NEO vs Bitcoin: Ortak ve farklı yönleri neler?

NEO ve Bitcoin, benzer özelliklere haiz iki değişik kripto para birimi olarak yatırımcıların ilgi odağına girmiş bulunuyor. Her ne kadar Bitcoin dünyanın pazar hacmi en geniş ve bilindik kripto para birimi olsa da, NEO’nun benimsediği “Akıllı iktisat” sloganı ile Bitcoin’den daha ucuz ve süratli geçirme imkânı sunmuş olduğu biliniyor. Sözü daha çok uzatmadan, adı geçen her iki kripto para biriminin benzer ve değişik yönlerine dair analizle baş başa bırakalım.

NEO vs Bitcoin: Benzer özellikler

Yaygınlık: NEO ve Bitcoin, pazar hacmi en büyük kripto para birimleri içinde içeriyor. Her iki para birimi de CoinMarketCap verilerine gore dünyanın en geniş pazar hacmine haiz 10 kripto parası içinde içeriyor. Kripto para yatırımcılarından yoğun destek almayı başarmış durumdalar.

Kıymet kazancı: NEO ve Bitcoin, kripto para borsalarında pozitif yönde havanın hakim olduğu 2017 senesinde ciddi manada kıymet kazanmıştır. Bitcoin’in fiyatı 2017’ye 1,000 dolardan başlayıp Aralık ayında neredeyse 20,000 dolar bandına yükselmeyi başardı. NEO ise 2017’nin aynı döneminde birkaç sent üstünden işlem görüyordu, sadece 2018’in başlangıcında 100 $ bandına çıktı. An itibariyle ise 119 $’dan işlem görüyor.

Sınırı olan arz: En fazla 100 milyon tane NEO coin üretilebilecek. Bitcoin’de de bu miktar 21 milyon ile sınırlanmış durumda.

NEO vs Bitcoin: Değişik yönler

Kurucular: NEO’nun kurucuları biliniyor, DA Hongfei ve Erik Zhang. Bitcoin’in kurucuları ise anonimliğini koruyor.

Pazar hacmi: Bitcoin’in toplam pazar hacmi 149,160,858,393 dolar. NEO’nun ise yalnızca 7,318,805,000 dolar. Aradaki fark 140 milyar dolardan fazla.

Yaş: NEO 2014 senesinde oluşturuldu. Bitcoin ise 2009 senesinde piyasaya sürüldü.

[fat_coincap id=”5″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.