Mati Greenspan: “Merkez Bankası Destekli Dijital Paralar Ters Dolarizasyonu Başlatacak”

Finans ve teknoloji sektörleri son on yılda hem hususi hem de kamu alanında büyük bir gelişme kaydetti. Firmalar öteki bireylerle işlem yapma biçimimizi değiştirdiler ve yakında merkez bankaları ülkelerin birbirleriyle işlem yapma şeklini değiştirecek.

CDBC Nedir?

Mahalli fiat para biriminin dijital karşılığı olan Merkez bankası destekli dijital para birimlerinin [CBDC’ler] oldukça çok konuşulacağı yeni bir on yıla giriyoruz. Türkiye, Rusya, İran, Çin ve Avrupa Birliği bu mevzuda hızla emek harcamalar yürütürken ABD Birleşik Devletleri ise yarışa hemen hemen dahil olmuş değil. Şiddetli iç siyasal çalkantılar karşısında ABD, Çin ve Avrupa ilerlerken CBDC yarışında yetersiz kalmayı göze alıyor.

Ters Dolarizasyon

Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan’a gore, Washington yakında harekete geçmezse, 2020 dolarsızlaşmanın on yılının başlangıcı olabilir. 3 Ocak tarihindeki bülteninde Greenspan, II.Dünya Savaşı’ndan sonrasında ABD dolarının yuan ve Euro karşısında biriki para hususi durumunu yitirmeyeceğini sadece erozyona uğrayacağını belirtti:

    Önümüzdeki 10 yıl içinde Dolar’ın küresel biriki para birimi statüsünün büyük seviyede aşınacağına inanıyoruz.

Yukarıda bahsedilenler, doların gerçek ekonomisinde bir düşüşe niçin olurken, başka yerlerdeki altyapı da ABD’yi gölgede bırakıyor. Hem Çin hem de Avrupa kendi dijital para birimlerini piyasaya sürmek suretiyle hatta, dijital yuan daha erken bir sürede piyasaya sürülebilir. Mati Greenspan şunları kaydetti:

Merkez bankalarının dijital para birimleri bu yüzden, yalnız küresel ekonominin bir yönünü işgal etmekle kalmayacak, devralacak. Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC’ler) küresel ekonominin revizyonunda mühim bir rol oynayacak.

İster Pasifik’te ister Atlantik’te olsun, ABD CBDC’ler mevzusunda geride kalıyor ve Washington dijital para mevzusunda herhangi bir adım atmazsa doların enerjisini yitireceği bir on yıl başlamış olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.