Nexo Nedir?

Nexo, dijital varlıklar için dünyanın önde gelen düzenlenmiş finans kuruluşlarından biridir. Peki Nexo isminin arkasında yatan iş nedir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Nexo Nedir?

Şimdiye kadar, kripto yatırımcılarının servetlerinin tadını çıkarması ve büyütmesi için mevcut yollar son aşama sınırlıydı. Tek seçenek, kıymet kazandıktan sonrasında kriptolarını satmaktı. Nexo, kullananların kriptolarını satmak yerine ödünç almalarına izin vererek bu soruna bir çözüm sağlıyor.

Nexo’nun Anında Kripto Kredi Hatları (Instant Crypto Credit), kullananların Nexo Cüzdanlarında güvence olarak hizmet etmek suretiyle çeşitli desteklenen kripto para birimlerini stake ederek bir itibari kredi almalarına izin veriyor. Kabul edilen güvence sıralaması şu anda Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, Stellar, Bitcoin Cash , EOS ve diğerlerini içeriyor. Buna ek olarak Nexo ekibi, Nexo platformunda daha çok varlığı kullanılabilir hale getirmek için devamlı çalışıyor. Güvence yatırıldıktan sonrasında, müşteriler 200’den fazla alanda 40’tan fazla fiat para biriminde kriptolarının değerine anında erişebilirler. Bu işlemler için ücret yada vergi bulunmuyor ve tüm süreç birkaç rahat tıklamayla yapılabiliyor.

Nexo’yu blok zinciri alanında benzersiz kılan şey, Anlık Kripto Kredi Hatlarının dinamik olmasıdır. Şu demek oluyor ki varlıklarınız kıymet olarak takdir ederse, kredi limitiniz orantılı olarak artar. Müşteriler ek olarak, kredi limitlerinden istedikleri kadar fazlaca yada azca para çekebilir ve yalnızca gerçekte kullandıkları meblağ üstünden faiz gerçekleşme ettirebilirler.

Nexo’nun ek olarak bir şirket tokenı vardır: NEXO Token, dünyanın ilk uyumlu, temettü ödeyen, varlık destekli tokenıdır. Nexo, tokeni vasıtasıyla, kârının %30’unu NEXO Token Sahipleri ile temettü şeklinde paylaşır. Şimdiye kadar NEXO Тoken sahiplerine Aralık 2018 ve Ağustos 2019’da iki temettü dağıtımı üstünden 3,5 milyon dolara yakın dağıtıldı.

NEXO sahipleri ek olarak tokenlerini krediler için güvence olarak kullanabilir ve Anında Kripto Kredi Hatlarını kullanırken onlara faiz indirimleri getirebilirler.

Kripto Alanındaki En Büyük Sorunları Çözme

Kripto alanındaki en büyük üç mesele:

  • Varlıkların likiditesine yavaş erişim.
  • Varlıklar için destek program özelliklerinin eksikliği
  • Itimat ve şeffaflık eksikliği

Varlıkların Likiditesine Yavaş Erişim

Kripto paranızın likiditesine erişmek, organik olarak kripto sahipleri için pek fazlaca soruna yol açan ve kriptonun benimsenmesini engellemiş olan yavaş bir süreç olabilir. Oldukca sayıda değişik borsa vardır ve ilgilendiğiniz varlık tüm borsalarda mevcut olmayabilir. Ek olarak, gereksinimler, prosedürler ve para çekme limitleri değişimden borsaya farklılık gösterir. Bundan dolayı, tokenlerinizi paraya çevirmeniz birkaç gün sürebilir.

Nexo, bunu kripto paranın yavaş benimsenmesinin arkasındaki en büyük nedenlerden biri olarak tanımladı. Anında Kripto Kredi Hatları vasıtasıyla kriptolarının arkasındaki likiditeyi derhal açarak çeşitli yatırım fırsatlarından yararlanabilmeleri için müşterilerini küresel ve anında nakit alma mevzusunda güçlendirirler.

Destek Program Özelliklerinin Eksikliği

Şu anda kripto yatırımcılarının varlıklarından para kazanma mevzusunda fazlaca fazla seçeneği bulunmuyor. Bir çok süre, kriptolarını fiat para birimleri için satmak zorunda kalabiliyorlar. Maalesef bu, varlıklarının kıymet kazanması durumunda, kârlarından yararlanamayacakları anlamına geliyorr.

Kullanıcılar Nexo’yu kullanarak kriptolarının %100’ünü elinde tutarlar. Varlıklarını satmalarına gerek kalmamıştır. Kriptolarının sahipliğini kaybetmeden ödünç almak için Nexo’nun Anında Kripto Kredi Hatlarını kullanabilirler. Bu, Nexo kullanıcılarının kriptolarının artı potansiyelini korurken gerekseme duydukları likiditeye erişmelerini sağlar.

Itimat ve Şeffaflık Eksikliği

Şimdiye kadar, lüzumlu güvenlik standartları ve şeffaflık sağlanmadığı için kripto varlıklar üstünden kredi almak zordu. Kripto kredileri çoğu zaman P2P kredisi yöntemiyle yapılmış oldu, bu da çoğu zaman sahtekarlığa ve şüpheli faiz oranlarına yol açtı. Kurallar katı bir halde uygulanmadığından, kripto ödünç verme yasal yöntemlerle doğrulanamadı.

Nexo , dijital varlıkların sahipliğini güvence altına almak ve güvence altına almak için saydam kredi sözleşmeleri kullanır . Sözleşmelerin bilgileri blok zincirinde saklanır ve halka açıktır. Nexo kullanıcılarının, Nexo’nun hizmetlerini kullanırken tüm kripto para birimlerinin sahipliğini koruduğunu unutmamak önemlidir.

Nexo Iyi mi Çalışır?

Bir Nexo Anında Kripto Kredi Hattının yaşam döngüsü aşağıdaki adımlara ayrılabilir.

Adım 1: Anında Kripto Kredi Hatlarını kullanmaya adım atmak için bir satın alan kripto varlıklarını güvenli Nexo Hesabına aktarır. Nexo Oracle ondan sonra kredi limiti için mevcut tutarı otomatikman hesaplar ve güvence varlıkları için ilgili blok zinciri onayları alındıktan sonrasında krediyi ayarlar. Kredi limiti, güvence olarak verilen kripto varlıklarının piyasa değerine dayanmaktadır. Kredi limiti dinamik olduğundan, Nexo Oracle, müşterinin varlıklarının kıymet kazanması durumunda kredi limitini artırır. Anında Kripto Kredi Hatlarının bir öteki benzersiz özelliği, kullananların kredilerini desteklemek için çeşitli kripto para birimlerinden oluşan bir sepet kullanabilmeleri ve kripto piyasasının dalgalanmalarına karşı daha azca savunmasız kalmalarıdır. Güvenlik açısından, Nexo Cüzdan’a yerleştirilen tüm gizleme varlıkları, SOC 2 Tip 2 sertifikalı önder kripto gizleme kuruluşu BitGo ile Derslik III banka sınıfı kasalarda soğuk depoda tutulur.

Adım 2: Alan kişi, banka havalesi yada parasız Nexo Card ile kredisini anında 40+ itibari para biriminden birinde alır. Ondan sonra, kredilerinin bir kısmını yada tamamını istedikleri süre, tek bir işlemde yada birden fazla daha minik para çekme işleminde, yalnızca gerçekte harcadıklarına faiz gerçekleşme ettirerek çekebilirler.

Adım 3: Krediyi geri ödemeye erişince, Nexo birden fazla seçenek sunar. Krediler, itibari para birimi cinsinden rahat bir banka havalesi yada kripto para birimi ile geri ödenebilir. Nexo Oracle, işlemi blok zincirine kaydeder ve geri ödeme alındığında kredi limitlerini anında günceller. Bir kullanıcının hesabında birikmiş kredi faizini karşılamaya kafi gelecek kadar NEXO Tokeni var ise, Nexo bu toplam tutarda %50 indirim sağlar. Bununla beraber, satın alan, tam indirimi alabilmek için bu NEXO Tokenlerini tüm kredi süresi süresince Nexo Hesabına yatırmalıdır. Kullanıcılar ek olarak Nexo Hesaplarındaki kripto varlıklarını kısmen satarak kredileri geri ödeyebilirler. Ödenmemiş bakiye mevcut kredi limiti içinde olduğu sürece, Nexo herhangi bir aylık geri ödeme gerektirmez.

Nexo’yu Kimler Kullanabilir?

  • Varlıklarının sahipliğini kaybetmeden kripto varlıklarından para kazanmak isteyen yatırımcılar
  • Her büyüklükte işletme
  • Madenciler
  • Kripto portföylerini kullanarak yeni yatırım fırsatlarından yararlanmak isteyen hedge fonlar
  • Emeklilik fonları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.