılmış borç pozisyonları oluşturarak DAI tokenleri ihraç etmeye odaklanır.

İade üstüne oluşturulan CDP’ler için istikrar ücretini ödemek için MKR tokenlarına haiz olunması gerekir. Ek olarak, MKR tokenlarının, yapıcı topluluğundaki karar alma ve oylama sürecine katılmaları ve güvence yönetimine destek olmaları gerekir. Bu yapılandırma, MKR token sahiplerinin de Maker Project’in pozitif yönde bir halde geliştirilmesi için oy vermeye teşvik edilmesini sağlar.

Maker Coin (MKR) Iyi mi Çalışır?

MKR, Maker platformunda risk yönetimi ve iş mantığı üstünde oylama için kullanılır. Platformun geleceği ve başarı ölçeğinin artırılması için risk yönetimi fazlaca önemlidir. Tüm MKR token sahipleri, istedikleri teklife oy verme hakkına haizdir. Ek olarak oylarını istedikleri vakit geri çekebilir yada yeni bir oylama teklif etme hakkına haiz olabilirler.

MKR sisteminde en fazlaca oyu alan teklif, sistemdeki risk yönetiminde değişim sağlamak için etken hale getirilebilir. Güvenlik açısından, teklifin kabulünden sonrasında kısa bir gecikme yaşanır. Bu gecikme, güvenliği sağlamak için yapılır.

Platform üstünde çalışan ekip, Maker’daki toplulukla beraber Dai’nin geleceğine karar verir. Platform, gelecekte fazlaca daha gelişmiş özellikler sunmayı planlıyor. Bu özelliklerden bazıları, kullanılan oyları vekil oy kullanıcısına aktarabilme ve güvenli depolama depolarında tutulan MKR coinleri ile üst düzey güvenlik duvarı ile oy verebilme özelliğidir.

Marj ticareti: Maker sisteminin temel unsurlarından biri marj ticareti platformudur. Dai tarafınca ihraç edilen her biri, hem de marjin ticareti için merkezi olmayan bir platform olan ve mevcut marj ticareti sistemlerine kıyasla daha yüksek güvenlik ve daha düşük fiyatlar elde eden, hem de akıllı sözleşmelere gönderilen bir CDP Teminatlı Borç Pozisyonu (Collaterized Borç Pozisyonu) tarafınca sağlanır.

DAI, Akıllı Sözleşmelerin uygulanmasının, Stabilcoin DAI’yi yönetmek için hiçbir insan müdahalesinin gerekmediği, merkezi olmayan özerk bir organizasyon yaratmasıdır. Kısacası DAI, benzersiz ve kıymetli bir katma kıymet sağlamak için bir Stablecoin’in istikrarını, merkezi olmayan bir blok zincirinin güvenilmezliği ile birleştirir.

Maker DAI, herhangi bir kişinin ETH’sini güvenlik olarak yatırmasına ve böylece bir CDP oluşturarak yeni DAI tokenlarını kullanmasına izin verir (gelecekte, öteki kripto para birimleri yada temel varlıklar güvenlik olarak hizmet edebilmelidir).

Bir kullanıcı bir Ethereum Akıllı Sözleşmesinde bir dayanak varlık yada güvence yatırdığında – şu anda bu amaç için yalnızca Ethereum kullanılabilir – bu varlıkların değerinin bir kısmı yeni oluşturulan DAI’lerde yatırıcıya verilir. Kullanıcı, bu DAI’leri ikincil piyasada – fazlaca sayıda kripto borsasında – öteki kripto para birimleri yada fiat para birimlerine karşı takas edebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.