Orchid (OXT) Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Temel Rehber

Web trafiğini yönlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir vasıta olan VPN’ler, kullananların oluşturdukları verilerin internette iyi mi hareket ettiğini değiştirerek tarama ve veri aktarımlarıyla ilgili ayrıntıları gizlemelerine olanak tanır. Bunun kullanıcılar için, bilhassa de düşmanca mahalli ağları atlatmak isteyenler için yararları olabilir.

Sadece VPN’ler gene de kullanıcılar için güvenlik riskleri oluşturabilir. Bilhassa kullanıcılar, VPN sağlayıcılarının verilerini çalmayacağına, casusluk yapmayacağına yada başka bir halde uygunsuz bir halde erişmeyeceğine, tehlikeye atmayacağına yada bunlardan para kazanmayacağına güvenmelidir.

Orchid, VPN’in çalışmasını Ethereum blok zincirindeki bir kullanıcı ağına dağıtarak bu itimat sorununa bir çözüm sağlamayı hedefliyor. Daha spesifik olarak, kullananların uygulamalara ve internet sayfalarına göz atarken bir veri izi bırakmasını önlemek için tasarlanmış bir uygulama geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Bunu başarmak için Orchid, bant genişliğine gerekseme duyan kullanıcıları, onu satmak isteyen satıcılarla eşleştirir. Orchid’in OXT kripto para birimi, bu alıcılar ve satıcılar arasındaki ödemeleri kolaylaştırmak için kullanılır.

Bu eşler arası bağlantı ondan sonra şifrelenir ve satıcının web sunucuları vesilesiyle gönderilir. Bu, kullanıcının kendi web hizmetlerinin etkinliklerini izleyemediği anlamına gelir. Kullanıcının verileri üçüncü şahıslardan daha çok gizlenir.

Projeye ayak uydurmak isterseniz, Orchid, resmi internet sayfası ve blogu vesilesiyle kullanıcıları yol haritasının durumu hakkında güncel meblağ .

Orkide ağında iki ana katılımcı vardır:

  • Bant Genişliği Kullanıcıları – Orchid uygulamasını çalıştıran ve merkezi olmayan VPN’e bağlanmak isteyenler.
  • Bant Genişliği Satıcıları – Ağdaki OXT için bant genişliği satışından görevli düğümler.

Orchid, mobil uygulaması vesilesiyle kullanıcılar ve sağlayıcılar arasındaki bant genişliğinin alım satımını kolaylaştırarak alıcıların internette hususi olarak gezinmesine olanak tanır.

Orchid’in Mimarisi

Orchid’in verileri geleneksel bir VPN hizmetinde olduğundan daha gizli saklı tutmak için blok zincirinden yararlanmasının birkaç yolu vardır.

İlk olarak, bant genişliği için ödeme yalnızca Orchid’in kripto para birimi OXT ile yapılabilir. Orchid ekibi, kullananların bir banka hesabı bağlamasına gerek kalmadan kimliklerini daha iyi koruyabileceğini korumak için çaba sarfediyor.

Ek olarak, kullanıcıları tek bir satıcıyla eşleştirmek yerine, Orchid uygulaması sağlayıcıları katmanlı şifreleme kullanarak oldukca sekmeli bir yapılandırmada bir araya getirir. Oldukca sekmeli bir mimari, web trafiğini iki yada daha çok VPN sunucusu üstünden bağlayarak ek bir şifreleme katmanı ekler.

Veriler her durakta korunur, böylece hiçbir web sağlayıcısı Orchid’in uygulaması ile erişilen içerik içinde bağlantı kuramaz. Bu, veri izini bir araya getirmeyi oldukca daha zor hale getirir ve böylece fena aktörlerin giriş noktalarını ortadan kaldırır.

Orchid’i Kim Geliştirdi?

Orchid, 2017 senesinde gizlilik odaklı geliştiriciler Brian Fox, Gustab Simonsson, Jay Freeman, Stephen Bell ve Steven Waterhouse tarafınca oluşturulan, kâr amacı gütmeyen bir girişim olan Orchid Labs tarafınca geliştirildi.

2020 itibariyle, Orchid, yatırımcılara OXT kripto para birimini daha sonraki bir tarihte satın alma hakkı veren minimum üç token satışıyla 48 milyon dolar topladı.

Orchid, masaüstü uygulamasını resmi olarak Temmuz 2020’de başlattı.

OXT’nin Niçin Bir Kıymeti Var?

OXT, hizmetlerin Orchid ağında fiyatlandırıldığı para birimidir, kısaca kullananların uygulama içinde hizmetlerini etkinleştirdiklerinde bunu takas etmeleri gerekir.

Bu, Orchid’in hizmetlerine erişmek ve güvenli bir bağlantı kullanarak internete ulaşmak için, kullananların OXT’yi bir cüzdanda tutması gerektiği anlamına gelir. Orchid uygulaması, bant genişliğini tükettikçe mikro ödemeleri otomatikman düşecektir.

OXT, ağ üstünde bant genişliği satmak isteyenler için de gereklidir. Bant genişliği teklifleri için rekabet edebilmek için, kullananların OXT’yi “stake etme” isminde olan bir süreç olan hususi sözleşmelerle kilitlemesi gerekir.

Orchid müşterisi, satıcıları hissettiği OXT miktarına bakılırsa ağırlıklandırır. Bu, bir kullanıcı ne kadar oldukca OXT yatırırsa, kullanıcılara bant genişliği sağlamak ve OXT kazanmak için seçilme şansının o denli yüksek olacağı anlamına gelir.

Orchid’in geleneksel staking modellerinden değişik bulunduğunu, kullananların yalnızca kullanıcılara bant genişliği sağladıkları için ödeme yaptığını ihmal etmeyin. Kullanıcılar, yalnızca stake etme kanalıyla ek OXT kazanmazlar.

Son olarak, lansmanda 1 milyar OXT tokenı oluşturuldu, kısaca yazılım ekonomisine hiçbir vakit yeni token sokulmayacak. Bu, kripto para birimine belirli bir kıtlık sağlar ve bu da zaman içinde değerinin artmasına destek olabilir.

OXT’nizi Nerede Saklayabilirsiniz?


OXT’yi satın aldıktan sonrasında, kripto para biriminizi güvenle saklamak için bir yere ihtiyacınız olacak. OXT’nizi bir cüzdanda, kripto işlemleri yapmak için ihtiyaç duyulan genel ve hususi anahtarları depolayan bir yazılım yada donanım cihazında tutmak daima en güvenlisidir.

Orchid, Ethereum üstüne inşa edilmiş bir platformdur, kısaca OXT, oldukca sayıda bulunan bir Ethereum cüzdanında saklanabilir. Mobil ve web cüzdanları işlemleri kolaylaştırabilirken, donanım cüzdanları kim bilir güvenli, uzun vadeli depolama için en uygun olanıdır. 

OXT’niz için bir kripto cüzdanı seçerken, ilk olarak ihtiyaçlarınıza uygun bir cüzdan bulmak için tokenlerinizle ne yapmayı planladığınızı düşünmek için birazcık vakit ayırın.

OXT Niçin Kullanılır?

Orchid ağı, dijital verilerinin kontrolünü satmak isteyen üçüncü şahıslardan uzaklaştırmak isteyen kullanıcılara çekici gelebilir.

Yatırımcılar, webin geleceğinin daha merkezi olmayan, açık ve hususi olacağına inanmaları halinde OXT satın alıp portföylerine ekleyebilirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.