Merkez Bankası’nın Kripto Para Hamlesi Mecliste Kabul Edildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Blockchain tabanlı kripto para çıkaracağı haberini geçtiğimiz haftalarda Coinbilgi.net olarak tüm dünyaya ilk biz duyurmuştuk. Mevzuya ilişkin haberimizi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 yılına kadar, başta iktisat olmak suretiyle, birçok alanda izleyeceği politikaları barındıran kalkınma planına gore önümüzdeki dönemde Blockchain teknolojisi tabanlı merkez bankası destekli kripto para piyasaya sürülecek.

Hamle Türkiye’yi Albeni Merkezine Dönüştürecek

Mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye merkezli kripto para borsası Coiny’nin CEO’su Ayberk Kuday mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:

On Birinci Kalkınma Planı’nda blockchain tabanlı dijital Merkez Bankası parasının uygulamaya koyulacağının yer almasını büyük bir heyecanla karşıladık. Devletimizde dijital paraların kalkınmanın bir aracı olarak görülmesi ve bu yönde atılacak adımların belirlenmesini fazlaca önemsiyoruz.

Hayata geçirilecek dijital para, Türkiye’yi albeni merkezine dönüştürecektir. Bu süreçte Coiny olarak ikimiz de üzerimize düşen sorumlulukları almak ve Merkez Bankası ile koordineli çalışmak için hazırız”

Türkiye’de kurumsal yapısı kuvvetli bir finansal sektörün oluşması için enstrüman çeşitliliğine gidilecek, Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak. 2019-2023 sürecini kapsayan On Birinci Kalkınma Planı’nda yer verilen mali piyasalara ilişkin hedefler içinde kripto para çıkartmak da bulunuyor.

Plan döneminde, İstanbul’un cazip bir küresel finans merkezi olma hedefini destekleyen, kurumsal yapısı kuvvetli bir finansal sektörün oluşturulması amaçlandı. Bunun için finansal aktörlerin gerçek sektörün finansmanındaki etkinliği artırılacak ve sektörün ana para piyasasından ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) nezaretindeki banka dışı finansal kuruluşlardan fon kullanımı özendirilecek.

TCMB Bir İlki Gerçekleştirecek

On Birinci Kalkınma Planı’nda yer edinen hedeflere gore Türkiye, 2023 yılına kadar kendi kripto para birimini çıkartmış ve piyasaya sürmüş olacak. TCMB, bu hamlesiyle kendi kripto para birimini çıkaran gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içinde bir ilki teşkil edecek.

Borsa İstanbul’un geçtiğimiz aylarda attığı Blockchain hamlesinin arkasından TCMB’nin kripto para çıkarma hamlesi, ülkemizin gelecekte bu yeni nesil teknolojilerin benimsenmesi mevzusunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere öncülük edebileceğini gösteriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bu yazıyı toplumsal medya hesaplarınızda paylaşarak çalışmalarımızı destekleyin. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.