Merkez Bankası’nın Dijital Parasında Huawei İmzası

WeCahat kanalı üstünden 4 Kasım’da yapmış olduğu açıklamada küresel telekomüniskasyon devi Huawei, Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası’nın (PBoC) dijital para araştırma departmanı ile stratejik ortaklığa varıldığını duyurdu. Meydana getirilen açıklamada PBoC başkan vekili Fan Yifei’nin Huawei’nin Shenzhen’deki üssünde imzalanan stratejik ortaklık toplantısına bizzat katılmış olduğu bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda Çin’in merkez bankası PBOC, 2014’ten beri geliştirmelerine devam edilen dijital para birimi DCEP’i duyurmuştu. Bilhassa Blockchain teknolojisine yönelik son dönemde büyük atılımlarda bulunan Huawei’nin bu ortaklıkla beraber DCEP’te imzası olacak. Oldukça kısa bir süre içinde piyasaya sürüleceği tahmin edilen DCEP, muhtemelen bir merkez bankası tarafınca kullanıma sunulacak ilk dijital para olacak.

Huawei’nin Blockchain Açılımı

Huawei son birkaç senedir blockchain projeleri üstünde oldukça ciddi bir efor sarfediyor. Öyleki ki küresel telekomünikasyon devi geride bıraktığımız senenin Nisan ayında, Hyperledger’la beraber ortak proje Caliper’ı başlatmıştı. Caliper’ın başlatılmasından bir ay sonrasında ise Hyperledger tabanlı Blockchain platformu Blockchain Service’ı duyurmuştu.

Çin Blockchain Yarışında İpi En Önde Göğüslüyor

2017 senesinde finansal teknolojiler emek harcamaları için Dijital Para Araştırma Kurumu’nu başlattığını duyuran Çin, bilhassa son birkaç yılda Blockchain atılımlarıyla ipi en önde gögüsleyen ülke konumunda. Öyleki ki Devlet başkanı Xi Jinping’in geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamalardan da anlaşıldığı suretiyle Çin, dağıtık defter teknolojileri mevzusunda liderliği hiçbir ülkeye kaptırmamaya kesin.

Dünün Öne Çıkan Gelişimleri:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.