Nano Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

Nano, kendi blok kafes yapısını kullanarak Bitcoin’in yetersiz kalmış olduğu yerlerde başarıya ulaşmış olmak istiyor. Kripto para birimi, Bitcoin ile aynı yoğun iş yükü ve enerji tüketimi olmadan gerçek zamanlı olarak sıfır ücretli işlemler sunmayı vaat ediyor. Nano (NANO), anında aktarım hızının yanı sıra, para göndermek yada almak için hiçbir ücretin olmadığı malum popüler bir kripto para birimidir. Gelin Nano Coin’i daha yakından inceleyelim.

Nano Coin İle İlgili Temel Bilgiler

  • Nano başlangıçta Raiblocks (XRB) olarak biliniyordu.
  • Nano ekibi Ocak 2018’de kriptonun adını Raiblocks’tan Nano’ya çevirdi.
  • Nano’nun yaratıcısı Colin LeMahieu, Ekim 2015’te popüler kripto para forumu Bitcointalk’ta Nano’yu dünyaya duyurdu.
  • Çoğu zaman Initial Coin Offerings (ICOs), airdrop ve Proof-of-Work madenciliği şeklinde dağıtım yöntemleriyle süregelen öteki kripto varlıklarının aksine, Nano başlangıçta Nano dağıtmak için bir CAPTCHA musluk sistemi kullandı.

Nano Coin Geçmişi

2017’nin ikinci yarısına kadar, 2017 kripto boğa koşusu esnasında Nano daha popüler hale gelmedi. O zamanlar Bitcoin ölçeklenebilirlik (birçok işlemi aynı anda yönetme kabiliyeti) sorunları ile savaşım ediyordu.

Bitcoin işlemlerinin saatler hatta günler sürdüğü noktaya geliyordu. Aralık 2017’nin sonuna doğru averaj işlem tutarı işlem başına ortalama 55 ABD Dolarına ulaştı. Bu durumda işlem ücretleri o kadar da iyi değildi. Bunu göz önünde bulundurarak, topluluk, kullananların hem parasız hem de anında başkalarına kripto göndermesine müsaade eden Nano’nun farkına vardı. Aralık 2017’nin başından Ocak 2018’in başına kadar ortalama bir ay içinde, tek bir Nano tokenının fiyatı 100 kattan fazla (% 10.000 +) arttı.

Yaşanmış olan artış sonrası bazı kullanıcılar büyük fiyat artışından faydalanırken, bir çok kullanıcı o denli talihli değildi. Şubat 2018’de Nano satın alabileceğiniz tek borsalardan önde gelen Bitgrail saldırıya uğradı ve kullanıcılar Nano coinlerde 170 milyon dolar yitirdi. Yeniden ve yeniden, kriptolarını merkezi bir borsada bırakmayı seçen kullanıcılar, bilgisayar korsanları, çıkış dolandırıcılıkları (kullanıcı fonlarıyla çalışan borsalar) ve genel fena yönetim sebebiyle kriptolarını kaybettiler.

Mühim Bir Nokta: Nano’nuzu bir başkasına emanet etmek istemiyorsanız ve birçok kullanıcının yapmış olduğu şeklinde potansiyel olarak milyonlarca dolarlık kripto yitirmek istiyorsanız, Nano’nuzu denetim ettiğiniz bir Nano cüzdanı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Nano Para Blok Kafes

Nano’nun temel özelliklerini ve geçmişine kısa bir genel bakış yaptıktan sonrasında şunu söyleyebiliriz ki; Nano’nun emek verme şekli oldukça garip.
Nano, bir ağdaki tüm düğümlerin (bilgisayarlar yada sunucular) depolaması ihtiyaç duyulan bir blok zinciri yerine, bir blok kafes sistemi kullanır. Bu sistemde, her fert yalnızca kendi blok zincirini (“hesap zinciri” olarak adlandırılır) depolar.
Her hesap yalnızca kendi hesap zincirinden yada işlem geçmişinden görevli olduğundan, kullananların işlemlerinin ağdaki her düğüm tarafınca paylaşılan, evrensel bir blok zincirine eklenmesini beklemesi gerekmez. Bu, işlemlerin oldukça süratli ve eşzamansız olarak gerçekleşmesine izin verir.

Bir hesap zincirindeki her blok, bununla beraber hesap zincirinin bakiyesini de ihtiva eder. Bu durum, kişinin yalnızca son olarak bloğu depolaması gerektiği ve kişinin tüm blok işlem geçmişini gizlemesi gerektiği anlamına gelir (tüm ağın blokları bir yana). Bu, kullananların boyut olarak oldukça büyük olan işlem geçmişlerini indirmek zorunda kalmadan Nano’yu kullanmalarına olanak tanır (mesela, Bitcoin’in blok zinciri ~ 250 gigabayt boyutundadır).

 Nano Coin Iyi mi Çalışır?

Tüm hesap zincirlerindeki NANO, başlangıçta tüm NANO’ları içeren Nano’nun oluşum hesap zincirindeki NANO bakiyesine eklendiği sürece, kullanıcılar NANO sahteciliği şeklinde şüpheli hiçbir şeyin olmadığından güvenli olabilirler. Durumun bu şekilde olduğundan güvenli olmak için her Nano hesap zinciri, Nano işlemlerinin geçerliliğini oylayacak bir Temsilci seçer. Her Temsilcinin oy ağırlığı, kendisine devredilen tüm hesap zinciri NANO bakiyelerinin toplamıdır. Bloklar inanılmaz derecede minik olduğundan, Temsilciler işlemleri neredeyse anında onaylayabilirler.

Unutulmaması ihtiyaç duyulan bir öteki nokta da, madenciler içinde, Bitcoin şeklinde ağlarda olduğu şeklinde, blok ödülü kazanmak için blok zincirine bloklar yada işlem grupları eklemek için bir yarış olmadığıdır. Bu sebeple, Nano ağı çalışmaya devam etmek için neredeyse asla enerji kullanmıyor.
Bu, madencilerin blok zincirine blok eklemelerine müsaade eden matematiksel problemleri çözmek için tonlarca hesaplama gücü (ve elektrik) kullandıkları Bitcoin’den oldukça değişik.
Bununla beraber, Nano, işlemlerin neredeyse anında ve parasız olması ve enerji kullanımının temelde mevcut olmaması mevzusunda inanılmaz derecede yenilikçi olsa da, Temsilcilerin Nano işlemlerini doğrulaması için Bitcoin yada Ethereum blok ödülü şeklinde bir ekonomik teşvik yoktur.

Ekonomik teşviklerin eksikliği Temsilcilerin merkezileşmesine yol açabilir mi? Sonuçta, işlem doğrulayıcılarını ödüllendirmek için protokole yerleşik bir ekonomik teşvik olmaksızın, ağ daha geniş bir havuzdan katılım eksikliği riski taşır.
Bununla beraber, Nano ekibi, Bitcoin yada Ethereum’a benzer bir ödül sistemi kullanan ağların çoğu zaman merkezileştirme eğiliminde olduğuna dikkat çekiyor. Verdikleri örnek, Bitcoin’in hashrate (madencilik informasyon işlem gücü) dağıtımı, ilk olarak birkaç seçilmiş madencilik havuzu yada grubu içinde. O halde Nano’nun önerilmiş olduğu, ekonomik olanların aksine “organik” teşviklerdir. Nano düğümlerin çalıştırılması oldukça hafifçe ve uygun maliyetli olduğundan (informasyon işlem gücü ve elektriğe oldukça fazla yatırım gerektiren Bitcoin’lere kıyasla), firmalar şeklinde düğüm operatörleri Nano düğümlerini çalıştırmaya teşvik edilebilir. Bunu yaparak, Nano’nun satış noktası ücretlerini ve öteki genel gider türlerini ortadan kaldırmasından yararlanmaya devam ediyorlar.

Blok Kafes Altyapısının Avantajları

İyileştirilmiş Gecikme

Hesap zincirleri yardımıyla, her bir hesap ve zinciri tüm ağda eşzamansız olarak güncellenebilir. İkili işlem mekanizması uygulayarak, bir işlemi doğrulamak hem alıcıya hem de parayı gönderene bağlıdır. Bu, madenci ihtiyacını tamamen ortadan kaldırır ve anında ve bedelsiz işlemlerin önünü açar.

Ölçeklenebilirlik Çözümleri

Nano’daki tüm işlemler, ağın ana zincirinden bağımsız olarak ele alınır. Ek olarak tek bir UDP paketine sığarlar ve kendi bloklarına kaydedilirler. Etkili bir halde bu, blok boyutu sorunlarını ortadan kaldırır şu sebeple düğümler, tüm ağ işlemlerinin kapsamlı bir kaydını tutmaktan görevli değildir. Bunun yerine, defterlerinin tamamı yerine her bir hesap zincirinin tek tek hesap bakiyelerini depolamaları gerekir.  

Bitcoin’in geleneksel dağıtılmış defteriyle, blok zincirine bir bloğun tamamı yerleştirilene kadar bir işlem temizlenemez . Bu bloklar, ağın finansal detayları için kapsamlı defterler görevi görür ve Bitcoin’in tüm işlem geçmişini ihtiva eder. Daha çok informasyon depolandıkça, düşük işlem süreleri ve yüksek ücretler gördük. Nano’nun hesap zincirleri hafifçe bir altyapı sağlar. Ve netice olarak, blok kafes, eski blok zincirlerine kıyasla gelişmiş ölçeklenebilirlik sunar.

Enerji Verimliliği ve Merkeziyetsizlik

Nano, Ark’a benzer bir delegated proof of stake modeli (DPoS) kullanarak ağını güvende meblağ . Çakışan işlemlerle herhangi bir tutarsızlık ortaya çıkarsa, Nano delegeleri hangi işlemin geçerli bulunduğunun doğrulanması için oy kullanır. DPoS, Bitcoin’in proof of work mekanizmasına kıyasla bir takım avantaj sunar.

Birincisi, madenciler olmadan, Nano kendini madencilik saldırılarına karşı koruyor. Nano delegeler, para biriminin bir hissesine sahipler, bundan dolayı tüm ağın meşruiyetinden ve dolayısıyla kendi yatırımlarından taviz vermeleri için güçlerini kötüye kullanmaktan caydırılıyorlar.  

Ek olarak, blok-kafes yapısı sebebiyle, temsilcilerin yalnızca bir mesele ortaya çıktığında işlemleri doğrulaması gerekir. Netice olarak, Nano ağında bir düğüm çalıştırmak, düğümlerin bir proof of work modeli altında çalışmasına bakılırsa oldukça daha azca enerji tüketir.

Nano Coin Nereden Alınır?

Aslına bakarsanız kripto paranız var ise, Bitcoin ve Ethereum şeklinde kripto para birimlerini Nano için takas etmek için uygulama içi değişiklik özelliğine haiz kripto cüzdanları kullanabilirsiniz.

Kripto paranız yoksa, ABD doları yada Euro şeklinde mahalli hükümet para biriminizle kripto para birimi satın almak için Coinbase, Kraken ve Bitstamp şeklinde merkezi borsaları kullanabilirsiniz. Bazı borsalarda, Nano’yu direkt devlet para birimleriyle satın alabilirsiniz. Aksi takdirde, uygulama içi değişiklik özelliğine haiz kripto cüzdanlarında yada merkezi borsalarda Nano ile değiştirmeden ilkin Bitcoin ve Ethereum şeklinde daha popüler kripto para birimlerini satın almanız gerekebilir.

Nano Coin Nerede Saklanır?

Bitgrail saldırısı şeklinde olayların bizlere gösterdiği şeklinde, Nano’nuzu denetim ettiğiniz bir cüzdanda saklamanız oldukça önemlidir.

Nano Para Cüzdanı

Yalnızca Nano’yu destekleyen bir cüzdan kullanmayı tercih ediyorsanız, Natrium (mobil), NanoVault (web, masaüstü, donanım cüzdanı) ve BrainBlocks (web) şeklinde cüzdanlar bazı iyi seçeneklerdir.
100’den fazla öteki kripto varlığını destekleyen, kullanımı kolay ve kullanışlı bir uygulama içi değişiklik özelliğine haiz daha tam özellikli bir cüzdan istiyorsanız, uygulama içi değişiklik özelliğine haiz kripto cüzdanları tam size bakılırsa olabilir.

Nano Coin Nerelerde Kullanılır?

Nano, Ethereum yada öteki bazı kripto para birimi kullanım durumları şeklinde akıllı sözleşmeler için “yakıt” olarak kullanılmasının aksine, dijital nakit olarak kullanılmasına vurgu yapıyor.
Bundan dolayı, Nano ekibi Nano’nun çeşitli amaçlar için kullanılabilir hale getirilmesi için oldukça çalışmıştır.

Nano Coin Iyi mi Para Kazandırır?

Nano Vakfı yada Nano’nun arkasındaki ekip, geleneksel bir işletmenin yapacağı şekilde para kazanmaz. Bunun yerine, Nano Vakfı, Ekim 2017’de 133.248.297 NANO’nun toplam Nano tedarikinden oluşturulan 7 milyon Nano’luk bir geliştirme fonu tarafınca finanse ediliyor. Fon, Nano’nun yaratıcısı Colin LeMahieu’nun Nano’nun gelişimine daha çok odaklanabilmesi için orijinal Nano musluğu kapatıldıktan sonrasında oluşturuldu.
Bu geliştirme fonunun yanı sıra, Nano Vakfının herhangi bir tertipli gelir deposu yok şeklinde görünüyor, bu da bir mesele olabilir.

Nano Coin Bugünü ve Geleceği

Nano ekibi, 2015’teki lansmanından ve 2018’in başlarında tekrardan markalaşmasından bu yana, projelerini geliştirmek ve topluluğu ilerlemeleriyle güncel tutmak için ortak çaba sarf etti. On kişiden daha azca şahıs ile oluşan ekibin başlangıcında on senelik deneyime haiz bir yazılım mühendisi olan Colin LeMahieu içeriyor.

Mart 2018’de ekip, Universal Blocks’u oluşturarak mühim bir dönüm noktasına ulaştı. Daha ilkin, proje dört tip blok kullanıyordu. Universal Blocks, bu dört türü tek bir blok türünde birleştirir. Bu dönüm noktası, gelişmiş verimlilik, daha çok ölçeklenebilirlik getirdi ve öteki birçok özelliğin olasılığını ortaya çıkardı.

Nisan 2018’de ekip, uzun vadeli yol haritasını tekrardan yapılandırdı . Web sayfası, Nano’nun dört alandaki gelişimi hakkında kapsamlı ve devamlı değişen detayları ihtiva eder: tecrübe, benimseme, cüzdanlar ve protokol.

Nano Coin Yol Haritası

Nano coin, süratli ve parasız bir kripto ödeme aracı olma mevzusunda halihazırda mükemmel bir iş çıkarsa da, Nano’nun yol haritalarında aşağıdakiler de dahil olmak suretiyle birçok gelecek hedefi var şeklinde görünüyor:

  1. Çeşitli küresel pazarlarda farkındalık oluşturmak için topluluk yöneticileri işe almak
  2. Internet sayfalarını ve teknik araştırma belgelerini daha çok dilde kullanıma sunmak
  3. Tüccarların Nano’yu benimsemesini ve gerçek hayatta kullanımını kolaylaştırmak
  4. Daha çok fiat rampası yada kullananların ABD Doları, Euro, Japon Yeni ve Kore Wonu şeklinde devlet para birimlerini kullanarak Nano satın almaları için yollar eklemek.

Nano Coin’e Dair Son Düşünceler

Nano, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik ve gecikme problemlerine oldukça iyi bir halde çalışan bir çözüm sağlayabilir. Ek olarak, madencilik işinin kanıtı olarak ortaya çıkan enerji tüketimini mühim seviyede azaltabilir.

Kripto para birimi hakikaten itibari para birimine uygulanabilir bir alternatif olmak istiyorsa, Bitcoin’in sunmuş olduğu sorunları ortadan kaldırmalı yada uzlaştırmalıyız. Nano kağıt üstünde olmasıyla birlikte pratikte de çalışıyorsa gelecek yıllarda lattenizi Nano ile satın alıyor olabilirsiniz.

Netice olarak, Nano uzun bir yol kat etti ve bu yenilikçi kripto para biriminin bundan sonrasında ne yapacağını görmekten coşku duyuyoruz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.