MESE.io Nedir? MESE.io Nasıl Kullanılır?

MESE.io, mikro hisse senedi borsası şeklinde tanımlanabilir. Bu borsa vasıtasıyla küresel anlamda büyük olan firmalardan ufak meblağlarla hisse satın almak mümkün hale gelmektedir. MESE ilse teknoloji devi firmaların hisse senedi piyasasına mikro katılım sağlanmaktadır.

MESE.io, Algorand altyapısında başlatılmıştır ve kullanıcılara artık mikro hisse senedi satın alma imkanı da sunmaktadır. Algorand, 29 Eylül 2020’de bu çalışmanın detaylarını Twitter üstünden şu sözlerle duyurmuştur:

“Algorand üstüne inşa edilen mükemmel bir proje. Kripto paralar ile Tesla senedi almak mı? Bu mükemmel. MESE, tebrikler…”

Bu proje yardımıyla artık Algorand altyapısı kullanan bir borsa vasıtasıyla hisse senedi satın almak mümkün hale geldi. Bununla birlikte satın alınan hisseler istenilirse Algırand cüzdanında dahi saklanabilecek. Bunun için Algorand cüzdanında yer edinen “asset” kısmının etken hale getirilmesi gerekmektedir. Ondan sonra varlığı tanımlayarak cüzdanınızda hisse saklamaya başlayabilirsiniz.

MESE ise bu mükemmel haberi şu sözlerle kullanıcılarına ve kripto para topluluğuna duyurdu:

“MESE.io’ya hoş geldiniz! Dünyanın en yenilikçi teknoloji stoklarına kapsamlı erişim elde eden dünyanın ilk mikro hisse senedi borsası. Mikro equity nihayet burada. Ve HERKESİN küresel teknoloji ekonomisine katılmasına izin vermenin zamanı geldi.”

MESE Nedir? Iyi mi Kullanılır?

MESE.io, finansal kapsayıcılık için tasarlanmıştır ve yükselen ve gelişmekte olan pazarları hedeflemektedir. Mikro Hisse Senedi Borsası MESE.io, küresel teknoloji hisse senedi piyasasına mikro katılım elde eden dünyanın ilk mikro hisse senedi borsasıdır. Mikro hisse senetleri dijital Algorand ASA token’larıdır ve yüksek kıymetli teknoloji şirketi hisse senetlerinin gerçek değerinin 1/10.000’ini temsil eder. Apple, Tesla, Amazon, Google, Microsoft, Twitter ve Netflix, listelenen ilk mikro hisse senetleridir ve değerin temelindeki varlıklar olarak gerçek hisse senetleriyle %100 desteklenir. Tarihte ilk kez, hepimiz dünyanın en istikrarlı ve ileri teknoloji şirketlerinin büyümesine ortak olabilir!

Micro Equity (Mikro Eşitlik) nedir?

MESE.io’nun sunmuş olduğu mikro hisse senedi, esasen, tokenize edilmiş bir hisse senedidir. Sadece borsanın yapmış olduğu şey, belirli bir paylaşım için bunu 10.000 bölüme bölmek. Ve pratikte olan şey, hisseleri nezarette tutmak ve peşinden bu hisselerin her biri için 10.000 mikro hisse token’ı çıkarmak. Ve sonrasında bu token’lar MESE.io’da serbestçe satın alınabilir, satılabilir ve takas edilebilir.

Mikro Hisse Senetlerinde Benzersiz Olan Nedir?

Mikro hisse senetleri, istikrar ve yüksek gelişme potansiyeline haiz tokenize edilmiş hisse senetleridir. Mikrofinans alanında yeni bir araçtır. Kullanıcılar, mikro hisse senetlerini erişilebilir bir fiyat noktasından satın alabilir ve mikro hisse senetlerini destekleyen temel varlıkların (hisse senetleri) istikrar ve gelişme potansiyeline erişebilirler.

Mikro Eşitlik Iyi mi Yaratılır?

Kripto para birimlerinin ve bilhassa Algorand blok zincirinin yeniliği yardımıyla mikro hisse senedi mümkün hale geldi. Tüm mikro hisse varlıkları, Algorand blok zincirinde ASA (Algorand Standard Asset) token olarak oluşturulur. Tüm mikro hisse ürünleri, listelenen mikro hisse senetlerinin eşdeğer gerçek öz sermayesi ile desteklenir ve MESE.io tarafınca tutulur.

Kripto Para Birimleri ve Blok Zinciri Mikro Hisse Senetleri İçin Niçin Kritiktir?

Merkezi olmayan, izinsiz bir blok zinciri üstüne inşa ettiğinizde, iki ana yarar sağlarsınız: Birincisi, işlem maliyetleri haricinde tipik genel maliyetlerinizin artık hakikaten mevcut olmamasıdır. Varlıkları oluşturduktan sonrasında orada olurlar ve minimum yönetim gerektirirler. Ve işlem maliyetleri aslen oldukça önemsiz olma eğilimindedir. Bundan dolayı, genel giderleri karşılamak için fahiş ücretler talep etmeye yada varlıkları borsada tutmaya zorlamalarına gerek kalmamıştır. Aksi takdirde dışlanacak olan kullanıcılara ve pazarlara hizmet etmeye olanak tanır. İkincisi, varlıkların bağımsız olarak dijital token’lar olarak tutulabilmesi ve serbestçe alınıp satılabilmesi yada bir varlık olarak tutulabilmesidir.

Mikro Hisse Senetleri İçin Hangi Hisse Senetlerinin Kullanılacağına Iyi mi Karar Verildi?

Şirket, bunu şöyleki açıklıyor: “Üç ana kriterimiz vardı: Firmalar ağ etkilerinden yada bir ekosistemden yararlanmalıdır, kuvvetli bir teknoloji platformuna haiz olmalıdır ve toplumsal yada teknolojik cephede kendi alanlarında yenilikçi olmalıdır. Tesla’yı bir ekosistem olarak ve bir tüm olarak bakıldığında ağ etkilerine haiz olan ilgili teknolojilerden birisi olarak tanımladık. Microsoft ve Amazon, temel işlerinde ve bulut veri altyapılarında net ağ tesirleri yaşıyor. Apple, bir ekosistem oyununun ve yeniliğin somut örneğidir. Netflix, ölçek ekonomileri ve pazarlar oluşturmuştur ve ağ tesirleri sınırı olan olsa da, medya içinde ne olduğu oluşturma ekosisteminde yenilikçi ve büyüyen kabiliyetlere haizdir. Twitter, bu gruptaki karanlık at olarak kabul edilir, sadece ilk satırdaki bir haber ve toplumsal yorum olarak toplumsal işlevi ve net ağ tesirleri, onu küçümsenemeyen bir varlık olarak kabul etmeyi sağlamış oldu. Umudumuz, düşünceli ve yenilikçi işlevlerin sayısını çoğaltması ve enerjisini ikiye katlamasıdır. Ve Google da Google’dır.”

Listelenen Hisse Senetleri Nerede Tutuluyor?

Listelenen hisse senetleri MESE.io ile gözaltında tutulmaktadır. Hisse senedi elde olmadıkça yeni mikro hisse senedi çıkarmak mümkün değildir. Bu, son umar alıcısı olarak, mikro hisse senetleri için fiyat rehberi olarak temeldeki hisse senetlerine yönelik taahhüdü sürdürebilmeyi sağlar.

Ek Yeni Türler Eklenecek mi? Ve Ne Vakit?

Öngörülebilir gelecekte, herhangi bir yeni mikro varlık eklemeyi beklenmiyor. Sadece, kriterleri karşıladıkları sürece eklenmesi ihtiyaç duyulan firmalar de inceleniyor. MESE.io, en yenilikçi, etkili, ağa bağlı ekosistemleri arıyor, bundan dolayı sonucunda iyi mi tecim yaptıklarına bakılmaksızın mikro hisse senetlerinin spekülatif varlıklar yerine gelişme varlıkları olmalarını istiyor.

Geçerli Bir Mikro Hisse Token’ı Olup Olmadığını Iyi mi Doğrulayabilirim?

Tüm mikro miktarlar, Algorand cüzdanındaki doğrulanmış varlıklardır ve arkasında bir onay işareti vardır. Her token’ın belirli bir kimlik numarası vardır ve bu token’ın doğru olup olmadığını denetlemek için AlgoExplorer.io’ya gidebilirsiniz. Doğru jetonla işlem yaptığınız sürece, asla mesele olmamalıdır. Ve bu Algorand cüzdanı ile doğrulanabilir.

MESE.io’yu Niçin Yarattınız?

MESE.io tamamen IBMR.io tarafınca tutulmaktadır ve misyonları, dünyanın ilk mikro varlığı olan ARCC’yi (Asia Reserve Currency Coin) yaratarak küresel finansal eşitsizliği çözmek ve inovasyon yöntemiyle erişilebilir ve adil bir merkezi olmayan finansal sistem oluşturmaktır. IBMR.io, direkt ve erişilebilir kullanıcı iştirakı ve merkezi olmayan ağ tesirleri vasıtasıyla, mevcut finansal sistem tarafınca dışlananlar için tasarlanmış ve çalışan küresel bir finansal sistemi desteklemeyi taahhüt etmektedir. Misyon yıkıcı değil, ekonomik uzlaşma gücü olarak blockchain inovasyonunu uygulayarak dünyaya gerçek bir denge getirmektir.

MESE.io’ya Kimler Katılabilir?

Ürün, yükselen ve gelişen pazarlardaki katılımcılar için tasarlanmıştır. Bu, öteki ülkeleri hariç tutmaz, sadece ABD, ABD toprakları ve ABD yaptırımına doğal olarak ülkeler ve/yada yargı bölgelerinin MESE.io’ya iştirakı kısıtlanmıştır. MESE.io’ya erişim, 29 Eylül 2020’den sonrasında yalnızca katılım için uygun olan yargı bölgeleri ile sınırlandırılacaktır.

Mikro Hisse Senetlerimi MESE.io’da Iyi mi Takas Edebilirim?

Mikro hisse senetlerini MESE.io’da satın aldıktan sonrasında tecim yapmak, herhangi bir dijital borsa ile aynıdır. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey içeri girip haiz olmak istediğiniz fiyata gore alım yada satım için bir limit emri koymak. Gene de hepimiz, kendini platformda ve ticaretle ilgili riskler mevzusunda eğitmek için birazcık vakit ayırmalı. Ürünler için bu riskler azaltılmış ve en aza indirilmiş olsa da daima riskler olacaktır.

Kaynak: Mese.io Medium

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.