Nxt (NXT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Nxt (NXT) Nedir?

Nxt, tümü NXT para birimi gerektiren merkezi olmayan özelliklerden oluşan eksiksiz bir ekosistem oluşturmak için blok zincirini kullanır. Birçok altcoin’in yapmış olduğu şeklinde, orijinal Bitcoin kaynak kodunu değişiklik yapmak yerine, Nxt geliştiricileri Java’da kendi kodlarını sıfırdan yazdılar. Nxt halka açık bir blockchain olsa da, yazılımına dayalı hususi blockchain lisansları da satın alınabilir. Geliştiriciler, Nxt’den Blockchain 2.0 olarak bahsediyor ve işlemlerin halka açık bir defter tutmanın ötesinde oldukca sayıda uygulama sağlıyor.

Merkezi Olmayan Nxt Özellikleri

  • Varlıklar ve Varlık Değişimi

Bu platformda herhangi bir şeyi (tahviller, rezervasyonlar, beyaz perde biletleri, ticari markalar vb.) temsil eden bir varlığa haiz olabilir ve bu tarz şeyleri eşler arası değişiklik kanalıyla takas edebilirsiniz.

Monetary System, kendi kripto para biriminizi oluşturmanıza ve derhal platformda yada Nxt Monetary System’ı destekleyen herhangi bir borsada işlem hayata geçirmeye başlamanıza olanak tanır .

Aracı kullanmadan piyasada dijital ürünleri güvenle pazarlayabilirsiniz. Bir satın alma işlemi yapıldığında, dijital ürünü indirmek için bir bağlantı alırsınız. Platformun merkeziyetsiz doğası ürünün kaldırılmasını engelleyeceğinden, insanoğlu piyasada yasadışı araç-gereç satarsa ​​proje için ne şeklinde sonuçlar olacağı belirsiz.

Tüm işlemler bir ileti içerebilir ve platform varsayılan olarak mesajı şifreler.

Nxt, oylama hususi durumunu vurgular. Bu sayede, bir işlem yapmak için birden fazla tarafın onayını gerektiren bir hesaba haiz olabilirsiniz. Bu özellik, kooperatifler yada hayır kurumları şeklinde kuruluşlarda yararlı olabilir.

Verilerinizi Google Drive yada Dropbox’ta tutmak yerine, Nxt Data Cloud’da merkezi olmayan depolamayı kullanabilirsiniz . Geliştiriciler, kullananların sertifikalar, sözleşmeler, vasiyetnameler ve lisanslar şeklinde kendi bulutuna güvenli bir halde yüklemek isteyebilecekleri sayısız belge olduğuna inanıyor.

Nxt Tarihçesi

Nxt ilk olarak Kasım 2013’te anonim bir yazılım geliştiricisi olan BCNext tarafınca piyasaya sürüldü. Düşünce ilk olarak bitcointalk.org’da önerildi ve ortalama 21 bitcoin fon sağlamış oldu. O zamanlar bir Bitcoin ortalama 250 dolar değerindeydi. Geliştirici sonrasında, katkıda bulundukları Bitcoin miktarıyla orantılı olarak 1 milyar madeni parayı 73 kişiye özgür bıraktı.

Madeni paralar sonrasında “platformun devam eden gelişimi için hediyeler, takaslar ve ödüller” kanalıyla insanlara dağıtıldı.  Sonunda, BCNext projeden uzaklaştı ve daha çok yönü koordine etmek için Nxt Vakfı kuruldu. Bununla beraber, kaynak eksikliği ve merkezileştirmeye karşı meydana getirilen baskı sebebiyle Vakıf, projeye etkili bir halde rehberlik edemedi. Jelurida BV şimdi platformu geliştiriyor.

Nxt Ekibi ve İlerleme

Jelurida BV, orijinal olarak anonim olarak geliştirilen Nxt’yi devraldı ve şimdi IP haklarına haiz. Jelurida’nın kurucu ortağı ve hukuk uzmanı olan Kristina Kalcheva, “değişik açık kaynak lisanslama modellerinin ve bunların pratikte uygulanabilirliğinin iyi mi keşfedileceğine” odaklanıyor.  Jelurida’daki kıdemli geliştirici Lior Yaffe’dir. Seneler süresince Nxt ve Jelurida’nın projeye birçok başka katkısı oldu.

Platformun hala etken gelişimi devam ederken, ana şirket Jelurida, bilhassa ölçeklenebilirlikle başa çıkmak için tasarlanmış, Ardor olarak malum bir Nxt 2.0’ı piyasaya sürdü.

Ardor, başlangıçta Nxt ile aynı blockchain teknolojisini ‘alt zincirler’ fikri ile beraber kullandı. Sadece, artık Ardor kendi blok zincirine dayanıyor ve artık bir Nxt varlığı değil.

Ardor’un gelişmesine karşın Jelurida, Nxt’in geliştirilmesine olan bağlılığını sürdürdüğünü belirtti. Bununla beraber, 2018 süresince projeyle ilgili oldukca azca güncelleme yapılmış oldu.

Kripto Para Arzı ve Sürdürülebilirlik

Geliştiriciler 2013 senesinde bir milyar kripto para dağıttılar. Nxt proof of work yerine proof of stake kullandığından yeni kripto paralar asla oluşturulmayacak yada çıkarılmayacak. Nxt, tamamen proof of stake düşünce birliğine dayanan ilk kripto paralardan biriydi. Proof of Stake , bazı dezavantajları da olmasına karşın çeşitli avantajlar sunar.

Geliştirme devam ederken ve token sahipleri Ardor ICO’dan parasız Ignis paraları alırken, projenin ölçeklenebilirlik sorunları ile karşılaşabileceğini belirtmekte yarar var. Bir mesele, platformda kendi tokenlerinizi yada para biriminizi uygulasanız bile, işlem tutarının gene de Nxt tokenleri gerektirmesidir.

Rekabet

NEM  olarak malum Yeni Iktisat Hareketi, Nxt’den esinlenmiştir ve uygulamalarında birçok benzerlik içermektedir. Bununla beraber, Nxt kripto paralarının ilk merkezileştirilmiş dağıtımı sebebiyle, NEM bir hard fork gerçekleştirmemeyi seçti ve yeni bir kod tabanıyla başladı.

Nxt Nereden Alınır?

Bittrex  ve Poloniex şeklinde popüler borsalarda işlem yapmak için Bitcoin’i kullanabilirsiniz. Ek olarak HitBTC borsasında Nxt ile Ethereum ticareti yapabilirsiniz .

Nxt Nerede Saklanır?

Nxt İstemcisi, tüm paralarınızı ve işlemlerinizi depolar. Şu anda Linux, Windows, Mac ve Android işletim sistemlerinde mevcuttur. Blok zincirinde depoladığınız bilgilere erişmenin anahtarı olan bir hesap ve parola oluşturmanız gerekir.

Netice: Nxt

Bu proje, blok zincirinin tüm potansiyelini araştıran yenilikçi ve iddialı bir proje olma mevzusunda birçok ilk vaat gösterdi.  Gelecekteki ICO’lar ve mevcut merkezi olmayan uygulamalarla, NXT hala daha başarıya ulaşmış blok zinciri projelerinden biri bulunduğunu kanıtlayabilir. Bununla beraber, Jelurida’daki ekip 2018 süresince Ardor’u geliştirmek için daha proaktif bir yaklaşım benimsemiş şeklinde görünüyor. Bunun gelecekte değişip değişmeyeceği ise hemen hemen belli değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.