Marjin Ticareti Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

  • Marj, bir komisyoncudan bir yatırım satın almak için ödünç alınan paradır ve yatırımın toplam kıymeti ile kredi tutarı arasındaki farktır.
  • Marj ticareti, komisyoncudan alınan kredinin teminatını oluşturan bir finansal varlık ticareti yapmak için bir komisyoncudan ödünç alınan fonları kullanma uygulamasını ifade eder.
  • Güvence hesabı, bir yatırımcının hesabındaki mevcut nakit yada menkul kıymetleri bir kredi için güvence olarak kullanmasına izin verilen standart bir aracılık hesabıdır.
  • Marj tarafınca sağlanan kaldıraç, hem kazançları hem de kayıpları büyütme eğiliminde olacaktır.

Kripto Para Piyasalarında Marj Ticareti

Güvence üstünden alım satım, doğası gereği düzgüsel ticaretten daha risklidir, sadece kripto para birimleri söz mevzusu olduğunda riskler daha da yüksektir. Bu piyasalar için tipik olan yüksek volatilite seviyeleri sebebiyle, kripto para birimi marjı tüccarları bilhassa dikkatli olmalıdır. Riskten korunma ve risk yönetimi stratejileri işe yarasa da, marj ticareti yeni başlayanlar için kesinlikle uygun değildir.

Grafikleri çözümleme edebilmek, eğilimleri belirleyebilmek ve giriş ve çıkış noktalarını belirleyebilmek, marj ticareti ile ilgili riskleri ortadan kaldırmaz. Sadece hepsi riskleri daha iyi tahmin etmeye ve daha etkin tecim halletmeye destek olabilir. Bu yüzden, kripto para alım satımlarından yararlanmadan ilkin, kullanıcılara ilk olarak teknik çözümleme mevzusunda keskin bir anlayış geliştirmeleri ve kapsamlı bir spot tecim deneyimi edinmeleri önerilir .

Marj Ticaretinin Avantajları ve Dezavantajları

Marj ticaretinin en belirgin pozitif yanları, alım satım pozisyonlarının göreli değerinin daha yüksek olması sebebiyle daha büyük karlarla sonuçlanabilmesidir. Bunun haricinde, yatırımcılar nispeten ufak miktarlarda yatırım sermayesi ile birkaç pozisyon açabildiğinden, marjin ticareti çeşitlendirme için yararlı olabilir. Son olarak, bir marj hesabına haiz olmak, yatırımcıların büyük miktarlarda parayı hesaplarına kaydırmak zorunda kalmadan hızlıca pozisyon açmasını kolaylaştırabilir.

Tüm artıları için, marj ticareti, kazançları artırabileceği benzer biçimde, kayıpları artırmanın belirgin dezavantajına haizdir. Düzgüsel spot ticaretin aksine, marjin ticareti, bir yatırımcının ilk yatırımını aşan yitik olasılığını ortaya çıkarır ve bu yüzden yüksek riskli bir tecim yöntemi olarak kabul edilir. Bir ticarette yer edinen kaldıraç miktarına bağlı olarak, piyasa fiyatındaki ufak bir düşüş bile yatırımcılar için mühim kayıplara niçin olabilir. Bu yüzden, marj alım satımını kullanmaya kabul eden yatırımcıların uygun risk yönetimi stratejileri kullanmaları ve stop-limit emirleri benzer biçimde risk azaltma araçlarını kullanmaları önemlidir .

Son Düşünceler

Marjin ticareti, bir portföyün performansını daha iyi yada daha fena şekilde artırır. Yalnızca nakit ile meydana getirilen hisse senedi alım satımına kıyasla daha çok para kazanma potansiyeli vardır, sadece marj ticareti, başlangıçta yatırdığınızdan daha fazlasını yitirme olasılığını da bununla beraber getirir.

Başlıca riskler piyasa koşulları ve zamandır. Yatırım aslına bakarsan düşük kıymetli bir hisse senedi olsa bile fiyatlar düşebilir . Hisse senedi fiyatının geri kazanılması mühim oranda süre alabilir ve bu da marj kredisi için daha yüksek faiz maliyetlerine niçin olur. Ayrıca, yatırımcıların bakım gereksinimlerini karşılamak için hesaplarına fon eklemesi gerekebilir ve bu da yatırımlarının toplam maliyetine katkıda bulunur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.