Nimiq (NIM) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Nimiq, dünya genelinde web için açık kaynaklı, merkezi olmayan bir eşler arası ödeme protokolüdür. Nimiq, tarayıcı tabanlı erişim sunarak, Bitcoin ve öteki kripto para birimlerini kullanmanın sürtüşmesi sebebiyle ertelenebilecek yeni kullanıcı toplulukları için giriş engellerini azaltmayı ve dolayısıyla blok zinciri benimsemesini artırmayı hedefliyor.

Nimiq (NIM) Nedir?

Nimiq’in tek bir vizyonu var: Blockchain’in benimsenmesini ana akıma getirmek. Bunu, pazara yeni giren kişiler için kullanımı mevcut platformlardan oldukca daha kolay olan bir ödeme protokolü geliştirerek gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır.

Nimiq, Javascript ES6 ile yazılmıştır, bundan dolayı bir düğümle senkronize edilmesine gerek kalmadan tamamen bir web tarayıcısında çalışır. Kullanıcılar, NIM tokenlarını yalnızca tarayıcılarını yada bir mobil aleti kullanarak depolayabilir ve değiştirebilir. Tüm platform, kullanım kolaylığı için tasarlanmıştır. O şekilde ki, tam bir kripto parası bile cüzdan, P2P ağı yada kriptografi şeklinde terimleri asla duymadan çalışmaya başlayabilir.

Kullanıcılar ek olarak yalnızca web tarayıcılarını kullanarak NIM tokenlarını kolayca çıkarabilirler. Tüm kurulum, herhangi bir hususi yazılımın uygulanmasından kaçınacak şekilde tasarlanmıştır, şu demek oluyor ki hafiftir ve herhangi bir makinede, hatta bir mobil cihazda çalışabilir.

Nimiq bununla birlikte açık kaynaklı bir projedir. Gene, Javascript kullanmanın basitliği sebebiyle, yeni başlamış olan geliştiriciler bile dahil olabilir.

Nimiq Iyi mi Çalışır?

İnanılmaz derecede basittir ki her şey tarayıcı üstünden yapılıyor. Nimiq ana sayfasına gitmeniz yeterlidir ve dakikalar içinde ilk NIM ödemelerinizi göndermenize yada almanıza izin verecek bir hesap oluşturabilirsiniz.

Nimiq Madeni Iyi mi Yapılır?

Nimiq, yalnızca bir CPU kullanarak madencilik yapabileceğiniz birkaç projeden biridir. Projenin kullanımı en kolay olma misyonu doğrultusunda, noob madencileri tarayıcı tabanlı madenciliği kullanmaya bile başlayabilirler. Buna projenin ana sayfasından bir seçenek olarak erişilebilir.

Daha deneyimli madenciler node.js istemcisini indirebilir ve bir omurga tarayıcısı olabilir. Omurga madencileri, tarayıcı madencilerinden daha yüksek bir hash oranı sunduğundan, ödüller bir omurga tarayıcısı için daha büyüktür. Bununla beraber, proje, kitlelerin erişebilirliğini sürdürme vizyonunun bir parçası olarak tarayıcı tabanlı madenciliği sürdürüyor. 

NIM’i tek başına kullanabilir yada madencilik havuzlarından birine katılabilirsiniz. Bir akım sıralama etken maden havuzlarının proje sitesinde mevcuttur.

Coin Temini

Genesis bloğunda yüzde 12’si yada 2,5 milyarı özgür bırakılan toplam 21 milyar NIM arzı var. 

Nimiq Yol Haritası ve Ekip

NIM tokenı, bir ERC-20 tokenı olan NET tokenı olarak hayata başladı. Nimiq, Haziran ve Temmuz 2017’de başarı göstermiş bir halde 10 milyon   dolar toplayan bir ICO başlatmak için başlangıçta NET’i başlattı. Nimiq ana ağı Nisan 2018’de yayına girdi ve bu sırada NET token sahipleri NIM tokenları ile takas edebildi.

Ekip, ana ağın lansmanından bu yana, pazarlama ve topluluk oluşturma ile beraber arka ve ön uç iyileştirmeleri de dahil olmak suretiyle sistem geliştirme çabalarına odaklanıyor. Ekip, NET akıllı sözleşmesini Aralık ayında resmi olarak dönem dışı bıraktı ve o sırada mevcut NIM tokenlerinin yüzde 80’inden fazlası etkinleştirildi.

Nimiq, Robin Linus ve Philipp von Styp-Rekowsky tarafınca oluşturuldu. Şu anda internet sayfasında listelenen, çeşitli roller oynayan 18 başka ekip üyesi var. Ocak 2019’da, Linus altı aylık bir yokluktan döndüğünde ve Reddit’te projeyle ilgili çeşitli şikayetler yayınladığında büyük bir iç çatışma ortaya çıktı.

2019 yol haritası ayrıntıları majör ve minör gelişimleri planlanmış. En önemlisi, Nimiq bir değişiklik işlevselliği başlatmayı ve platform genelinde bir JS’den Rust dili tabanlı bir uygulamaya geçmeyi planlıyor. Proje ek olarak web mağazaları için bir ödeme eklentisi başlatacak.

Rakipler

Nimiq, kripto piyasalarında oldukça hususi bir yer işgal ediyor. Kullanımı kolay, anlık bir kripto para birimi haline gelme açısından Dash ile karşılaştırılabilir. Sadece Dash, Bitcoin’in bir çatalı olarak başladığı için NIM’in basitliğine haiz olması imkansız.

Ark yada Lisk şeklinde Javascript tabanlı başka projeler de var , sadece bunlar bir tek ödemelerden daha geniş kullanım durumlarını yerine getirmek istiyorlar. Nimiq, saf, tarayıcı tabanlı bir ödeme çözümü için Javascript tabanlı basitlik üstünde çalışan kendi nişindeki tek rakip şeklinde görünüyor.

NIM Nereden Alınır?

TradeSatoshi ve HitBTC şu anda NIM tokenleri satın almak için en büyük iki borsadır. Nimiq ana ağı başlattığından beri artık bir ERC-20 tokenı değil. Bu, her bir borsanın NIM işlem çiftleri için yapılandırmaya gereksinim duyduğu anlamına gelir, bundan dolayı şu anda yalnızca birkaç borsa bu tokenı desteklemektedir.

NIM Nerede Saklanır?

Soğuk depolama için, devamlı güvenilir Ledger Nano S cüzdanı NIM entegrasyonu sunar. Eğer bir hesabınız yoksa, Nimiq platformu, NIM tokenlarını gönderip alabileceğiniz Nimiq Safe adlı hususi bir sıcak depolama cüzdanı sunar.

Netice: Nimiq

Hala nispeten belirsiz bir altcoin olmasına karşın, Nimiq potansiyel gösteriyor. Tüm insanoğlu için her şey olmaya çalışmıyor. Açık ve kolay bir vizyonu var: iyi, açık ve kullanımı kolay. Kripto, bilhassa dünyadaki daha teknoloji fobisi olan insanoğlu için, benimsemenin önünde hala engellere haiz ve Nimiq bu engelleri aşmayı hedefliyor. 

Nimiq’teki ekip, kurucu ortağının Reddit isyanıyla başa çıkmada süratli hareket etti. Sadece, topluluğun proje vizyonunda umudunu kaybetmemesini sağlamak için şimdi meydana getirecek bazı işleri var. Bunu başarabilirlerse, Nimiq’in parlak bir gelecek için hala bir şansı var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.