Paribu Nedir, Güvenilir ve Yasal Mı?

Bilinmiş olduğu suretiyle Türkiye’de kripto para sektörünün hemen hemen net bir zemine kavuşmamış olması tamamımız için büyük tedirginlik yaratıyor. Bu yüzden kullandığımız borsalar ve bankalar için devamlı araştırmalar yapıyor ve informasyon topluyoruz. Paribu Türkiye’deki en fazlaca kullanılan kripto para borsalarından biri olma hususi durumunu taşıyor. Peki Paribu Güvenilir Mi? Paribu Yasal Mı? Bu rehber yazımızda özetlemek gerekirse Paribu nedir,  güvenli midir, ve Paribu’nun mobil uygulaması var mıdır şeklinde birçok mevzuda informasyon bulabilirsiniz.

Paribu Nedir?

Paribu, Türk Lirası ile Bitcoin ve birçok altcoin alıp satabileceğiniz, 2017 senesinde kurulan bir kripto para borsasıdır. İşlem hacmi ve kullanıcı sayısı bakımından Türkiye’deki en büyük kripto para borsalarından biri olma özelliğindeki Paribu, kullanıcılarına süratli ve güvenli en önemlisi kolay bir halde kripto para alım satımı yapma imkanı vermektedir

24 Şubat 2017 Senesinde Vatanımızda faliyete geçen Paribu kripto para borsasının oldukça güvenilir bir platform bulunduğunu söyleyebiliriz. Güvenli bir platform olmak için neler yaptıklarını Firmanın Kurucusu ve bununla birlikte CEO’su Yasin ORAL Bey’den cümlelerinden görebiliriz.

Verdiği bir röportajda “Paribu Güvenilir Mi?” sorsuna verdiği yanıtlar aynen aşağıda gördüğünüz şekildedir:

  1. Paribu borsası oldukça saydam ve hesap verebilir bir platformfur.
  2. Türkiye’de Kayıtlı bir şirketiz.
  3. Tüm vergi sorumluluklarımızı eksiksiz yerine getiriyoruz.
  4. BDDK’nın yapmış olduğu açıklamalara harfiyen uymaktayız.
  5. Gerektiğinde ilgili mercilere (Hukuki, Adli) saydam informasyon sunmaktayız.
  6. Kullanıcılarımızın mal varlıkları bizim korumamız altındadır.

Yukarıda ki açıklamalara ek olarak Paribu borsası haiz olduğu sertifika ve yasal zeminde kurulmuş olması sebebi ile son aşama güvenilirdir. Bu borsada satın aldığınız coinleri öteki borsalara rahatça aktarma edebilir yada öteki borsa hesaplarından paribu hesabınıza çekebilirsiniz.

Paribu Güvenilir Mi?

Paribu, günlük işlem hacmi bir çok gün 10 milyon doların üstünde olan, binlerce kişinin yüksek oranda TL ile işlem yapmış olduğu Türkiye’deki en fazlaca kullanılan kripto para borsaları içinde içeriyor.

Paribu, Türkiye’de yerleşik bir firmanın platformu ve TL yatırma ve çekme işlemleri Türkiye’deki bankalar vasıtasıyla yapılıyor. Dolayısıyla Paribu’ya yüksek oranda Türk Lirası yatırabilme imkanınız vardır. Sadece kripto paraların  merkeziyetsiz olması ile arkasında Türk Lirası şeklinde paraların aksine merkezi kuruluşlar yok. Kripto paralar borsalar tarafınca çevrimdışı cüzdanlarda tutuluyor.

Aklınızdan çıkarmamanız ihtiyaç duyulan nokta; hacklenme yada teknik nedenler ile borsalar kripto paraları geri dönüşü mümkün olmayacak şekilde kaybedebilir.

Geçmişteki örneklere bakacak olursak kripto para borsaları bu tür durumlarda ya kaybı kendi telafi ediyor ya da bu durumu kullanıcılara yansıtıyor ve mesuliyet üstlenmiyor.

Netice olarak tüm bu tarz şeyleri göz önünde bulundurarak, Paribu’ya yüksek oranda TL yatırıp işlem yapabilirsiniz. Sadece kripto paralarınızın büyük çoğunluğunu donanım cüzdanlar şeklinde kendinize ilişik güvenli kripto para cüzdanlarında tutmalısınız.

Paribu, kripto paralarınızı çevrimdışı cüzdanlarda muhafaza ediyor. İşte bu durum Paribu’yu oldukça güvenli hale getiren özelliğidir. Kripto para borsaları çoğu zaman bir tek kripto para çekme işlemleri için kafi bir miktarı online cüzdanlarda (hot wallet) tutuyor.

Kullananların dijital varlıklarının büyük bir kısmı ise web bağlantısı olmayan çevrimdışı ortamlarda (cold wallet) saklanıyor. Bu da ihtimaller içinde kayıpları minimize ediyor ve riski azaltıyor.

Paribu Yasal Mı?

Paribu yasal mı sorusunun cevabı evet yasaldır. Vatanımızda çeşitli bankalar ile sorunsuz çalışmakta olan Paribu’da günlük 1 milyon liraya kadar yatırma yada çekme işlemini rahatça yapabilirsiniz.

Paribu’nun SSL sertifikaları ve fazladan güvenlik sertifikaları bulunmakta.  Peki nedir bu sertifikalar? Bu sertifikalar ile kullanıcı bilgilerini ve banka hesap bilgilerini 3. Kişilerin eline geçememesi sağlanır.

Paribu Para Yatırma Alt Limiti Ne Kadardır?

Paribu’ya para yatırma alt limiti 100 Türk Lirasıdır. Sadece 100 TL’den daha azca bir miktar ile alım satım yapmak isterseniz, bunun için de bir yol mümkün.

Paribu para yatırma alt limiti 100 tl olduğundan bu sayının altı para yatırmayı kabul etmemektedir. Sadece hesabınıza 100 TL yatırıp sonrasında ise bir miktarını geri çekebilirsiniz. Her çekiminizde sizden 3 TL komisyon kesmektedir. 100 TL yatırıp 40 TL çekecek olursanız hesabınızda 57 tl kalmış olur. Bu para ile al sat yapabilir acemiliğinizi daha azca para ile atabilirsiniz.

Paribu Hesap Onayı

Paribu ek olarak KYC (müşterini tanı) ve AML (Kara Para Aklamayı Önleme) politikalarını uygulamak için kullanıcılardan kimlik bilgilerini onaylanmasını istiyor. Kişisel bilgileriniz şifreli bir halde saklanıyor ve bir tek suçla ilişkilendirilen lüzumlu durumlarda yasal merciler ile paylaşılabiliyor.

Hesap onayı ve detaylı KYC / AML politikaları Paribu’nun güvenilir bir borsa bulunduğunun göstergelerinden biridir. Bu durum borsanın yasal ot0ritelere karşı görevli bulunduğunu da gösteriyor.

Kullanıcılara düşen güvenlik önlemleri için Paribu ek olarak kullanıcılara SMS ve Google Authenticator ile iki aşamalı doğrulama imkanı veriyor. Bu şekilde kendi hesabınızı güvene alabilirsiniz ve böylelikle güvenliği artırabilirsiniz.

Paribu Mobil Uygulaması Var Mı?

Evet Paribu borsasının rahatça kullanabilceğiniz mobil bir uygulaması da bulunuyor ek olarak kullanımı oldukça kolaydır.

Telefonlarınızın market kısmına girerek Paribu yazmanız kafi. Karşınıza çıkan mobil uygulamayı indirerek hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Böylece mal varlıklarınızı izlemek için Google dan devamlı hesap açmak zorunda kalmazsınız. Uygulama üstünden anlık olarak erişim sağlayabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.