Nuls (NULS) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Singapur merkezli bir proje olan NULS, kurumsal çözümler için kullanılabilecek oldukça uyarlanabilir bir blok zinciri geliştirmeye çalışıyor. Peki bu projenin hakikaten kuvvetli beklentileri var mı?

Bu rehber yazımızda Nuls projesine derinlemesine bir giriş yapacağız ve size Nuls teknolojisi, ekip ve kullanım örnekleri hakkında bilmeniz gerekenleri vereceğiz. Ek olarak bazı artı ve eksilerin yanı sıra uzun vadeli NULS tokenı potansiyeline de bakacağız.

Nuls (NULS) Nedir?

Nuls, modülerlik ve alt zincir çalışabilirliği özelliklerine haiz bir blok oluşturarak böylece blok zincirlerinin karşılaşmış olduğu sorunları çözmeye çalışıyor. İşlevsel modüllerin ve mikro çekirdeklerin iki parçalı tasarımı, hem temel bir ağ mekanizması hem de blok zinciri için bölümlere ayrılmış özellikler elde edecektir.

Esasen bu durum, düşük kuplaj ve yüksek uyum programlama uygulamalarına bağlı kalmış olarak, blok zincirine ölçeklenebilirlik ve extra güvenlik sağlamalıdır. Blok zinciri modüler olacak şekilde tasarlandığından, sistem çalışırken takılabilir hale gelir ve modüllerin herhangi bir zamanda eklenmesine yada çıkarılmasına izin verir.

Bu açık kaynaklı proje, özelleştirilebilir altyapısı vesilesiyle geliştiricilere esneklik elde edecektir. Nuls, zincirler arası düşünce birliği, fazlaca zincirli bir mekanizma ve akıllı sözleşme desteğini içeriyor. Nuls, güvenilir ve merkezi olmayan bir ortam yaratmanın yanı sıra, kullananların zinciri kendi gereksinimlerine bakılırsa özelleştirmesine de olanak tanımasıyla dikkatleri üstüne çekiyor.

Ağ ve blok zinciri, hâlâ kriptografi, düşünce birliği mekanizmaları, depolama ve akıllı sözleşmeler şeklinde tüm karmaşık blok zinciri kavramlarını kullanıyor. Bu şekilde Nuls, tüm beceri düzeylerine bakılırsa geliştiriciler için rahat ve erişilebilir kalırken gerçek dünyadaki sorunları da çözmeye çalışıyor. Özelleştirilebilir modülleri kullanmak, geliştiricilere teknolojik karmaşıklığın kısıtlamaları olmadan geliştirme özgürlüğü veriyor. Nuls ek olarak, daha süratli yayılmasına destek olmak için blockchain teknolojisinin ticari kullanımlarını teşvik etmek için de çalışmaya devam ediyor.

Nuls Ne İçin Kullanılır?

Çoğu zaman blok zinciri platformlarında olduğu şeklinde, NULS’un da kendine ilişkin para birimi vardır. Bu para birimi NULS olarak da bilinir. Bu tokenlar, bu ağ üstünde çalışan merkezi olmayan uygulamaları desteklemek, uygulamalar için ödeme yapmak, gelecekteki gelişimleri desteklemek ve işlem ücretlerini ödemek için kullanılacaktır.

Nuls Alt Zincirleri

Bir alt zincir oluşturmak için geliştiricilerin evvelinde tanımlanmış bir oranda NULS tokenı ödemesi gerekecektir. Bu, herhangi bir alt zincirin aslen Nuls alt zinciri bulunduğunu doğrulamaya hizmet edecek ve sıhhatli bir Nuls ekosistemini teşvik edecek.

Alt zincirler için ödenen meblağ, süre içinde NULS’un değişiklik değerine bakılırsa ayarlanacaktır. Bu ayarlama, alt zincirlerin maliyetini makul tutmayı amaçlamaktadır ve gene bu ayarlama topluluk oyu ile yapılacaktır.

Alt Zincir Para Birimleri ve Değişiklik

NULS tokenının ana zinciri güvence altına alması amaçlanmıştır, sadece her alt zincir kendi tokenını da destekleyebilecek. Bu alt zincir tokenları, NULS varlıkları olarak kabul edilir ve IOU varlıkları olarak verilir. Nuls sistemi, akıllı varlıklara ve akıllı varlıklardan dönüşüm elde edecektir.

Bir alt zincirin akıllı bir varlık ihraç etmesi lüzumlu değildir, sadece bunu yapmayı seçerse, bunun için belirli bir miktar NULS ödenmesi gerekecektir. Akıllı varlık oluşturulduğunda, kullanıcı akıllı varlığın başlangıç ​​oranını NULS tokenına ayarlayacaktır.

Bununla birlikte iki havuz oluşturulacak; bu havuzlar, bir akıllı varlık havuzu ve bir NULS ana para havuzu. Oranları oluşturma esnasında sabitlenecek, sadece piyasa değerleri süre içinde dönüşümü etkileyecektir. Dolayısıyla, akıllı varlık kıymeti yükselirse NULS ana para havuzu, akıllı varlığın artan kıymetini desteklemek için daha çok NULS gerektirecektir.

Bu, daha yüksek kaliteli projeler Nuls blok zincirinde alt zincirler oluşturdukça, NULS tokenleri için artan bir değerle sonuçlanmalıdır.

Proof of Credit (PoC) Konsensüsü

Nuls ana blok zinciri, Proof of Credit olarak malum benzersiz bir konsensüs mekanizması kullanır. PoC düşünce birliği mekanizması, Nuls’un öteki öğeleri şeklinde modülerdir ve alt zincirler, gerektiğinde çekirdek işlevsel modüllerin yerini alabilecektir. Bu durum, kullananların alt zincirleri için kuralları özelleştirmesine olanak tanır.

Proof of Credit konsensüs mekanizması , kullananların bir ağ düğümünü çalıştırmak için belirli sayıda NULS tokenına kilitlemesi ihtiyaç duyulan Proof of Stake’e benzer şekilde çalışır. Bir düğümü çalıştırmak için ihtiyaç duyulan miktar, topluluk konsensüsü ile belirlenir ve bir kullanıcı bir düğümün çalıştırılmasını durdurmaya karar verirse, derhal kilidini açabilir ve NULS tokenlarına erişebilir.

Nuls Ekibi Kimlerden Oluşuyor?

Nuls’u geliştiren ve işleten ekip, kapsamlı blockchain deneyimi ve bilgisine haizdir. Bir ihtimal daha da önemlisi, blok zinciri teknolojisinin itimatını ve benimsenmesini çoğaltmak için bir blok zinciri oluşturmada ortak bir felsefe ve amaca haiz olmalarıdır.

Nuls’un baş geliştiricisi ve kurucu ortağı ise, projeye 7 yıldan fazla programlama deneyimiyle gelen Jason Zhang.

Netice: NULS

Nuls, ilk olarak geliştiriciler ve işletmeler için blockchain’i daha erişilebilir hale getirmeye odaklanmıştır. Bunu, modülerliği ve alt zincirlerin kullanımı kanalıyla halletmeye çalışıyor ve blok zinciri projeleriyle ilişkili karmaşıklığı kırmayı ve hem de endüstrinin büyümesini engellemiş olan ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyi umuyor .

Nuls, itimatı daha rahat hale getirecek ve blockchain teknolojisinin işletmeler tarafınca benimsenme oranını artırmayı amaçlıyor. Ek olarak karmaşıklığı ortadan kaldırarak ve blok zinciri uygulamalarını programlama kabiliyetine haiz geliştiricilerin arzını artırarak giriş maliyetini düşürecekler.

Hepsi beraber ele alındığında, Nuls ekosistemi, lüzumlu çözümleri sağlayarak ve blok zinciri teknolojisinin kullanımını ve benimsenmesini artırarak geliştiricilere, işletmelere ve kripto para meraklılarına yarar sağlayacak şeklinde durmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.