OCO Emri Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

GİRİŞ

OCO emri, iki emrin verildiği ve emirlerden birinin yerine getirilmesi durumunda ötekinin otomatikman iptal edilmiş olduğu bir durumu ifade eder. OCO’nun otomatik bir tecim platformunda bir stop emrini bir limit direktifiyle birleştirdiği bilinmektedir ve bundan dolayı tecrübeli yatırımcılar tarafınca riskleri azaltmak amacıyla kullanılır.

Bununla birlikte braket emri olarak da anılan OCO, bir stop loss emrini bir limit emri ile ilişkilendirmek amacıyla gösterilen bir emirdir. 

OCO Emri (One Cancels the Other) Nedir?

OCO, ‘Biri Ötekini İptal Eder’ anlamına gelir. Limit, Market, Stop Loss ve diğerlerinin yanında bir komut türüdür. Çoğu zaman bir çok borsa tarafınca yatırımcılara tecim pozisyonlarına yarar eklemek için sunulur. 

Öteki bir deyişle OCO emri (One Cancels the Other), bir emrin yürütülmesi durumunda öteki emrin otomatikman iptal edilmesini koşul koşan koşullu bir komut çiftidir . Bir OCO emri, otomatik bir tecim platformunda çoğu zaman bir stop emrini bir limit direktifiyle birleştirir. Stop yada limit fiyatına ulaşıldığında ve komut gerçekleştirildiğinde, öteki komut otomatikman iptal edilir. Deneyimli yatırımcılar riski azaltmak ve pazara girmek için OCO emirlerini kullanır.

OCO EMRİ İLE İLGİLİ TEMEL ÇIKARIMLAR

  • Biri ötekini iptal eder anlamına gelen OCO emri, birinin yürütülmesinin ötekini otomatikman iptal etmiş olduğu koşullu bir komut türüdür.
  • OCO emirleri çoğu zaman yatırımcılar tarafınca geniş bir fiyat aralığında işlem gören değişken hisse senetleri için kullanılır.
  • Birçok tecim platformunda, birden fazla koşullu komut verilebilir ve öteki emirler, bir kez gerçekleştirildikten sonrasında iptal edilebilir.

OCO Emrinin Temelleri

Yatırımcılar, geri çekilme ve kırılma işlemleri için OCO emirlerini kullanabilir. Bir yatırımcı, direncin üstünde yada altında bir kırılma ticareti yapmak isterse, piyasaya girmek için alış stop ve satış stopu kullanan bir OCO emri verebilir.

Mesela, bir hisse senedi 20 $ ile 22 $ içinde bir aralıkta işlem yapıyorsa, bir yatırımcı 22 $’ın birazcık üstünde bir alış stopu ve 20 $’ın derhal altında bir satış stopu olan bir OCO siparişi verebilir. Fiyat, direncin üzerine yada altına düştüğünde, bir işlem gerçekleştirilir ve karşılık gelen stop emri iptal edilir. Bu durumun tersine, bir yatırımcı destekle satın alan ve dirençle satış icra eden bir geri çekme stratejisi kullanmak isterse, 20 $ ‘lık bir alış limiti emri ve 22 $’ lık bir satış limiti emri olan bir OCO emri verebilir.

Pazara girmek için OCO emirleri kullanılırsa, işlem gerçekleştirildiğinde yatırımcının manuel olarak bir stop loss emri vermesi gerekir. OCO emirleri için yürürlükte geçen Süre aynı olmalıdır, doğrusu hem stop hem de limit emirlerinin yerine getirilmesi için belirlenen süre çerçevesi aynı olmalıdır.

OCO Emri Iyi mi Verilir?

İlk adım, birincil siparişle adım atar. Yatırımcı olarak, tecim platformunuza gitmeniz ve sipariş bilgilerini girmeniz gerekir. İşiniz bittiğinde, koşullu siparişler yada gelişmiş siparişler altındaki mevcut seçeneklerden OCO öğesini seçmeniz gerekecektir. Bu işlemin peşinden öteki siparişi girmek için önizleme sırasını seçebilirsiniz.

Size sunulan ikincil sipariş penceresinde, ikinci sipariş için koşulları ekleyebilir ve siparişi önizlemeye tıklayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde bir özet sunulacaktır. Her iki siparişi de kabul ediyorsanız, onaylayarak sistemin sizin için çalışmasına izin vermiş olmuş olursunuz.

Bir yatırımcının 10 $ ‘dan işlem gören değişken bir hisse senedinin 1.000 hissesine haiz bulunduğunu varsayalım. Yatırımcı, bu hisse senedinin yakın vadede geniş bir yelpazede işlem görmesini bekliyor ve hedefi 13 dolar. Risk azaltma için hisse başına 2 dolardan fazla yitirmek istemiyor. Bundan dolayı yatırımcı, hangisi ilkin gelirse, 8 $ ‘dan 1.000 hisseyi satmak için bir stop-loss emrinden ve 1.000 hisseyi 13 $’ dan satmak için eş zamanlı bir limit emrinden oluşan bir OCO emri verebilir. Bu siparişler, günlük siparişler yada iptal edilene kadar geçerli siparişler olabilir .

Hisse senedi 13 $ ‘a kadar işlem yaparsa, satış limit emri gerçekleşir ve yatırımcının 1.000 hisseye haiz olması 13 $’ dan satılır. Bununla birlikte, 8 $ ‘lık ziyanı durdur emri, tecim platformu tarafınca otomatikman iptal edilir. Yatırımcı bu emirleri bağımsız olarak verirse, ziyanı durdur emrini iptal etmeyi unutması riski vardır ve bu , hisse senedinin ondan sonra 8 $ ‘a düşmesi durumunda 1.000 hisse benzer biçimde istenmeyen bir kısa pozisyonla sonuçlanabilir.

Son Düşünceler

Deneyimli yatırımcılar, piyasadan ve kârdan yararlanmak için değişik stratejiler uygular. Hem deneyimli hem de yeni başlayanlar için muhteşem olan stratejilerden biri de, OCO emridir.

OCO emri, yatırımınızı her gün seyretme ihtiyacını ortadan kaldırır. Ek olarak, sistem koşullu emirlerinizi kabul edecek ve gerektiği benzer biçimde uygulayacaktır ve sonucunda riskleri ve zararları azaltacaktır.

OCO özelliği, kullanıcılarının daha güvenli ve oldukca yönlü bir halde tecim yapmasına olanak tanıyan kolay fakat kuvvetli bir araçtır. Bu hususi komut türü, kârları kilitlemek, riskleri sınırlamak ve hatta pozisyonlara girip çıkmak için yararlı olabilir. Gene de, OCO emirlerini kullanmadan ilkin limit ve  stop-limit emirlerini iyi idrak etmek önemlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.