Multisig Cüzdan Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

Çoklu imza, bir işlemi yetkilendirmek için minimum iki anahtar gerektiren bir cüzdan yapılandırmasıdır. Kripto para borsaları tarafınca fonların düzmece bir çalışan tarafınca taşınmamasını sağlamak için yaygın olarak kullanılan multisig, son kullanıcılar için de uygulamalara haizdir. Bitcoin cüzdanınızın güvenliğini çoğaltmak istiyorsanız, çoklu imza yanıt olabilir.

Muhteşem bitcoin cüzdanı diye bir şey yoktur. Donanım cüzdanları baskı altında açılabilir. Kağıt cüzdanlar yok olabilir. Mobil cüzdanlar kaybolabilir. Sadece, gizli saklı olmayan cüzdanların en iyi unsurlarından bazılarını birleştiren bir çözüm var: Multisig Cüzdan. Bir multisig cüzdan, bir işlemi yetkilendirmek için minimum iki anahtar imzası gerektirir. Bu özelliği ile öteki cüzdanlardan ayrılır.

Multisig Cüzdan Nedir?

Oldukca imzalı cüzdanlar (yada özetlemek gerekirse multisig), bir işlemi imzalamak ve göndermek için iki yada daha çok hususi anahtar gerektiren kripto para cüzdanlarıdır. Depolama yöntemi, cüzdana erişmek için birden fazla kriptografik imza  gerektirir.

doğru şekilde kullanıldığında, multisig, işlemlerin geri döndürülemez olduğu dijital taşıyıcı varlıklarla uğraşmanın tehlikelerini azaltabilir. Aşağıda, mutisig’in iyi mi çalıştığını, birisinin onu niçin kullanmak isteyebileceğini, iyi mi ters gidebileceğini ve daha fazlasını açıklayacağız.

Oldukca İmzalı Bir Kripto Cüzdanı Iyi mi Çalışır?

Açmak için birden fazla anahtar gerektiren bir banka kasası hayal edin. Bu, fazlaca imzalı kripto para birimi cüzdanlarının iyi mi çalıştığına dair ufak bir fikirdir. Oldukca imzalı cüzdanlara çoğu zaman kasa adı verilir. Kasayı açmak için kaç anahtara izin verildiğini ve bunun yanı sıra kilidini açmak için ihtiyaç duyulan minimum anahtar sayısını seçebilirsiniz.

Multisig Cüzdan şu şekilde çalışır: Justin, Vittie ve Craig’in, işlem göndermek için her birinin bir anahtar ve üç anahtardan ikisinin bulunmuş olduğu çoklu imzalı bir kripto cüzdanı kurması gerekir. Ödeme yapmak için, Justin bir işlem yaratır ve anahtarıyla bunu imzalar; hemen sonra bu işlemi anahtarıyla imzalayacak olan Vittie’ye gönderir. Buradan, Vittie işlemi sonuçlandırmak için Justin’e geri gönderebilir ya da imzalaması için Craig’e gönderebilir. Bu son adım lüzumlu değildir, sadece cüzdanın kilidini açmak için üç anahtardan yalnızca ikisine gerekseme vardır.

Tipik olarak, donanım cüzdanları (şu demek oluyor ki Trezor, Coldcard ve Ledger), bir hususi anahtarı saklamanın en güvenli yolu olduğundan, çoklu ağ kurulumunu kullanmak için başvurulacak seçenektir. Bu cüzdanlar çoklu ağ kurulumunda birleştirildikten sonrasında, her bir donanım cüzdanından bağımsız, tamamen yeni bir çoklu imzalı adres oluştururlar.

Oldukca İmzalı Bir Kripto Cüzdanı Ne Süre Kullanılır?

En önemlisi, kripto borsaları, komisyoncular / OTC’ler, yatırım fonları ve öteki kripto şirketleri, soğuk depolama fonlarını güvence altına almak için çoklu imzalı depolamayı kullanır. Borsalar, komisyoncular ve benzerleri, riski dağıtmak amacıyla fonları için yönetici anahtarlarını dağıtır. Bilgisayar korsanları rezervlerine erişmek istiyorsa, bunu yapmak için birkaç anahtara gereksinimleri olacaktır. Benzer şekilde, multisig, firmadaki asla kimsenin hesaptan tek taraflı olarak para çekememesini sağlar. Bir işlemi gerçekleştirmek için ne kadar fazlaca imzaya ihtiyacınız olursa, karar verme süreci o denli dağıtılmış olabilir.

Multisig Cüzdanların Riskleri Nedir?

Multisig cüzdanlar, kripto para birimleri için extra bir koruma katmanı sağlar, sadece tamamen risksiz değildir.

Bitcoin için çoklu imzalı cüzdan yazılımı, Electrum’un ilk günlerinden bu yana uzun bir yol kat etti, sadece teknik olarak daha azca bilgili kullanıcılar için hala karmaşık bir süreçten oluşuyor. Akıllı sözleşmelerin kodlanmasını kolaylaştırmak için Bitcoin’in kodlama dilini zenginleştirecek olan yakında çıkacak olan Taproot yükseltmesi, muhtemelen tüketici sınıfı multisig yazılımını geliştirecek.

Her tek imzalı cüzdan, kullananların cüzdanlarını yedeklemelerine ve kurtarmalarına olanak tanıyan ilişkili bir tohum cümlesine haizdir. Bununla beraber, bir multisig cüzdan bu yedekleme mekanizmasına haiz değildir; bu, tasarımının bir parçasıdır. Dolayısıyla, bir multisig’deki cüzdanların çoğunu ve bu cüzdanlar için temel ifadeleri kaybederseniz, tüm kasaya erişimi kaybedersiniz. Normal olarak, aynı şey tek imzalı bir cüzdan için aleti ve tohum ifadesini yitirmek için de söylenebilir.

Multisig Cüzdan Kullanmalı Mıyım?

Çoklu imza savunucuları, çoklu imzanın kripto para birimini depolamanın en güvenli ve hataya dayanıklı yolu bulunduğunu savunuyorlar. Mesela, bir hırsız cüzdanlarınızdan birini ele geçirse bile, kurulumdaki öteki cüzdanların anahtarları olmadan hesabınıza gene de erişemezler.

Gene de, çoklu imzalı kullanıcı deneyiminin averaj kullanıcılar için yeterince basitleştirilmediğini korumak için çaba sarfeden başkaları da var. İşte bundan dolayı yalnızca ne yaptıklarını hakkaten bilenler bu cüzdanlarla uğraşmalıdır.

Multisig Bir Cüzdanı Iyi mi Kurarım?

Tarihsel olarak, çoklu imzalı cüzdanlar geliştiricilerin yada sert Bitcoin’cilerin tesir alanı olmuştur bundan dolayı sıfırdan oluşturmak zor olsa gerek. Günümüzde, multisig kurulum sürecini kolaylaştıran cüzdan yazılımlarının yanı sıra alan kişi desteği ve anahtar yönetimi hizmetleri elde eden hizmetler de bulunmaktadır. Mesela, bilincinde olmayan bir alan kişi ether’e bir donanım cüzdanını kaybederse, hizmetin yedek olarak bir anahtarı vardır.

Bilhassa Bitcoin gizleme için, kilit yönetim hizmetlerine haiz bazı popüler multisig hizmet sağlayıcıları içinde Blockstream, Casa ve Unchained Capital bulunur. Öteki açık kaynaklı, kendin yap multisig yazılımları içinde Caravan, Electrum, Lily, Nunchuk ve Spectre bulunur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.