OAX Nedir? OAX Coin Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

OAX Nedir?

OAX, verimliliği, şeffaflığı artırarak ve yüksek yönetişim standartlarını teşvik ederek dijital varlık ekosistemini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Mevcut merkezi değişiklik modelinin faydalarını, merkezi olmayan bir sistemin tüm faydalarıyla birleştiren merkezi olmayan bir dijital varlık (kripto para birimi) değişiklik (borsa) platformudur.

Bu borsa platformu, kullanılabilirliği iyileştirmenin yanı sıra sağlayıcıları ve üçüncü tarafları güçlendirmek için kredi riski değerlendirmesi, yapılandırılmış ihtilaf çözümü ve teminatlı mevduat programları benzer biçimde geliştirmeleri içermektedir.

OAX kodu açık kaynaklıdır ve topluluktaki her insanın platformun geliştirilmesine katkıda bulunmasını mümkün kılar.

OAX Geliştirme Ekibi Kimlerden Oluşuyor?

OAX, dünyanın en büyük blok zinciri geliştiricilerinden kabul edilen ANX International tarafınca desteklenen açık kaynak platformu OpenANX’tan dünyaya gelmiştir. Internet sayfasında 4 kurucu, 4 danışman ve öteki yöneticilerden oluşan 15 kişilik bir ekip listelenmiştir.

Ken Lo, ANX International’ın kurucu ortağı ve CEO’sudur, blok zincirinde 5 yıldan fazla deneyime haizdir. Ek olarak BT, Accenture ve Verizon için emek vererek 20 yıldan fazla bir süredir iş stratejisi ve yürütme alanında çalışmıştır.

OAX kripto para biriminin bir öteki kurucu ortağı Hugh Madden, OAX’ın “vizyonunun arkasındaki adam” dır. İlk işine 16 yaşlarında başlamış ve HSBC ve AXA benzer biçimde finansal hizmet firmalarında emekler sürdürmüştür.

ANX International’ın kurucu ortağı ve COO’su Dave Chapman, HSBC, ABN AMRO ve Barclays benzer biçimde firmalar için çalışmış olan liderlik, strateji ve finans mevzularında geniş deneyime haizdir.

Dördüncü kurucu David Tee, kurumsal finans alanındaki 25 senelik engin deneyimi sebebiyle ekibe paha biçilmez bir katkı sağlamaktadır.
Öteki üyeler içinde Genel Müdür Amanda Liu, Legal Aid Paul Li, danışmanlar Lionello Lunesu, Henry Yu, Jehan Chu ve Bokk Khoo ve ötekiler yer ediniyor.

OAX’ın Avantajları Nedir?

OAX Teknolojisi

Merkeziyetsiz olmak bilhassa “kripto para birimi” teriminin kalbi olmasına karşın OAX, tecim borsalarının her işlevinin merkezden uzaklaştırılamayacağının farkındadır.

Bunun yerine OAX, merkezi borsa modelinin en iyi özelliklerini entegre etmeye çalışırken, güvenlik, kredi riski değerlendirmesi, yapılandırılmış ihtilaf çözümü vb. benzer biçimde merkeziyetsizliğin faydalarını sağlamak için bazı mühim iyileştirmeler hayata geçirmeye çalışır.

OAX ve merkezi kripto borsaları arasındaki mühim fark, OAX “Varlık Geçidi (Asset Gateway)” nin herhangi bir işlemde yer edinen her iki varlığın anahtarlarını hiçbir süre tutmamasıdır. Bunun yerine ikisinden yalnız birini meblağ ve bu da riski mühim seviyede azaltır.

OAX platformunun mühim bir iyileştirmesi, kullananların “Kredi Riski” takas etmelerini yada borsalar tarafınca verilen iki tokenın alınıp satılmış olduğu kredi riski buyruk defterlerini desteklemesini sağlayarak bir kredi riski tecim pazarı oluşturmasıdır.

OAX platformundaki üyelik, OAX platformunda kolay erişim, oylama ayrıcalıkları yada hizmetlerin ticari taleplerini mümkün kılan, lüzumlu token sayısı avantajların seviyesine bakılırsa değişen kademelidir. Çeşitli üyelik kademeleri için başvuran ve alan kullanıcılar, başvuruları kabul edildiğinde imha edilen ve böylece OAX token havuzunda süre içinde bir deflasyona yol açan tokenları başvurularıyla beraber sunar.

Üyelikler şunları ihtiva eder:

  • Katılımcı Üyelik: Platformu çeşitli toptan yada perakende işlemleri için kullanırlar.
  • Oylama Üyeliği: Bu üyeler, OpenANX platformuyla ilgili kararları oylayabilirler.
  • Kurucu Üyelik: Oy haklarına ek olarak, kurucu üyelerin tartışılacak mevzular önermesine de izin verilir.
  • Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcı Üyeliği: Bu üyeler, OAX ekosistemi içinde KYC hizmetleri, yasal yada akıllı sözleşme hizmetleri vb. benzer biçimde çeşitli hizmetler sağlayabilirler.
  • Asset Gateway Üyeliği: Bu üyeler, bir üçüncü taraf hizmetinin tüm ayrıcalıklarına haizdir ve ek olarak platform üstünde bir borsa olarak hizmet sunabilirler.

OAX Tokenları (OAX) Iyi mi Satın Alınır ve Saklanır?

OAX Iyi mi Satın Alınır?

OAX tokenleri Binance, Qryptos, HitBTC ve ötekiler dahil olmak suretiyle ortalama 10 platformda takas edilebilir. Borsaların bir çok Bitcoin yada Ether’i yada her ikisini de kabul ediyor. Liqui ve OKEx de Tether’i kabul ederken, TokenJar yalnız OAX karşılığında WETH kabul ediyor.

OAX Depolama

OAX bir ERC-20 tokenıdır. Bundan dolayı Ethereum ile uyumlu sayısız cüzdandan herhangi birinde depolanabilir. Donanım cüzdanları en güvenli olanıdır ve Ledger Nano S ve Trezor ERC-20 tokenleri için çalışır.
Exodus ve Mist, Ethereum ve tokenleri blok zincirinde depolayan masaüstü cüzdanlardır. Her ikisi de Windows, Linux ve Mac işletim sistemleriyle uyumludur.
Başka bir Ethereum cüzdanı olan Jaxx, Windows, Linux ve Mac PC’ler için bir masaüstü cüzdanı, Android ve iOS telefonlar için bir mobil cüzdanın yanı sıra Chrome ve Firefox uzantıları vesilesiyle bir web cüzdanı olarak işlev görür ve onu en oldukça yönlü cüzdanlardan biri yapar.
MyEtherWallet en popüler Web cüzdanıdır ve ETHAdress, ERC-20 tokenlarını depolayan kağıt cüzdanlardan biridir.

OAX’i Öteki Kripto Para Birimlerinden Değişik Kılan Nedir?

OAX, merkezi olmayan bir dijital varlık değişiklik platformunu deneyen ilk kripto para birimi değil, sadece her özelliğin merkezi olmayan hale getirilemeyeceğini ilk fark eden projedir. Merkezi değişiklik modelinin faydalarını merkeziyetsizliğin tüm avantajlarıyla birleştirerek kripto para birimleri içinde benzersiz kılar.
OAX’ı kendine özgü kılan bir öteki unsur de açık kaynak yapısı ve yönetişim sistemidir. Ağın koduna hepimiz katkıda bulunabilir ve platformdaki kademeli üyelik, ekonomik sebepleri politik olanlardan ayırmaya destek sağlar.

OAX’a Yatırım Yapmalı Mısınız?

OAX’in düşük piyasa kıymeti sıralaması, kullanıcıları kripto para birimine yatırım yapmaktan caydırır. Sadece vaadi ve potansiyeli göz ardı edilemez.
Risk değerlendirmesi ve düzenlenmiş bir ihtilaf yönetimi sistemi benzer biçimde merkezi bir modelin faydalarını gene de korumuş olan merkezi olmayan bir kripto değişiklik platformu fikri dikkate kıymet bir fikirdir ve bu şekilde bir değişiklik, ortaya çıkan kripto dünyasında talepte artmaya mahkumdur.
OAX’ın arkasındaki ekip gelecek vaat eden bir ekip benzer biçimde görünüyor, her biri kendi alanlarında deneyimli ve platformun geliştirilmesinde son aşama istekli. Ek olarak, açık kaynaklı olduğundan topluluk da devreye girerek platformun geliştirilmesini etken bir süreç haline getiriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.